ÜNSAL KIRAÇ”VAR İLE FUTBOL OYNANAMIYOR’

VAR sisteminin devreye girmesiyle haksızlıkların önüne geçilmesi hedeflendi ancak bu sistemden muzdarip olan kulüplerde var. Son olarak VAR sistemi nedeniyle canı yanan Erzurumspor’un as başkaı Ünsal Kıraç son oynadıkları Çaykur Rizespor maçındaki hakem hatalarına adeta isyan etti. SPORLİG den Selahattin Ekrekli’ye konuşan Kıraç, VAR sisteminin şu anda bile tartışma konusun olduğunu ve hiç kimsenin mennun olmadığını söyledi.

Tabi öncelikle futbolda bir yenilik olsunda hiç kimsenin hakkı yenmesin ve adalet tecelli etsin diye VAR sistemi devreye konuldu. Ancak bu amaca yönelik tahsis edilen VAR sistemi takımları ne kadar doğru sonuçlara götürüyor, şu anda tartışma konusu.
KİMSE VAR SİSTEMİNDEN MEMNUN DEĞİL
VAR sistemi Erzurumsspor’un PTT 1. ligde Ümraniyespor ile kendi evinde oynamış olduğu bir maçta uygulanmıştır. Ancak ”VAR” sisteminde bu saydığım unsurların hangisi memnun diye bir soru sor nedeni soracak olursanız cevap hiç kimse ”VAR” sistenimden şu ana kadar memnun değil. Nedeni şu 1.uygulayan hakemlerimiz kendi hak etki ve yetkileri bazen var sistemi tarafınadan yok edildiğinde, bazen de var sistemiyle var edildiğinde kendilerinin hüküm vereceği konular ellerinden alındığı için kendileri memnun değiller. Yine aynı şekilde unutmayalım ki VAR ı idare edenler ve hüküm verenler de insanlar, hakemler. Dolayısiyle siz ne kadar VAR ihdas ederseniz , eğer VAR da ki hakemler haVAR ha yok. ki eğer gerçekten adilane bir düşünce içerisinde değilse zaten VAR ın uygulama noktasında hiç bir ehemmiyetinin olmadığı ortaya çıkıyor.


HAKEME VAR’A GİDİN DEDİM ”SİSTEM TOPLATILMIŞ, SORUMLULAR YOK” DENİLDİ.
Şahsi fikrim ve kanatim şudur ki; şu anda VAR ‘dan mağdur olanlar ve memnun olanlar vardır. Ama genel kanaat ben de aynı kanaatteyim ülkemizde ki yeşil sahalardaki futbolu engelleme noktasında bir süreci geliştirdi. Zira son Rizespor maçında bu mağduriyeti yaşadık.Biz Erzurum spor olarak VAR’dan hiçbir şekilde memnun değiliz.Nedenine gelince, Akhisar maçında Türkiye’de hiç olmayan bir var sistemi uygulandı orada. Attığımız nizami gol hakem tarafından iptal edildi.Bu gol futbol otoriteleri tarafından da nizami olduğu söylendi. Ancak orta hakem golü iptal etti. VAR’a gidin dediğimizde VAR sistemi toplanmış ve sorumluları sahada yok denildi. Dolayısıylada görüntü yok denildi. Bu nedenle VAR a gidemedik ve golümüz iptal oldu.Bu da 3 puanımızın gitmesine neden oldu. Akhisar maçımızdan sonra yine Kasımpaşa maçında ihdas edilen 2 tane penaltı ve 1-1 bitirilen maç.Burada da 2 puanımızın gitti. Yine 2 konya maçında yapılanhatalar. 1.sinde hakemin ihdas ettiği ve asla gidip bakmadığı bir faul Akabinde Konya’da ilk maçda o faulden doğan offside gerekçesiyle golün verilmemesi. Yine spor otoritelerinin yüzde yüz penaltı dediği kendi evimizdeki Konyaspor maçında son dakikalardaki penaltı pozisyonuna Hakemin VAR a bakmaması nedeniyle yine 3 puanımız güme gitti. Son oynadığımız Rizespor maçı ki çok önemli bir müsabakaydı.Belkide ligin alt sıralarını ligin kaderini değiştirecek bir müsabakaydı. O müsabakaya Fifa Kokartlı bir hakem verilmedi. Arkasından nizami golümüz ki; orada faul gerekçesiyle VAR sistemi tarafından sonradan iptal edildi. Yan hakem; atılan golden sonra orta sahayı gösterdi. Rakip futbolcularda pozisyonun faul olduğuna dair hiç bir tepkisi olmadı. Bunu bütün spor otoriteleride televizyonlarda canlı olarak anlatmışlardır. Orada da yüzde yüz golümüz ipta edildi…
VAR SİSTEMİ İLE FUTBOL OYNANAMIYOR
Büyükşehirbelediye Erzurumspor ve Rizespor maçında ki uygulamaları nedeniyle hakemler adeta VAR la futbolu oynatmıyorlar, futbol oynanamıyor. Sahalarımızda futbol, inkıtaya uğruyor. Dolayısıylada futbolun o seyir zevki devamlılığı ve insanlara vereceği o spor memnuniyeti tamamen ortadan kaldırılmış oluyor. VAR ama şu an yok ”ha VAR ha yok” dolayısıyla bu tutumu biran önce ortadan kaldırmak lazım
Sizce art niyetmi var? amaç nedir? Erzurumspor’u düşürmek mi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Şöyle söyleyebiliriz. Tüm spor kamuoyu görüyor, oyadığımız bütün müsabakalarda hakikaten göz zevkini okşayan bir futbol ortaya koyuyoruz. Bizi bu güne kadar hakkı ile yenen bir takım yok. Ya 1-0 kaybetmişizdir ya 1-1 ya en fazla 2-1 lik bir mağlubiyetimiz vardır. O maçlarda ise mutlaka ya hakem hatası vardır, ya da farklı bir uygulama durumdan dolayı müsabakanın sonucu o hale gelmiştir. Benim özellikle bu saydığım maçlarda kesinlikle iyi niyet aramam mümkün değil.

FUTBOLU GERÇEKTEN ADİL OLANLAR YÖNETSİN
Bıraksınlar futbolu gerçekten adil olan insanlar yönetsin. Çünkü hakikaten Anadolu’nun emeğine çok yazık oluyor. Erzurum gibi bir yerde bir Süperlig takımını ayakta tutmak mümkün değil. Çok zor şartlara -20 derecede 20.000 seyirciyi Erzurum stadına getirebilmek her babayiğitin harcı değildir. Battaniylere sarılarak maç izleyen taraftarımızın emeğine yazık
YANLIŞLARDAN DÖNMELİLER YOKSA ANADOLU’NUN VEBALİNDEN KURTULAMAZLAR…
Burada bizim takımımızın hakkını üst kurullarımız, spordan sorumlu olan kurullar, mutlaka yerine getirmeliler, araştırmalalılar ve yapılan haksızlıkları görerek bu haksızlıkları ortadan kaldırmalılar. Aksi halde Anadolu’nun vebalinden kurtulamazlar.
BİZ 20BİN KİŞİYE BAZI TAKIMLAR İSE 4 BİN KİŞİYE OYNUYOR.
Burada bir şeyi açıklamak istiyorum.Rizespor’u galibiyetlerinden dolayı öncelikle tebrik ediyorum.Onlar içinde hayati bir maçtı. Rizespor +Kasımpaşa+Başakşehir =Erzurumspor seyircisinin 5/1 i kadar. 20 bin kişiye 4bin kişi. Biz futbolu geniş kitlelere mi yayacağız yoksa 50 kişilik 100 kişilik seyircisi olan ya da olmayan takımlarını desteklemek suretiyle onların kitlesi olmayanların arkasından mı gidececeğiz?


