A Milli Takım kariyerini Portekiz karşılaşması sonrasında noktalayan ve Fransız ekibi Lille’den ayrıldıktan sonra Hollanda ekibi Fortuna Sittard ile 2 yılı futbolcu 3 yılı ise antrenör olmak üzere 2+3 yıllık sözleşme imzalayan tecrübeli golcü Radyospor’da Özgür Sancar’ın sunduğu Spor Kazanı’nın konuğu oldu.

Burak Yılmaz’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

“Bu hafta oynayamayacağım, henüz hazır değilim”

Radyospor’da Özgür Sancar’ın canlı yayın konuğu olan Burak Yılmaz, “Her şey yolunda daha hazır değilim. Yaklaşık 5-6 gündür çalışma yapamadım. Çalımşa izni nedeniyle de sorun olmuştu. Bu haftaya hazır olamayacağım, oynamayacağım ama önümüzdeki hafta oynayacağım inşallah.”

“Bana güvenip futbol sonrası için de bir harita çizdikleri için kabul ettim”

Fortuna Sittar’da transferiyle ilgili konuşan Burak Yılmaz, “5 senelik bir projeyle geldiler. 5 senelik sözleşme imzaladım, 2 senelik oyuncu 3 senelik aslında hocalık ama iki sene sonra hangi pozisyonda yer alacağma kulüple birlikte karar vereceğimiz bir proje oldu. Ama ben şu an için hocalık olarak düşünüyorum. O şekilde kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ama onun yanı sıra ben şu an bir oyuncuyum ve oyuncu olarak konsantre olmam gerekn şeyler var. Bunu da biliyorum. Ama Fortuna benim tecrübelerime, futbolculuğuma, kişiliğime, karakterime güvenip futbol sonrası için de bir harita çizdi. O yüzden bu projeyi kabul etmemdeki gerekçe buydu.” şeklinde konuştu.

“Önce sahadan futbolcu olarak gereğini yapmam gerek”

Bu projeyle futbolculuk kariyerini noktaladıktan sonra teknik adamlığa doğrudan bir geçiş hem de Avrupa bir geçiş yapmış olacağını kaydeden tecrübeli isim, “Hollanda sonuçta futbolda bir ekol, burada futbol üst seviyede. Futbol sonrasına giriş yapacağım. Bu benim için değerli bir proje. Hem benim için hem de Fortuna için. Bana güvenenlere de teşekkür ederim. Ama dediğim gibi öncelik oyunculuk, oyuncu olarak sahada görevimi yapmam gerekiyor. Sonraki süreçte de futbol sonrasına konsantre olacağım.” şeklinde konuştu.

Teknik direktör mü olmak istiyor?

Futbolculuk kariyerini noktaladıktan sonra teknik direktör mü olacağı yoksa idari anlamda mı görev yapmak istediği sorusuna ise Burak Yılma, “Ben aslında şu an için teknik direktör olmak istiyorum ama iki sene önce aklımda hiç teknik direktörlük yoktu, şu anda olabileceğimi düşünüyorum. Aslında buna 2 sene sonra kulüple oturup karar vereceğiz. Ama ben hayatım boyunca sahanın içinde oldum, bundan sonra da saha içinde olmayı istiyorum. Ama ilerleyen süreçler ne gösterir onu da bilemem.” yanıtını verdi.

Hangi takımlardan teklif aldı

Lille ile olan sözleşmesinin bitmesinin ardından Fransa’da başka takımlardan da teklifler alıp almadığıyla ilgili golcü futbolcu, “Evet, kesinlikle aldım. Ben şimdi hangi takım olduğunu söylemeyim. Aslında sözleşmem elimde olunca dünyanın her ülkesinden hemen hemen teklif aldım. Ama her teklif aldığım kulüplerin üst yöneticilerine cevabım, bundan sonrasını da benimle planlayabilecek bir projeleriyle gelmeleriydi. Çünkü 1 sene ya da 2 sene üst düzey oynayabilirim. Fizik olarak bir sıkıntım yok ama artık kendimi de düşünüp futbol sonrasına da yatırım yapmam gerekiyordu. Ben her aldığım teklife bu yönde cevap verdim. Fortuna da bana bu yönde güvendiği için çok güzel bir proje ile geldi. Buraya gelmemdeki en büyük etken buydu.” dedi. 

