Gazeteci Şener Türkmenoğlu, Eyüpspor’un 102 yıllık tarihini kitaplaştırdı. Türkmenoğlu’nun paylaşımı şöyle:

Bir Semte Gönül Vermek…

Doğduğum, büyüdüğüm ve 54 yıllık yaşamımın tamamını verdiğim Eyüp’te 1995 yılında bir yolculuğa çıktım. Benimki özetle, semtimde yaşanmış hikâyeleri, anıları ve bunları yaşayan, yaşatan insanları arayarak bulmaktı. Sonrasında da bu değerli insanlarda birikmiş anıları dinleyerek Eyüp tarihi adına topluma aktarmaktı. Samimi olarak iyi niyetle ve Eyüp’e olan aidiyet duygusuyla başlamıştı bu hikâyem, tabi hiçte kolay olmayacaktı, zaten zamanla da ne kadar zor ve meşakkatli geçtiğini de görmüştüm, tabi bu zorlukları Eyüpsultan’da yaşayan ne ilk nede son kişi olacaktım.

2002 yılında açtığım ilk fotoğraf sergisi, yaşayacağım ve göreceklerimin ilk habercisi olmuştu bana. Ancak hayalleri, hedefleri ve idealleri olan insanlar durdukları ve vazgeçtikleri sürece bu amaçlarına hiçbir zaman ulaşamaz bunu da biliyordum.

2005 yılında hayatımda her zaman ayrı bir yere koyduğum amatör bir ruhla çıkardığım ilk eserim, ilk başarım ve semtim için verdiğim 26 yıllık çabalarıma da adını veren “Bir Semte Gönül Vermek” kitabımı çıkarabilmek gerçekten çok farklı bir duyguydu. Sonrasında gösterilen ilgi ve başarabilmenin mutluluğu bu uğurda daha çok yolumun olduğunu hissettirmişti bana, öyle de oldu.

Kitaplarım dışında bireysel ve kurumsal olarak Eyüp’te birçok projeye de imza attım, onları anlatmama gerek yok takdiri kamuoyuna bırakıyorum.

2007 yılında “Bir An Gelir Durur Zaman EYÜP”, 2009 yılında “90. Yılında Eyüp Spor Kulübü”, 2018 yılında “Kışlada Doğan, Cumhuriyetle Filizlenen Asırlık Çınar Rami Spor Kulübü” ve “Son Yüzyılın Hikâyesi EYÜP” kitaplarını çıkarmanın gurunu yaşadım.
Eyüp’ümüz için bu kitapları yaparken ana amacım, bu semtte yaşamış insanların bizlere miras olarak bıraktıkları değerleri, kültürü, dostluğu, arkadaşlığı, dayanışmayı ve en önemlisi bu semtte duyulan aidiyeti aktarmak ve bu yaşananların asıl mimarları olan değerli Eyüplüleri bir nebze olsa da hatırlatmaktı.

Bu düşüncelerimi sizlerle paylaşmamın asıl nedeni ise bundan 7-8 ay önce Eyüp Spor Kulübü Başkan Vekili Fatih Kulaksız, başarı yolunda Eyüp Spor’un şampiyonlukla taçlanacak 102 yıllık tarihini kapsayan bir kitap yapmamı istedi. Bu öneriyi seve seve kabul ederek çalışmaya başladım. Sonuçta kısa sürede büyük emek vererek “Kurtuluştan Şampiyonluğa Asırlık Çınar Eyüp Spor Kulübü” adıyla 6. Kitabımı çıkarmanın mutluluğunu yaşıyorum. Kulüp başkanı Murat Özkaya ve Fatih Kulaksız’a 102 yıllık tarihin yazılması ve kamuoyu ile buluşmasını sağladıkları için teşekkür ediyorum.

Bir semte duyulan aidiyeti, sevgiyi her daim yaşamak ve yaşatmak dileğiyle…

                                  
Önceki İçerikTGRT Haber’de spor programlarında radikal karar! Stüdyoda Futbol’un moderatörü Cem Küçük oldu
Sonraki İçerikKuntz da bu takımın içinde kaybolup gitti! Fehmi Özgüler yazdı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz