DTÖ S.ARABİSTAN’IN KORSANA DESTEĞİNİ ORTAYA KOYDU

Dünya Ticaret Örgütü, Suudi Arabistan’ın korsan yayıncılığı desteklediğini ortaya koydu. Uluslararası korsan yayıncılıkla mücadeleye önemli destek sağlayan bu gelişme, dünya basınında da geniş yer buldu.

Uluslararası ticaret sisteminin en saygın karar organlarından İsviçre merkezli Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), 1,5 yıl süren bir çalışmanın ardından, Suudi Arabistan’ın korsan yayınlarla ilişkisini konu alan değerlendirme raporunu tamamladı. Rapor, Suudi Arabistan Hükümeti’nin özellikle korsan maç yayınlarıyla gündeme gelen beoutQ platformunu ilk günden beri desteklediğini ve bu desteğin günümüzde de devam ettiğini ortaya koydu.

DTÖ yayınladığı değerlendirmede, Suudi Arabistan Hükümeti’nin beoutQ isimli korsan yayın operasyonunu en başından beri aktif bir şekilde desteklediğini ve fikri mülkiyet haklarını koruma yükümlülüğünü tamamen ihlal ettiğini kesin bir dille ifade ederek; Arap yetkilileri derhal, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine uymaya çağırdı.

Sportif içerikler özelinde küresel düzeyde korsan yayınla savaşın liderlerinden olan beIN MEDIA GROUP başta olmak üzere FIFA, UEFA, DFB ve La Liga gibi futbola yön veren kuruluşlar, başarıyla neticelenen araştırmadan duydukları memnuniyeti belirterek; korsana karşı uzun soluklu mücadeleye güç kazandıran DTÖ raporuna ilişkin destek açıklamalarında bulundular. Diğer yandan, beoutQ platformu ile Suudi devleti arasındaki doğrudan bağlantıyı ortaya çıkaran rapora Financial Times, New York Times, BBC ve The Guardian gibi uluslararası medyanın önde gelen yayınları da geniş yer ayırdı.

Faaliyet gösterdiği her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de ilk günden itibaren kurumsal vatandaşlık ve kaliteli yayıncılık ilkesiyle yoluna devam eden beIN MEDIA GROUP, sektöre büyük zarar veren korsan yayıncılıkla mücadele kapsamındaki çalışmalarına bundan sonra da hız kesmeden devam edecek.

Editöre not:

FIFA’nın açıklaması:

“FIFA, DTÖ’nün tavsiye ve taleplerine uygun şekilde Suudi Arabistan’dan, Ticari Fikri Mülkiyet Haklarının Korunması’na ilişkin sözleşme (TRIPS) kapsamındaki yükümlülüklerine uyum için gerekli adımları atmasını talep eder. DTÖ’nün kararı, futbol maçlarının korsan yayınlanmasının yasadışı bir faaliyet olduğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu tür faaliyetler hiçbir düzeyde hoş görülmeyecektir.”

https://www.fifa.com/who-we-are/news/fifa-acknowledges-wto-panel-report

UEFA’nın açıklaması:

“UEFA, DTÖ raporunu ve sonuçlarını memnuniyetle karşılamaktadır. Arabsat uydusu üzerinden tahsis edilmiş frekanslarla yayın yapan BeoutQ, Suudi Arabistan’ın egemenlik alanındaki kişi ve birimler tarafından yönetildi ve geliştirildi… Korsan yayıncılık faaliyeti sadece yatırımları tehdit etmekle kalmıyor, profesyonel sporun varlığını da tehdit ediyor.”

https://www.uefa.com/insideuefa/about-uefa/news/ne…

Önceki İçerikEfsane spor müdürü Nezih Alkış başarılı bir kalp kapakçığı ameliyatı geçirdi
Sonraki İçerikTFF Başkanı Nihat Özdemir, Fenerbahçe üyeliğinden istifa etti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz