Türk basketbolunun en önemli koçlarından Ergin Ataman, Cumhurbaşkanlığı Kupası başarısını sonrası eline kalemi aldı ve yaşadıklarını Ribaund dergisi için yazdı. İşte Ataman’ın yazısı:
ERGİN ATAMAN YAZIYOR
EFES’İN SEZONU AÇAN KUPA KOLEKSİYONERİ KOÇU, HER KULVARDA ŞAMPİYONLUK İSTİYOR
BİZİM BÜYÜK HAYALLERİMİZ VAR
79-74
“Fenerbahçe Beko’ya karşısında psikolojik üstünlüğü ele geçirdiğimizi görüyorum. Kupa kazanmak güzel ama bizim için asıl hedef tabii ki EuroLeague… Bunu yine büyük emek ve taraftarlarımızla yakaladığımız sinerji ile yapabiliriz.”
Gaziantep’teki finalde Fenerbahçe Beko’yu 79-74 mağlup ederek yeni sezona kupa ile başlamamızdan daha önemlisi, henüz sezon öncesi olmasına karşın takımın çok istekli ve kararlı olmasıydı… Bu beni mutlu etti.
Kupa finalinde zaman zaman, hücumda ve savunmada çok iyi bir oyun ortaya koymamız önemliydi…  Üstelik Shane Larkin gibi son dönemlerde -özellikle hücumda- takıma yön veren lider bir oyuncunun eksikliğinde bile Efes’in makine düzeninde işlemesi de mühimdi… Bu arada takıma yeni katılan Alec Peters’in Fenerbahçe karşısında istekli ve stratejik oyunu bize ilerisi için büyük ümit verdi.
DAHA GÜÇLÜ BİR EFES İZLETTİRECEĞİZ
Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanmamızda, bu sezon takımın iskeletinin  korunması ve nokta transferler yapılması da oldukça etkili oldu. Efes’e yeni katılan oyuncuların çok iyi bir hazırlık dönemi ile takım stratejilerini benimsemesi de başarımızda büyük etken. İleride Singleton da sisteme dahil olduğunda çok daha güçlü bir Anadolu Efes izleteceğimiz kesin.
BÜYÜK BİR ÖZGÜVEN İLE OYNUYORUZ
Anadolu Efes olarak bizim kendimize güvenimiz tam. Artık Avrupa’da rakip kim olursa olsun içeride ya da dışarıda kendi oyunumuzu büyük bir özgüven ile oynuyoruz. Bu şekilde son 1 yıl içinde ezeli rakibimiz Fenerbahçe Beko karşısında psikolojik üstünlüğü ele geçirdiğimizi görüyorum; ki Cumhurbaşkanlığı Finali’nde de kupaya uzanmasını bildik. Ağır atmosferlerde dahi çok önemli maçlarda galip gelmemiz, kazanılan finaller sonrası yaşanan şampiyonluklar; bizim için teknik beceri kadar, mental olarak da bir güç gostergesi…
PARKEYE BÜYÜK EMEK KOYACAĞIZ
Sezona Cumhurbaşkanlığı Kupası’yla başladık… Anadolu Efes takımı tabii ki her kulvarda şampiyonluk hedefleyecek; ama bizim icin en önemlisi Euroleague’de geçen sezonki tarihi başarıyı tekrar edebilmektir. Bu amaçla EuroLeague’de her maçı bir final gibi görüp, öncelikle 34 maçlık normal sezonda mümkün olduğunca fazla maç kazanmak istiyoruz. Yine play-offlar’a kalmak en önemli, birincil hedefimiz olacak. Sonrasında ise tabii ki her iddialı takım gibi bizim de büyük hayallerimiz var. Ancak bunu ancak büyük emek ve geçen yılki gibi taraftar ile sinerji yaratarak başarabiliriz.
DÜNYA KUPASI HÜSRAN OLDU
Son olarak Türk Milli Takımı’ndan bahsedersek… Milli takımımızın, ABD maçı dışındaki performansından tatmin olduğumu söyleyemem. Ancak tabii ki sporda psikolojik faktörler de çok önemli…  ABD maçı bu şekilde kaybedilmemiş olsa; Türkiye için belki çok daha farklı bir oyun ve sonuç ortaya çıkabilirdi.
Ancak sporun acımasızlığı; sonuçlar üzerine kurulu olması… A Milli Takımımızın 2017 EUROBASKET ve 2019 Dünya Kupası’nda aldığı sonuçların hüsran olduğunu düşünüyorum. Son 9 yıl içinde Dünya 2.’liği  ve Dünya 8.’liğinden sonra bugün aldığımız Dünya 22’nciliğini başarı olarak nitelendirmem maalesef mümkün değil.
ATAMAN’IN KUPA KOLEKSİYONU
TÜRK TELEKOM
Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kupası: 1997
EFES
Türkiye Basketbol Ligi: 2009, 2019
Türkiye Kupası: 2009, 2018
Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kupası: 2000, 2009, 2018, 2019
MONTEPASCHI SIENA
FIBA Saporta Kupası: 2002
ÜLKERSPOR
Türkiye Kupası: 2004, 2005
Türkiye Cumhurbaşkanlığı Kupası: 2004, 2005
BEŞİKTAŞ
FIBA EuroChallenge: 2012
Türkiye Basketbol Ligi: 2012
Türkiye Kupası: 2012
GALATASARAY
Eurocup: 2016
Türkiye Basketbol Ligi: 2013
Önceki İçerikHayatı Kaçırmayanlar Kulübü Kadıköy’deydi: 40 yaş üstü her 4 kadından bir idrar kaçırıyor
Sonraki İçerikFatih Terim- Yusuf Günay konuşmasında 2. açıklama! Tayfun Bayındır: Günay haberi doğruladı hatta eksik bilgiyi tamamladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz