III. Vala Gedik Ödülleri

“Siz Varsanız Engel Yok”

İstanbul Gedik Üniversitesi engelli bireylerin topluma katılımına ve yaşam kalitelerinin arttırılmasına yönelik katkıda bulunan kişi ve kurumları 13 Haziran’da Four Seasons Bosphorus İstanbul Otel’de bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Vala Gedik Ödülleri gecesinde ödüllendirdi.

Ülkemize yararlı hizmetlerde bulunmayı ilke edinmiş bir toplum gönüllüsü Vala Gedik anısına düzenlenen “Vala Gedik Ödülleri”, 2015 yılından itibaren her yıl başarıları ile topluma rol model olan özel gereksinimli bireylerin ve bu bireylere yönelik başarılı hizmetler gerçekleştiren kişi ve kuruluşları ödüllendirmektedir.

“Farklıyız ama eşitiz, birlikte daha güçlüyüz” mottosu ile 2 bölüm olarak gerçekleştirilen ödül törenine iş, sanat ve medya dünyasından çok sayıda ünlü isim katıldı. Törende ev sahibi olarak konuşan İstanbul Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Hülya Gedik konuşmasında “Farklı yeteneklere sahip olan insanlar eşit koşullarda bir araya geldiklerinde, her birinin gücünden daha büyük bir güç ortaya çıkar. Biz bu sosyal sorumluluk düşüncesiyle hem İstanbul Gedik Üniversitesi hem de Gedik Holding olarak birlikteliğin yarattığı güce inanıyoruz.” dedi. Başarının önemine de değinen Hülya Gedik başarının her zaman ödüllendirilmesi gerektiğini belirterek Türkiye’de ve Yurtdışında önemli dereceler kazanan İstanbul Gedik Üniversitesi öğrencilerini tebrik etti.

6 KATEGORİ 15 ÖDÜL

İstanbul Gedik Üniversitesi Vala Gedik Ödül Komisyonu tarafından her yıl verilen ödüller bu yıl 6 kategoride 15 ödül; sporculuğun ötesinde, sosyal sorumluluk projesi, fark yaratan proje, sanat/sanat olayı, medya ve Vala Gedik Özel Ödülü olarak belirlendi.

Gecede Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda hem İstanbul Gedik Üniversitesi’ni hem de ülkemizi temsil ederek önemli dereceler kazanmış öğrencilere çeşitli ödüller takdim edildi.

Ödül Kategorileri ve Kazananları

Sporculuğun Ötesinde:

Gizem Girişmen – Paralimpik Okçu

Korhan Yamaç Paralimpik Atıcı

Sanatçı / Sanat:

Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu

Rabia Aytek

Selahattin Genli

Fark Yaratan Proje:

Atölye 21; Tomurcuk Kültür Dayanışma ve İşletme Kooperatifi Başkanlığı

Medya :

Ayşegül Domaniç Yelçe – Köşe Yazarı, Hürriyet Gazetesi

Cem Çınar – TV Yapımcı ve Sunucusu, Engelsiz Spor, TRT

Oylum Talu- Burası Haftasonu , HaberTürk

Sosyal Sorumluluk Projesi :

Engelsiz Eğitim Programı – Hayallere Engel Yok, TURKCELL

“Kütüphanem” Microsoft Türkiye

Vala Gedik Özel Ödülleri :

Muratcan Çiçek

Nilgün Çiçek

Sadettin Saran

Güler Pehlivan

İstanbul Gedik Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılında Spor, Güzel Sanatlar, Mimarlık Ve Mühendislik Alanlarında Başarılı Öğrencileri

Kickbox

Muhammet Kartal – Türkiye 1.’si

Murat Temel – Türkiye 3.’sü

Taekwondo/Wushu

Bilgenur Sarıtaş (Wushu Türkiye 3.’sü – Tekwando Türkiye 2.’si)

Atletizm

Damla Çelik –(1500M TÜRKİYE 1. KROS TÜRKİYE 5.’si ÜNİVERSİTELER 3.’sü 800 M SALON 2.’si)

Sefa Telli – (Görme Engelliler 100m Türkiye 1.’si )

Eskrim

Fatma Zehra Köse – Kılıç’ta Türkiye ve Avrupa 1.’si

Judo

Enes Yıldız – İşitme Engelliler Türkiye 1.’si

Halter

Sümeyye Kentli – Gençler Avrupa 2.’si Büyükler Avrupa 3.’sü

Melike Çınar – Türkiye 1.’si ve Rekortmen

Sevilay Özyurt – Türkiye 1.’si

Futbol Tenisi Erkekler (Çiftler Türkiye 2.’si – 3’lü Türkiye 3.’lüğü)

GÖKHAN GÜLTEPE

YUNUS EMRE TERZİ

ATIL NİŞLİ

SERHAT ATEŞ

OKTAY UÇAR

GALİP ÖZDOKUR

Futbol Tenisi Kadınlar (Üçlü Türkiye 4.’lüğü)

GİZEM KILIÇ

ELİF DEMİRTAŞ

YASEMİN ACAR

İLAYDA CAN

ÜMMÜGÜL SANCAK

Vücut Geliştirme

Doğan Can Polat (Türkiye 1.’si)

II. Ekolojik Kentsel Tasarım Yarışması (2.’lik)

BAHADIR KANTARCI

CANSU KILINÇ

Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması (Yarışma Finalisti)

Nuran Okumuş

Mate Rov 2017 Sualtı Robot Yarışması (Türkiye 2.’liği)

Gİzem Aydemir

Fatİh Çakır

Süleyman Engin Bağlayıcı

Furkan Çetinkaya

Editör’e Not:

III. Vala Gedik Ödülleri

İstanbul Gedik Üniversitesi uzun yıllar ülkemiz eğitimine önemli katkılarda bulunan Gedik Eğitim Vakfı tarafından 2010 yılında kurularak yüksek öğretim camiasına katılmıştır. Kurucumuz Halil Kaya Gedik ve eşi Vala Gedik’ in eğitime hizmet anlayışı üniversitemizin kuruluş misyonu olarak benimsenmiş ve özel gereksinimli kişilerin eğitimine büyük önem verilmiştir. Vala Gedik “Gedik Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı” nın kuruluşunda büyük rol oynayarak önce İstanbul’da, daha sonra Uşak’ta özel eğitim okulları ve çeşitli kademelerde okullar yaptırarak Türk halkına armağan etmiştir. 2014 yılında aramızdan ayrılan Vala Gedik anısına, 2015 yılından itibaren her yıl başarıları ile topluma rol model olan özel gereksinimli bireylerin ve bu bireylere yönelik başarılı hizmetler gerçekleştiren kişi ve kuruluşların ödüllendirildiği “Vala Gedik Ödül Töreni” düzenlenmektedir. Bu yıl 3. Düzenlenecek olan ödül törende kategoriler; sporculuğun ötesinde, sosyal sorumluluk projesi, fark yaratan proje, sanat/sanat olayı, medya ve Vala Gedik Özel Ödülü olarak belirlenmiştir. Altı kategoride verilecek ödül sayısı 15 dir.

Başarının ödüllendirilmesi ve takdir edilmesinin önemine inanan üniversitemiz spor, sanat, teknoloji gibi hayatın çok çeşitli alanlarında başarı elde etmiş özel insanların topluma örnek olacağı düşüncesindedir. Sadece başarılı olan özel kişilerin değil hak temelli çalışmaları ile onların hayatlarını kolaylaştıran, önlerindeki engelleri kaldıran daha eğitimli, daha üretken olmalarını sağlayarak kendilerini gerçekleştirmeleri için gerekli ortamı sunan kişi ve kuruluşların da daha tanınır, bilinir olmasının önemine inanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here