DOĞU VE GÜNEY DOĞUDAKİ BÜYÜK ŞEHİRLERİMİZİN MUTLAKA SÜPER LİG’DE TAKIMLARI OLMALI
Benim şahsi fikrim futbol seyir zevki olan bütün kitleleri arkasından koşturan bir spor dalıdır. İsterim ki Türkiye’nin dört bölgesine her tarafında futbol yaygınlaşsın.Mesela Erzurum, Van, Şanlıurfa,Diyarbakır,Kahramanmaraş bunların süper ligde takımları olası gerekiyor. Orta Anadolu, Ege ve özellikle de Doğu ve Güney doğu anadolu bölgelerindeki büyük şehirlerimizin mutlaka ve mutlaka süperligde takımları olması gerekiyor.
GENÇLER ZARAR GÖRÜYOR.
Aksi taktirde buradaki gençler 6 ay süren kış boyunca ne yapacaklar? İşte art niyetli insanlar gençlerin kalbine el atıyor. Sonra onları cebine 3-5 kuruş koymak suretiyle dağla buluşturuyor. Ama Erzurumlu benim dadaşım 2 hafta boyunca Erzurumda oynanacak olan müsabakayı bekliyor. Kahvelerde ve umumi açık yerlerde gün boyunca Erzurumspor konuşuluyor.
HİÇ BİR HAKSIZLIĞA BOYUN EĞMEYECEĞİZ…
Yazık oluyor. Hakemlerimiz, İdarecilerimiz bunu görmek zorunda. O düdüğün ucunda Erzurumun kaderiyle oynanaması gerekiyor. Dolayısıyla bizim canımız acıdı.Bu uygulamalardan fevkalade muzdaribiz.Bundan böyle hiçbir haksızlığa Erzurumlular olarak boyun eğmeyeceğiz bunu herkes bilsin.
Maçınızı Fifa kokartlı hakem yönetsin diye bir talebiniz oldu mu?
Herhangi bir girşimiz olmadı ancak fazla müsabaka yönetmemiş performansı iyi olmayan şaibesi olan bir hakemi neden görevlensirdiniz? diye bunu TFF toplasında da dile getirdik. Aldığımız cevap şu ”Fifa kokartlı hakemlerimizden filan kişi yurt dışındaydı,filan kişi cezalıydı elimizde bu hakem vardı ondan bu hakemi göndedik diye cevap verdiler.Böyle bir bahaneye sığınmak spor adına fevkalade bir yanılgıdır.Ben işin altında farklı şeylerin olduğnu düşünüyorum.İnşallah onlarda bunun farkına varıp böyle hataları bir daha yapmazlar.
Mhk başarılı mı sizce?
Mhk başkanına da söylediğim için burada da söylemekte bir sakınca görmüyorum. Mhk başkanına ”siz Rize Çayelilisiniz ben sizin yerinizde olsam böylesine hassas bir maça hakemlik kurumunun en kıdemli hakemini bu maça atar şaibeden kendimi kurtarırdım” dedim..Evet bir hata olduğunu kabul ediyorsunuz ama ben kabul etmiyorum.
Ne dedi kendisi peki?
O da benim dediğimi kabul etmiyor. Hata diyor. Yapılacak başka bir şeyde şu anda gözükmüyor.
ERZURUMSPOR DÜŞMEYECEK!
Erzurumspor süper ligekolay gelmedi.Dünyanın hiç bir yerinde olmayan bir başarıyı elde etmiştir.4sene içnde süper lige çıkmayı başaran bir kulübüz.Bu sene o hızla gelen takım aynı hızla geri gidermi? Asla bu olmayacak! Biz camiamıza taraftarımıza,inanıyor ve güveniyoruz.Büyükşehir Belediye Erzurumspor süper ligde kalacak. Belkibu sene yapılanma konusunda acemiliklerimiz olmuştur ama bununda tecrübesini edindik.Bundan sonra Erzurumspor buligde misafir değil kalıcı olacaktır.Erzurumspor doğunun kalesi olacaktır.
Kamuoyunda düşecek ilk takımın Erzurumsporun olacağı söyleniyor.
Onu söyleyenler hayal kuruyor.Onların heveslerini kursaklarında bırakacağız buna inaıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here