CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın, Süper Lig takımlarının kaptanlarıyla yaptığı toplantı ilginç diyaloglara ve çok önemli gelişmelere sahne oldu. Yaklaşık 2 saat süren toplantıda öne çıkan konu başlıkları şunlardı:

1- Kulüplerin, F.Bahçe’ye yapılan saldırıda verdikleri tepki ve birlik görüntüsü.
2- Takım kaptanlarının biraraya gelmesi ve bu güzel görüntüyü devam ettirmesi.
3- Kulüp başkanlarının demeçlerine, futbolcuların da saha içi davranışlarına dikkat etmesi.
4- Hakemler konusunda hoşgörülü davranışların çoğalması.
5- Fenerbahçe’ye yapılan saldırının bizzat takipçisiyim.
6- 6222 sayılı yasada yeni düzenlemeler yapılması.
Gelin şimdi bu maddeler ışığında toplantıdaki ayrıntılara bir göz atalım…
“BİZİM DE ADRENALİNİMİZ YÜKSELİRDİ”
KULÜPLER Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ ile Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’ın önderliğinde biraraya gelen spor toto süper lig takımlarının kaptanları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti.
Bu ziyaret bir cumhurbaşkanı ile kaptanların görüşmesinden daha çok, “Eski bir futbolcu olan Cumhurbaşkanı” ile profesyonel futbolcuların samimi bir toplantısı olarak tarihe geçti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantıda, “eski günlere” olan özlemini dile getirdi:
– Benim futbol oynadığım dönemde bizim de adrenalinimiz yükselirdi. Ama bugünkü gibi davranışlar bizim zamanımızda yoktu. Maç bittikten sonra hakeme teşekkür eder, birbirimize sarılırdık. Doğrusu o günlere özlem duyuyorum.
Cumhurbaşkanı’nın bu sözlerine takım kaptanlarından biri yanıt verdi:

“VERİLEN DEMEÇLER ÇOK ÖNEMLİ”
SAYIN Cumhurbaşkanım kimse kimseye sarılamıyor. Taraftar baskısından, başkanların atışmasından dolayı.
Erdoğan bunun üzerine devam etti:

– Burada gösterdiğiniz birlik ve beraberliği sahaya da yansıtın. Bakın kulüpler Fenerbahçe’ye saldırıdan sonra biraraya geldi. Bu çok önemliydi. Bu birlik ve beraberliğe devam etmeliler. Yöneticiler bundan böyle demeçlerine çok dikkat etmeli. Başkanların hepsi büyük kitlelere hakim. Bu bakımdan demeçleri çok önemli. Sizler buna rağmen doğru olanı yapmaya devam edin. Bakın hepiniz birbirinize ne kadar saygılı hitap ediyorsunuz “Abi” diye. Aynı davranışı sahada da gösterin.

Erdoğan sözü daha sonra “hakem” konusuna getirdi:

“ALLAH MUHAFAZA ÇOK ÜZÜLÜRDÜK”
KAPTAN futbolun en önemli unsurudur. Çok istekli ve hırslı mücadele edebilirsiniz. Hakemlere bağırmak, çağırmak.. Bunlar doğru davranışlar değil. Hakemlerin her hatayı görme şansları yok. Çok baskı altındalar. Maç bittikten sonra onlara teşekkür etmek gerekir.
Cumhurbaşkanı, Fenerbahçe’ye yapılan saldırı konusuna da değindi:

– Allah muhafaza orada bir şey olsa hepimiz çok üzülürdük. Bu konuyu bizzat takip ediyorum. Fenerbahçe’ye yapılan akıl almaz bir saldırı. Futbolda böyle bir şey yok. Konunun sonuna kadar takipçisi olacağım. Hiçbir renk bu saldırıyı kabul edemez.

6222 İÇİN ORTAK ÇALIŞMA YAPILMALI
TOPLANTININ en önemli maddelerinden birini 6222 sayılı futbolda şiddet ve düzensizliği önleme yasası aldı. Erdoğan, bu yasanın çıkması için geçmişte kulüplerin bir çalışma yapıp kendilerine geldiklerini hatırlattı ve yasanın değişebileceğine yönelik şunları söyledi:
– Seçim dönemi öncesi kulüpler böyle bir yasa metni istedi. Arzu ettikleri yasayı çıkardık. Ama görüyorum ki bu yönde yine bir takım arzular var. TFF, Kulüpler Birliği ve Spor Bakanlığımız bir ortak çalışma yapsın. İyi bir şekilde bu konuyu değerlendirelim.

BİZİM DE PEŞİMİZDEN KOŞSUNLAR!
YILDIZ Sarayı’nda herkesi güldüren diyaloglar da yaşandı. Karabükspor kaptanı Erdem, Erdoğan’a, “Her maç sonunda büyük takım oyuncularının peşinden forma almak için koşuyoruz. Yorulduk. Biraz da onlar peşimizden koşsun” dedi.

YENİ STAT YAPTIK MAÇLARI NEDEN ORADA YAPMIYORSUNUZ?
CUMHURBAŞKANI Erdoğan, görüşmede Mersin İY kaptanı Servet Çetin’e de takıldı. Erdoğan, “Servet, size yeni bir stat yapıldı. Neden maçlarınızı orada oynamıyorsunuz?” dedi. Servet’in yanıtı ise, “Zemin kötüydü efendim. Bu haftadan itibaren kalan maçlarımızı orada oynayacağız” dedi.

Servet, toplantı sonrası ise, “Artık takım arkadaşlarıma sahada içindeki davranışlar için uyarılarda bulunacağım” dedi.(hürriyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here