beIN ŞAMPİYONLAR LİGİ’NE TEKLİF VERMEDİ

Digiturk’ün ana hissedarı beIN UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi Türkiye yayın hakları için teklif vermeme kararı aldı. Bu kararın perde arkasında, bir türlü önüne geçilemeyen ve hem içeriklerin değerine hem de yayıncı kuruluşlara zarar veren korsan yayıncılık faaliyeti bulunduğu biliniyor.

Tüm dünyada ve Türkiye’de spor içeriklerinin değerine büyük zarar veren korsan yayıncılık faaliyetleri, beIN’i çok daha seçici davranmaya ve ekonomik hareket etmeye yönlendiriyordu.

Korsan yayıncılık nedeniyle beIN’in yayın ihalelerinden uzak durması ya da geçmiş yıllara nazaran düşük teklifler sunması, dünyanın önde gelen spor organizasyonlarının yayın gelirlerinin azalmasına neden oluyor. Dünyanın en büyük spor içeriği portföyüne sahip olan beIN’in temkinli bir duruş sergilemesi, küresel içerik pazarını doğrudan etkiliyor.

  • İtalya Serie A’nın yerel yayın gelirleri Mart’ta büyük düşüş yaşadı.
  • Fransa Ligue 1’in yerel yayın gelirleri Ocak ayında büyük düşüş yaşadı.
  • Almanya Bundesliga’nın yayın gelirleri geçen yıl 200 milyon dolar azaldı.

KÜRESEL EĞİLİM ve TÜRKİYE’YE ETKİSİ
Korsan yayınları Türkiye’nin yanı sıra dünyada da büyük sorun yaratıyor. Sky, Canal+, DAZN, BT Sport gibi yayıncıların hepsi daha düşük teklifler veriyor. Türkiye’de dd büyük çaplı korsan yayıncılık sorunu nedeniyle durum daha da kötüleşiyor. Türkiye’nin en değerli spor içeriği Süper Lig’in değerini koruması, küresel pazardaki düşüş eğiliminden etkilenmemesi korsanla mücadelede mesafe alınmasına bağlı gibi görünüyor.

TFF’nin Kasım ayında düzenlemeyi planladığı Süper Lig yayın hakları ihalesine beIN’in katılıp katılmayacağı henüz belli değil. beIN spor içeriği yayın haklarına büyük çaplı yatırım yapmaya sıcak bakıyor ama korsan yayınla mücadelede destek istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here