“MLS’den bir takımla çok ciddi görüştük”

ABD’ye gitme imkanın da doğduğunu kaydeden Burak, “Çok ciddi görüştük. Onlar geldi, hatta ben de tatilde oradaydım ama onlar da Fransa’ya geldiler, görüştük ama dediğim gibi ben futbol sonrasını ve ailemi de düşünmek zorundaydım. O yüzden uzun süreli bir yerde olmayı tercih ettim açıkçası. Teklif Inter Miami mi ya da diğerleri mi bununla ilgili bir şey söylemek istemiyorum.” diye konuştu.

Milli Takım’a geri dönecek mi?

Portekiz ile oynanan ve son dakikada penaltı kaçındığı karşılaşma sonrasında A Milli Takım kariyerini noktaladığını açıklayan Burak Yılmaz, milli takıma dönme ihtimaliyle ilgili olarak ise ” Kesinlikle dönme ihtimalim yok tekrardan. Ben ülkeme Aslan gibi hizmet ettim, gereğini yaptım, Milli, Takım’ın her kategorisinde oynadım, kaptanlık yaptım. Allah bana nasip etti bu güzel duyguları ama bundan sonra arkadaşlarımı saha dışlından destekleyeceğim. Kesinlikle Milli Takım’a geri dönme durumu söz konusu değil.” ifadelerini kullandı.

Galatasaray ve Beşiktaş’ın ilgisi

Galatasaray ve Beşiktaş’ın yeni sezon öncesi kendisiyle ilgilenip ilgilenmediğiyle ilgi olarak ise Burak şöyle konuştu.

“Evet, oldu ama bunu Galatasaray ya da Beşiktaş olarak söylemek istemiyorum ama oldu dediğim gibi uzun süreli benim futbol sonrasında da olabileceğim bir proje değildi. Böyle bir projeyle gelinmedikleri için ben de açıkçası tercih etmedim. Ondan sonra onlar da başka alternatiflere yöneldiler. Çok saygı çerçevesinde çok harika bir iletişim oldu ama bazen de anlaşmalar olmuyor. Bu şekilde sonlandırdık.”

“Bir tek Fenerbahçe’de başarılı olamadım” 

Sana en çok sıcak gelen taraftar grubu hangisiydi?

Süper Lig’de 4 büyük takımın formasını giyen ender futbolculardan birisi olan 37 yaşındaki oyuncu “Sana en çok sıcak gelen taraftar grubu hangisiydi?” sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Hepsinin ayrı büyük taraftarı var, hepsinin ayrı güzelliği var. Hepsinin ayrı belki de negatif yönleri de vardı. Bunları da söylemek istemiyorum ama sonuçta ben hepsinde oynadım, hepsinin ekmeğini yedim. Bir tek Fenerbahçe’de başarılı olamadım. Ama benim için hepsi değerli. Bundan sonraki süreçte o değerli, bu değerli, çok seviyorum, buna kırgınım gibi bir şeyler söylemek istemiyorum. Çünkü yaklaşık 3 seneden beri ülkemden uzağım. Ama hepsi benim için değerli. Gol attığım zaman benimle sevinmiş gol kaçırdığımda da her zaman benimle üzülmüş ve destek olmuşlardır. Onun için hiçbirini birbirinden ayırmıyorum. Hepsine de başarılar diliyorum. Hepsi de takımlarını gönülden destekliyorlar.”

“Lille 1 sene daha teklif yaptı ama kalmak istemedim”

Şampiyonluk yaşadığı Lille’in sözleşmesinin bitiminin ardından kendisine 1 yıllık daha teklif yaptığını kaydeden golcü futbolcu, “Bana bir senelik daha teklif yaptılar ama ben orada kalmak istemedim açıkçası. Resmi olarak bir sene daha teklif yaptılar. Onlara da teşekkür ediyorum. Ama ben orada kalmak istemedim açıkçası.” dedi.

Önceki İçerikbeIN Sports; Spor Toto Süper Lig, Premier Lig, Bundesliga, Ligue 1 ve Spor Toto 1. Lig heyecanını ekranlara taşıyor
Sonraki İçerikGalatasaray, Berkan’ı ekstra yormayacağı bir oyun planına geçerse kazanır! Ege Toros’tan Galatasaray’a farklı bir bakış…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz