Erdoğan, Fenerbahçe kafilesini taşıyan otobüse yönelik silahlı saldırıya ilişkin, “Tüm spor dalları gibi futbolun da esası centilmenliktir, öyle olmalıdır. Şiddetin, hele hele silahlı saldırının olduğu yerde, spor bitmiş yerine vandallık gelmiş demektir. Futbolu bahane ederek vandallık yapanlar, sadece kendi takımlarına değil tüm ülkeye, tüm millete ihanet ettiklerini bilmelidirler” dedi. Fenerbahçe Spor Kulübü kafilesini taşıyan otobüse Cumartesi akşamı yapılan silahlı saldırıyı şiddetle kınadığını da bildiren Erdoğan, yaralanan şoför Ufuk Kıran’a acil şifa diledi. Fenerbahçe Spor Kulübüne, futbolculara, teknik heyete, taraftarlara ve millete “geçmiş olsun” dileğini sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayla ilgili İçişleri Bakanlığının yoğun bir çalışma yürüttüğünü, kısmi olarak bazı delilleri ele geçirdiğini, gözaltıların olduğunu belirterek, olaya ilişkin çalışma ve değerlendirmelerin sürdüğünü bildirdi.(milligazete)
——
ERDOĞAN: İSMAİL KARDEŞİMİ 2 KEZ ARADIM, TAKIM KAPTANI EMRE’Yİ 2 KEZ ARADIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tahran ziyaretinden dönüşte uçakta konuştu, Fenerbahçe’ye yapılan saldırı, Savcı Kiraz’ın katledilmesi sonrasında adliye girişlerindeki güvenlik önlemlerine yönelik tartışmalar ve bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi.
Fenerbahçe’ye yönelik silahlı saldırının bizzat takipçisi olacağını ve Trabzon Valisi, Emniyet Müdürü, İçişleri Bakanı başta olmak üzere tüm yetkililerle ilk dakikadan itibaren temasa geçtiğini kaydeden Erdoğan, “Bu saldırı en kısa sürede aydınlatılacak” dedi.
“Aziz Bey’i de aradım”
Erdoğan, sarı-lacivertli ekibin yaşadığı saldırının ardından Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile telefonla görüştüğünü söyledi.
Erdoğan, şunları söyledi:
“Aziz Bey’i de aradım. Teknik direktörü, İsmail kardeşimi 2 kez aradım, takım kaptanı Emre Belözoğlu’nu iki kez aradım. Olayın olduğu anda, hem uçaktan indikten hem de ertesi sabah tekrar aradım. Çünkü ertesi sabah hemen İsmail Hoca ‘Kısa bir antrenman yaptırmak suretiyle o gece evlere göndermedik. Samandıra’da kaldık. Eğlenceli bir şey yapıp da psikolojik olarak moral vereyim’ dedi.”
“Erteleme kararına destek verdim”
Ligleri erteleme kararına kendisinin de destek verdiğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:
“Sağolsun gerek Kulüpler Birliği gerek Federasyon bu konuda da bizimle bir irtibatları oldu. Ben de kendilerine hükümetimizin de yaptığı bir tavsiye vardı, hiç olmazsa 1 hafta erteleme yani benimle de paylaştılar ben de aynı kanaatleri o geçmişten gelen birisi olarak isabetli olur diye ifade ettim. Çünkü psikolojik olarak bir yıkım var. ‘Bütün lig bir hafta tatil edilirse kupayla beraber isabet olur’ dedim. Onların da kararları o doğrultudaydı. Ardından da Kulüpler Birliği’nden bir heyetin Fenerbahçe Kulübü’nü ziyaret etmesi de anlamlı.”
Erdoğan, “Tavsiye sizden mi gitti?” sorusuna ise “Yok onlar konuyu çalıştılar bizimle de böyle bir şey düşünüyoruz diye ‘Ne dersiniz’ diye paylaştılar. ‘İsabetli olur’ dedik” dedi.(hürriyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here