Soyaslan “Engellilere Yardım Adı Altında Satılan Dergi Ve Gazetelere İtibar Etmeyin”

Balıkesir’in Burhaniye ilçesi, Türkiye Beyazay Derneği Marmara ve Akdeniz Bölgesi toplantısına ev sahipliği yaptı.

Türkiye Beyazay Derneği Batı Bölge Başkanı Ali Rıza Soyaslan, engelli şemsiyesi adı altında sahtekarlık yapanların olduğunu belirterek, engellilere yardım adı altında dergi ve gazete satanlara itibar edilmemesini istedi.
Türkiye Beyaz Derneği Marmara ve Akdeniz Bölgesi Toplantısı Ahmet Akın Kültür Merkezinde yapıldı. Toplantıya Kaymakam Hüseyin Öner, AK Partili Belediye Başkanı Necdet Uysal, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Beyazay Derneği Batı Bölge Başkanı Ali Rıza Soyaslan, Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Halil İbrahim Koyuncu, Türkiye Sakatlar Derneği Balıkesir Şube Başkanı Zeki Uslu, körfez ilçelerinde görevli İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Beyazay Derneği üyeleri katıldı. Katılımcılara teşekkür eden Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, ”Burhaniye de toplantıya katılmaktan çok mutluyum. Engellilerin hayatlarını kolaylaştırıcı çalışmalar yapılıyor. Ancak bunu yetirli görmüyoruz. Toplantıda bu güne kadar yapılanları ve yapılması gerekenleri masaya yatıracağız. Bütün kamu binalarında ve AVM’lerde engelli rampaları yapılacak. Evlerden çıkamayan ağır engelliler var. Bunlarla ilgili çalışmalarımız olacak.Yurt içinde 82 şubeye ulaştık. Önümüzdeki aylarda 18 şubemiz daha hizmete girecek. Böylelikle şube sayımız 100’e ulaşacak Yurt dışında da 11 şubemiz bulunmaktadır. Bize bu olanağı sağlayan Kaymakam Hüseyin Öner’e, Belediye başkanı Necdet Uysal’a, ve Gençlik Spor Müdürlerine çok teşekkür ederiz” dedi. Katılımcılara teşekkür eden Beyazay Batı Bölge Başkanı Ali Rıza Soyaslan da, ”Özel sporculardan Muhsine Gezer’in başarısı üzerine toplantımızı Burhaniye de yapmaya karar verdik Maalesef Türkiye de engelli şemsiyesi altında dilencilik yapanlar var. Engelliler yararına dergi ve gazete satanlara itibar etmeyin. Maalesef bu bir sektör haline geldi. Toplum engellileri bilmiyor. Bunun için ilkokul birinci sınıftan itibaren engelli kavramı anlatılmalı. İnsanlar aydınlatılmalı. Ben kendim engelli değilim ama, ailemin hepsi engelli. Engellilerin adını kullanarak dilencilik yapanlara itibar etmeyin” dedi. Kaymakam Hüseyin Öner de, Beyazay Derneği’nin toplantısına ev sahipliği yapmaktan mutlu olduğunu söyledi. Beyazay Derneğin şubesinin ilçede kurulduğunu anlatan Kaymakam Öner, Burhaniye Engelleri Aşıyor adlı projenin yakında tamamlanacağını kaydetti.

200 ENGELLİ SPORLA TANIŞTI

Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Halil İbrahim Koyuncu da, Balıkesir de engellilere yönelik güzel projeler yaptıklarını ve 200 kişilik engelli gurubunun spor yapma olanağına kavuştuğunu söyledi. Toplantının sonunda, Beyazay Burhaniye Şube Başkanı Güngör Erenoğlu’da Genel Başkan Lokman Ayva tarafından yetki belgesi verilirken, Beyazay Derneği yöneticileri de Kaymakam Hüseyin Öner ve Belediye Başkanı Necdet Uysal’a birer işlemeli seramik tabak hediye etti. Genel Başkan Lokman Ayva, Dünya şampiyonu Özel Sporcu Muhsine Gezer’i işlemeli vazo ile ödüllendirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here