Yüksek kar getirili özel ve güvenilir fon vaadiyle aralarında Arda Turan, Fernando Muslera, Emre Belözoğlu ve Fatih Terim gibi isimlerin de bulunduğu pek çok kişinin yaklaşık 25 milyon dolar dolandırılması Türkiye’nin gündemindeki yerini koruyor. Dolandırılanlar arasında en çok kaybı ise toplamda 7.5 milyon dolarla eski Futbolcu Arda Turan yaşadı. Turan’ın fona girmek için aynı bankadan 33 milyon lira kredi çektiği de ortaya çıktı. Peki Arda Turan, 33 milyon lira krediye ayda ne kadar taksit ödeyecek. İşte detaylar…

Söz konusu vurgunu yapan  banka şube müdürü Seçil Erzan geçtiğimiz günlerde ilk kez hakim karşısına çıktı. Davanın iddianamesinde, Arda Turan’ın aynı banka şubesinden ve yine Seçil Erzan’dan, Ocak 2023’te fona sokmak için 33 milyon lira kredi kullandığı yer aldı. Paraların ortadan kaybolmasıyla servetinin neredeyse tamamını yitiren Arda Turan’ın, fon için çektiği krediye ortalama 3 milyon liradan fazla aylık taksit ödemesi yapması gerekecek.

Arda Turan 33 milyon lira kredi için ne kadar faiz ödeyecek?

Turan’ın 33 milyon lirayı krediyi çektiği Ocak 2023’te bankaların kredi faizleri yüzde 1,55 ile yüzde 3,19 arasında değişiyordu. Türkiye’de 100 bin liranın üzerindeki ihtiyaç kredilerine maksimum 12 ay vade uygulanıyor. Turan’ın ortalama yüzde 2 faiz ve 12 ay vadeyle 33 milyon lira kredi çektiği göz önünde bulundurulursa; ödemesi gereken aylık taksit tutarı 3.236.585,25 TL olacak. Böylece Turan’ın geri ödediği tutar ana para ve faiz dahil 39 milyon 72 bin lirayı bulacak. Turan’ın çektiği kredinin detayları ve ödemenin başlangıç tarihi bilinmiyor ancak özel bir teklif olmadığı takdirde Turan, bu taksitleri 10 aydır ödüyor. 

Turan krediyi böyle anlattı

Arda Turan, söz konusu krediye ilişkin verdiği dilekçesinde, Erzan’ın kredi için kendisini aradığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“En son fonda çok sıkışma var diyerek beni o kadar çok sık aradı ki 33 milyon TL Denizbank’tan kredi çektim. Bunu da elden Erzan’a verdim. Toplamda 13 milyon 900 bin dolar nakit elden para verdim. Kendisi de bana 6 milyon 400 bin dolar geri ödedi ancak kalan parayı ödemedi” (gazetepencere)

Önceki İçerikŞok iddia! Hüseyin Göçek çağırmış, Arda Kardeşler VAR’a gitmemiş
Sonraki İçerikMHK, Arda Kardeşler- Hüseyin Göçek konuşması hakkında açıklama yaptı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz