Spor basınının usta kalemi Aybars Hünalp, İngiltere’de rekor kıran yayın ihalesini Süper Lig ile kıyasladı:

DİGİTÜRK İHALEYİ UZATMAYAĞIZ DERKEN İNGILTERE YENİ REKORA İMZA ATTI

Trendyol Süper Ligde hakemlerimiz ve VAR sistemi her hafta yeni bir rezalete imza atarken marka değeri düşmeye devam ediyor. Digitürk yeni sezonda sözleşmeyi uzatmak istemediğini belirtip ihale açılmasını talep etti. Kimileri Digitürk’ün blöf yaptığını düşünebilir ama Dünya Kupası sonrası Katar’ın her yerde futboldan elini çektiği de bir gerçek. Biz bu işlerle uğraşırken İngiltere yayın hakları konusunda yeni bir rekora imza attı. İngiltere’de ne oluyor diye Türk Spor basınının adadaki gözü kulağı Rıdvan Ertuğ’a sordum. Rıdvan Ertuğ adadaki gelişmeleri şöyle aktardı:

“Premier Lig, Sky ve TNT için sezonda 270 canlı maç yayınlamak üzere 6,7 milyar sterlinlik yeni bir rekor yerel televizyon anlaşması imzaladı.

Anlaşma, BBC’nin Günün Maçı’nda önemli anları göstermeye devam etmesini de kapsıyor.

Üst düzey yetkili, 2025-26 sezonundan itibaren dört yılı kapsayan anlaşmanın ‘İngiltere’de şimdiye kadar imzalanan en büyük spor medyası hakları anlaşması’ olduğunu söyledi.

Cumartesi öğleden sonra saat 15.00’te kesinti devam edecek, ancak her Pazar günü saat 14.00’te başlama vuruşu televizyondan yayınlanacak.

BBC’ye ayrıca çevrimiçi platformları için ek dijital haklar da verildi.

Sky, beş paketten dördünü almaya hak kazandı ve Cumartesi 17.30’daki başlama vuruşları, Pazar 14.00 ve 16.30 başlama vuruşları, ayrıca Pazartesi ve Cuma günleri oyunlar ve üç hafta ortası turu dahil olmak üzere bir sezonda en az 215 maç gösterecek.

TNT, cumartesi günleri saat 12.30’daki başlama vuruşları ve iki hafta ortası maç turu da dahil olmak üzere bir sezonda en az 52 maç gösterecek.

Sky Sports ayrıca her sezonun son gününde 10 maçın tamamını yayınlayacak.

Ligin mevcut anlaşması kapsamında sezon başına 20 maç yayınlayan Amazon, yeni anlaşmada haklarını güvence altına almadı.

Premier Lig, 2018’den bu yana ilk kez hakları için bir ihale sürecinden geçiyor.

2024-25 sezonunun sonunda sona erecek olan mevcut 5 milyar sterlinlik yerli TV hakları anlaşmasının, Kovid-19 salgını nedeniyle uzatılmasına izin verildi.

Bu sürecin sonucu, Premier Lig’in gücünün altını çiziyor ve dünyanın en rekabetçi futbolunu dolu stadyumlarda sunmaya devam eden kulüplerimize, oyuncularımıza ve yöneticilerimize ve her hafta rakipsiz bir atmosfer yaratan taraftarlarımıza bir kanıt niteliğindedir.” dedi Premier Lig’in genel müdürü Richard Masters.”

Cumartesi 15.00 maçlarının önemi

Cumartesi öğleden sonra saat 15.00’te maç yayını- “yabancı ülke paketleri hariç” kesintisi devam ediyor. Ve kesinlikle senelerdir taviz verilmiyor marka değeri böyle korunuyor.

İngiltere’de ilk defa Cumartesi günü saat 15.00’teki başlama vuruşları dışındaki tüm maçlar canlı yayınlanacak. Ayrıca maçların aynı anda gösterildiği ve taraftarların hangisini izleyeceğini seçebildiği hafta ortası maç günleri de olacak. Mevcut içeriğin bu şekilde genişletilmesi ve sözleşme şartlarının uzatılması (önceden üç yıllık dönemler halinde üzerinde anlaşmaya varılan anlaşmalarla), Premier League’in “Birleşik Krallık’ta şimdiye kadar imzalanan en büyük spor medya hakları anlaşması” olarak adlandırdığı anlaşmayı elde etmesini sağladı.

Önceki İçerikTMOK Fair Play Ödülleri sahiplerine takdim edildi
Sonraki İçerikDünya şokta! Santos 111 yıllık tarihinde ilk kez küme düştü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz