Galatasaray, kar yağışı altında, ağır bir zeminde oynanan maçta Kasımpaşa’yı 2-1 yendi. Bülent Tuncay karşılaşmayı Karar için yazdı:

En zor maç

Gece yağan kar Türk Telekom Stadı’nın zeminini ağırlaştırmıştı. İki güne yayılan o meşhur Juventus maçı kadar olmasa bile zemin futbol için uygun olmaktan çıkmaya başlamıştı.
Galatasaray şartları düşünerek maçı baştan koparmayı düşündü ve baskı kurdu. Top sürmenin zor olduğu maçta Galatasaray, Kerem’in enerjisi ile 3. bölgede etkinlik kurdu. Linnes- Kerem hattı Galatasaray’ın hücum koridoruna dönüştü. Peşpeşe gelen ataklarda Kasımpaşa kalecisi Ertuğrul gole izin vermiyordu. Sarı-Kırmızılılar Ertuğrul’u ancak Mostafa Mohamed’in kafa şutunu takip eden ve kaleciden dönen topu tamamlayan Kerem aşabildi. Ancak Ertuğrul ilk yarıda Galatasaray’ı farka götürecek etkinliğini tek başına durdurmayı başardı. Kaleci bulan 7 şutun sadece biri ağlara gitti. Rakip kadar zeminle de mücadele eden Galatasaray’da Kerem, Mostafa Mohamed, Etebo, biraz da Emre Kılınç performansı ile ön plana çıktı. Kasımpaşa’nın ise bu devrede doğru düzgün atağı bile yoktu.
İkinci yarı sürpriz bir golle başladı. Dönüşünden sonra Galatasaray’ın savunma sistemini geçilmesi zor bir hatta çeviren Muslera bu kez hatalı bir çıkışla golün yenmesine neden oldu. Konuk ekip gol sonrası daha cesur oynamaya başladı ve maçı dengeledi. Fatih Terim, yorulan ve rakip ceza alanında etkili olamayan takıma 70. dakikada müdahalede bulundu. Emre Kılınç, Gedson ve Babel’i alıp Emre Akbaba, Onyekuru ve Donk’u aldı. Terim beş dakika sonra da Kerem- Yedlin hamlesini yaptı.
Sarı-Kırmızılıların bu taze gücü normal bir havada ve zeminde belki sonuç verirdi ama maç boyunca iyice ağırlaşan saha dengeleri değiştirmeye yetmedi. Şartların yardımı ile savunma yapmanın kolaylığını kullanan Kasımpaşa ilk yarıdaki defans zaaflarını da kuıllanıp pozisyon vermemeye başladı. Fatih Terim 82. dakikada son kozunu, Belhanda’yı da sahaya sürdü.
Galatasaray’a son bölümde galibiyet fırsatı altın bir tepsiyle geldi. Günün adamı Ertuğrul’un zemin nedeniyle kayarak gelmesi ve Onyekuru’uı düşürmesiydi bu hediye. Mostafa Mohamed soğukkanlılığı ile bu penaltıyı da gole çevirdi ve bu kritik virajı kazasız döndü.
Sonuç olarak, Kayserispor, Karagümrük, Antalyaspor gibi avucundaki maçı kaçırmanın eşiğine gelen Galatasaray’ı kurtaran yeni transferleri oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here