100. Yılda 100 Yelkenli İstanbul Boğazı’nda

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkıları ve İstanbul Valiliği işbirliğinde, İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü tarafından organize edilen ve DHL Express ana sponsorluğunda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı 4. Uluslararası Yat Yarışları’nın Boğaz etabı renkli görüntülere sahne oldu. Cumhuriyet’in 100. Yılı’nda 100 yelkenli İstanbul Boğazı sularında kıyasıya yarıştı.

İki kıta arasında düzenlenen dünyadaki tek yat yarışı olma özelliği taşıyan Cumhurbaşkanlığı 4. Uluslararası Yat Yarışları’nda bu yıl 100. Yıl Cumhuriyet Kupası heyecanı yaşanıyor. İlk etabı 25-30 Temmuz tarihleri arasında Muğla’da düzenlenen yarışların İstanbul etabı, dün “Şamandıra Yarışları”yla başladı. 100 takım, Caddebostan-Adalar parkurunda mücadele verdi.

Boğazda Görkemli Şölen

Cumhurbaşkanlığı Uluslar arası Yat Yarışı kapsamında bugün (28 Ekim)ise yarışçılar, İstanbul Boğazı’nın zorlu parkurunda yarıştı. 100 yelkenli ve yaklaşık 1000 yarışmacının katıldığı yarış, Atatürk ve silah arkadaşları onuruna saygı duruşu ile başladı. Kornalarını çalarak ve bayraklarını dalgalandırarak Ata’ya saygı duruşunda bulunan yarışçılar, daha sonra lodos ve şiddetli akıntıya karşı kıyasıya yarıştı. Sporcular, Ortaköy-Anadoluhisarı arasında yelkenlerini açarken, Boğaz’da renkli görüntüler oluştu. 

İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü Başkanı Ekrem Yemlihaoğlu, “Biz 4 yıldır bugünü bekliyorduk. Bu yılın anlamı bizim için bir yarıştan çok ötesi. Biz denizcilere böyle bir günde, Cumhuriyetimizin 100. yılında bu imkanı veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bizle birlikte bu noktada çaba sarf eden herkese çok minnettarız. Teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışı’nın dünyada artık çok bilinen bir marka haline geldiğine dikkat çeken Yemlihaoğlu, “Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 yelkenliyle birlikte İstanbul Boğazı’ndayız. Yaklaşık 1000 sporcu şu an İstanbul Boğazı’nda rekor bir sayıyla yarışı icra ediyorlar. Dünyada artık bilinen bir spor organizasyonu ve Türkiye’nin marka yarışlarında biri olduk. Çok gururluyuz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Kupası için Kıtalararası Yarışacaklar

Cumhurbaşkanlığı 4. Uluslararası Yat Yarışları’nın Muğla ve İstanbul etaplarının sonunda, toplamda en iyi dereceyi elde edecek ekip, Cumhurbaşkanlığı 4. Uluslararası Yat Yarışı Şampiyonu unvanına ve Cumhuriyet 100. Yıl Kupası’na hak kazanacak. İstanbul etabı 29 Ekim’de Fişekhane’de Cumhuriyet coşkusunun yaşanacağı görkemli ödül töreni ile sona erecek.

Önceki İçerikFehmi Özgüler, Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’yı yazdı: Gerçekten hakemler Emre Belözoğlu’na karşı önyargılı mı?
Sonraki İçerikUzay avcısı Kerem… Bülent Tuncay’dan Çaykur Rizespor- Galatasaray maç analizi…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz