Spor basınının duayen ismi Erdoğan Arıpınar, Meclis’ten geçmek üzere olan spor yasasını kaleme aldı:

BMM’den Türk Sporuna Can Simidi Geliyor

Bugünkü yazıma bir teşekkürle başlamak istiyorum. Birçok değişikliğe rağmen kalitesini bozmayan MİLLİYET Gazetesi’nde Ankara Muhabiri Bn. Ayşegül Kahvecioğlu’na 24 Ocak’taki haberi için (Spor bölümünde değil, iç sayfada yer aldı) adıma ve Türk sporuna ciddi bir gözle bakıp, sorunlara çare bekleyenler adına teşekkür ederim. Haber Türk sporundaki büyük bir reformu müjdeliyordu. 20 yıldan beri görevde olan Ak Parti, nihayet “Spor Kulüpleri ve Federasyonları” yasa tasarısını tamamlamış ve BMM’ne sunmaya karar vermiş. Yıllardan beri beklediğimiz maddeleri görünce çok memnun oldum ve rahatladım.

İşte tasarının can alıcı maddeleri:

· Spor kulüpleri dernek statüsünden çıkarılacak ve işlemleri Gençlik ve Spor Bakanlığı üstlenecek. Kulüplerin şirketleşmesinin önü açılacak, profesyonel liglerde alt yapıdan yetişenlere imkan tanınacak.
· Spor kulüplerinin yönetici veya başkanı olmak şartı ise şöyle: Yasalarda belirtilen suçları işleyip 6 aydan fazla hapis ve affa uğrasalar bile görev alamayacaklar.
· Spor kulüplerinin başkan ve yöneticileri kendi dönemleri ile ilgili “bütçe dışı fazla harcamalardan” sorumlu olacak ve ayrılsalar bile cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalabilecekler.
· Futbol Federasyonuna bağlı Tahkim kurulu, Profesyonel Futbol Disiplin kurulu, Merkez Hakem Kurulu gibi kurulların seçimi ve yönetimi AİHM kararı doğrultusunda TFF’den bağımsız hale getirilecek, TFF statüsü değiştirilecek.
· İllerde en az 15 kulüp birleşerek bir spor kulüpleri federasyonu kurabilecek. Bir ilde birden fazla federasyon kurulamayacak. Türkiye genelinde ise en az 30 spor kulüpleri federasyonunun katılımı ile “Spor Kulüpleri Konfederasyonu” kurulabilecek.
· Her federasyonun yönetiminde ilgili branşın milli sporcuları yer alacak.

Bir yıldan beri tartışılan ve olgunlaşan bu kanunun ülke sporunun sorunlarını gidermesini, yeni yapının ülkemize yararlı olmasını dilerim.

Önceki İçerikFırtına’nın dönüşü… Bülent Tuncay, Uğurcan’ın yıldızlaştığı Beşiktaş- Trabzonspor maçını yazdı
Sonraki İçerikGillette ve Milliyet öğrencilere desteğini sürdürüyor. Sporla ilgilenen öğrencilerin uzaktan eğitimine erişimlerini sağlayabilmeleri için adım atıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz