Medyanın duayeni Erdoğan Arıpınar, spor basınının üstün körü yaklaşımını eleştiren bir yazı kaleme aldı:

PAOK- Beşiktaş maçının spor falcılarına verdiği ders

Ülkemizin bir takımı yabancı bir takımla maç yapacağı zaman, renk aşkı, taraftarlık ortadan kalkar. Onu bir milli takım gibi alkışlar ve kazanmasını isteriz. Bu öğünülecek bir duygu ve davranıştır. Amma; meslek olarak Spor yazarlığını ve futbol uzmanlığını seçtiklerini söyleyenlerin, tam araştırmadan böyle bir tahmin yapma hakları yoktur. Beşiktaş- Paok maçından önce büyük gazetelerin kendinin futbol uzmanı olduğunu iddia edenler, tam sayfa manşetlerde, “Beşiktaş Paok’u yenecek” diyorlardı. Sonucu gördük. Üzüldük.3-1 daha farklı da olabilirdi. Peki, bu spor falcıları daha yapılanma aşamasında olan Beşiktaş’ı ve yeni oyuncularının bir maçını görmüşler miydi? Hayır!
Peki, Paok’un bir maçını, antrenmanını izlemişler miydi? Hayır!… İşte sonuç.
Bakın, bundan yaklaşık 30-40 yıl önce İngiltere’nin ünlü gazetesi Daily Express’in bir spor yazarı vardı. Adı Desmont Hackett. O günlerde İngiltere ile Rusya bir maç yapacaklardı. Desmont Hackett maçtan önce şu iddialı yazıyı yazdı: “İngiltere Rusya’ya bu maçta 5 çeker.”
Bu iddialı başlığın altında şu açıklamalar da yer alıyordu: “Ben 6 aydan bu yana İngiliz Mili takımını ve Rus Milli Takımını antrenmanları dahil takip ediyorum. Özelikle Rusların ünlü kalecisi Yaşin yerden köşelere atılan toplarda çaresiz kalıyor. Bizim Kevin Keegan oralara çok kafa atar.”
Sonra daha geniş bir şekilde takımların tahlilini yazdı. Maçı merakla bekledim. İngiltere 5 farkla kazandı ve Keegan kafa ile 3 gol attı. Kraliçe ona 1982’de şövalye unvanını verdi.. İşte artık ülkemizde topluma spor haberi-yorumu vermekle görevli olan uzmanların bu yolu tutması lazım. İstek, ümit, moral başka şey.
Konuları inceleyerek, olaylara tarafsız, dikkatli ve gerçekçi olarak bakmak; tam tabirle falcı değil, uzman işi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here