Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), gecikmeli de olsa Süper Lig yayın ihalesi sürecini başlattığını 20 Ocak günü internet sitesinden duyurdu.

Açıklamada ihale şartnamesinde bulunan yayın paketleri hakkında bilgi veren TFF, ilgilenen yayıncı kuruluşların ihale dokümanını 150 bin TL yatırmak koşulu ile Riva’daki TFF Mali İşler Direktörlüğü’nden teslim alabileceklerini ve teklif vermek için son tarihin 14 Şubat olduğunu bildirdi.

Yabancı yayıncılara ücretsiz veriliyor

Ancak gelen bilgilere göre TFF Süper Lig ihalesi ile ilgilenen yerli kurumlardan 150 bin TL tahsilat yaparken Genel Sekreter Kadir Kardaş’ın kararıyla yabancı medya kuruluşlarından herhangi bir ücret talep etmiyor ve şartnameyi ücretsiz olarak veriyor.

Digitürk yerli mi yabancı mı?

Daha önce Digiturk’de görev yapan Kardaş’ın bu kararının nedeni ise anlaşılamadı. Diğer bir soru işareti ise sahibi Katarlı bir Türk şirketi olan Digiturk’ün yerli mi yoksa yabancı şirket olarak mı değerlendirildiği.

Lig TV’de çalıştı, Demirören zamanında TFF’ye geldi

Eski Lig TV Genel Müdürü ve Genel Yayın Yönetmeni Kadir Kardaş, Yıldırım Demirören’in başkan olduğu dönemde TFF Genel Sekreteri oldu.  

80 milyon dolarlık kayıp

Yayıncı kuruluş, 2010 yılında anlaşılan sözleşmenin iki yıl daha (2015-16 ve 2016-17) uzatılmasını talep etmiş ve dönemin federasyonu bunu kabul etmişti.  Kardaş, özellikle Digitürk ile olan yayın ihalesinin ihalesiz şekilde 2 yıl daha uzatılması sürecinde B ve C paketlerinin eklenmesinin ihmal edilmesi nedeniyle uğranılan 80 milyon dolarlık hak kaybından ötürü sorumlu tutulmuştu. Medyada çıkan haberlerde bu kaybın Kardaş’ın hatasından kaynaklandığı iddia edilmişti.

Koç “TFF içinden birinin komisyon aldığını duyarsam şaşırmam” demişti

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, daha önce Süper Lig yayın ihalesi için yaptığı açıklamada TFF’ye eleştirilerde bulunmuştu. Koç, beIN Sports’a birilerinin sahip çıktığını belirterek şunları söylemişti:

“Birileri bu arkadaşa sahip çıkmış, kayırmış. Bu başka bir yerde olsa ihaleye fesat karıştırmaktan başka bir şey değildir. Bu yayıncı kuruluşun suçu değil, onlar çok iyi satranç oynuyor. Hukuksuz bir şey yapmıyor ama birileri önlerini açıyor. İleride TFF içinden birinin komisyon aldığını duyarsam şaşırmam.” (Ajansspor)

Önceki İçerikGalatasaray’dan 4. transfer… Semih Kaya, Antalya kampına katılıyor
Sonraki İçerikbeIN Sports’ta başlayan zam protestosu Digiturk’e sıçradı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz