Eyüp’ün Fotoğrafçılık tarihini yaşatacak “Foto Metin Müzesi” açıldı.

Meslek hayatına 60 yılın sonunda 2021 yılında son veren Eyüp’ün ve futbol sahalarının duayen fotoğrafçısı Metin Türkmenoğlu’nun meslek hayatı boyunca oluşturduğu görsel arşivi, mesleki ekipmanları ve yaşadıkları, Eyüp’ün 52 yıllık hafıza mekanı Foto Metin’de “In-sıtu (yerinde) müze olarak yaşatılacak. Oğlu Araştırmacı yazar Şener Türkmenoğlu tarafından hayata geçirilen müzede; Eyüp’ün fotoğrafçılık tarihi, bu mesleğe emek vermiş fotoğrafçılar da yer alıyor.

7 Mart’ta kapılarını açan “Foto Metin Müzesi”ninaçılışına Eyüp İlçe Protokolü, spor ve basın camiası ile Eüplüler katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Şener Türkmenoğlu “Babamın 60 yıllık mesleki hayatını 52 yıllık hafıza mekânı “Foto Metin”de Eyüp’ün fotoğrafçılık tarihiyle buluşturmak istedim. Yaptığımız “In-sıtu (yerinde) Müze” formatıyla “Foto Metin Müzesi” bir fotoğrafçılık müzesi olacak. Tarihi beldemiz Eyüpsultan’a hayırlı olsun” dedi. 

Şener Türkmenoğlu, Eyüp’ün ve futbol sahalarının usta fotoğrafçısı Metin Türkmenoğlu’nun yıllar içinde çektiği fotoğraflarla İstanbul’a ve Eyüp’e karşı duyduğu sevgi ile İstanbullulara ve Eyüplülere önemli bir kültürel miras kaynağı sunduğunu da vurgulayarak “Foto Metin’le; çocukluk ve gençlik yıllarınızı, dolaştığınız sokakları, kaybolan mekânları, yitip giden dostları ve unutulan değerleri bularak, Eyüp’ün yakın tarihine tanıklık edersiniz. Foto Metin’i anlamak içinsadece çektiği fotoğraflara bakmak yetmez, o fotoğrafların tarihe bıraktığı izlere debir göz atmak gerekir. İşte bu müzde bunları bulacaksınız” dedi. 

Metin Türkmenoğlu ise “ 60 yıllık emeğimin, hatıralarımın yaşatılacak olması benim için gurur verici” diyerek açılışa katılan davetlilere, oğlu Şener Türkmenoğlu’na ve emeği geçen herkeseteşekkür etti.

Foto Metin hakkında: 

Metin Türkmenoğlu, 1961 yılında askerlik görevini yaptığı Muş’ta tesadüf sonucu bir fotoğraf makinesi alarak amatörce fotoğrafçılığa başladı.

Askerlik dönüşü Eyüp semtinde arkadaşları ve yakınlarının hatıra fotoğraflarını çekmeye devam etti.

1963 yılından itibaren de seyyar ve şipşakçı olarak fotoğrafçılık yapmaya başladı. Aynı zamanda kalecilik yaptığı ve dolayısıyla futbolun içinde biri olarak 1964 yılından itibaren futbol sahalarında fotoğraf çekmeye başladı. 1969 yılında adeta Eyüp’te bir simge olan dükkanı“Foto Metin”i açtı. 

Eyüp’te 4 neslin fotoğraflarını çeken Metin Türkmenoğlu. Aynı zamanda 1966 yılında “Foto Spor” dergisi ve“Babıali’de Sabah Gazetesi” nde Spor Foto Muhabirliği mesleğine başladı.

Sırasıyla; Yeni İstanbul, Hayat Spor, Türk Spor, Milliyet, Son Havadis, Türkiye Gazetesi, Günaydın Gazetesi ve Tercüman Gazetesinde 30 yıl süreyle foto Muhabirliği görevlerini sürdürdü.

Foto Muhabirliği süresince çalıştığı gazete ve spor dergileri dışında kendi arşivini de oluşturma şansı yakaladı. 1968-1998 yılları arasında futbolun içinde bulunmuş (futbolcu, antrenör, idareci, hakem) birçok kişinin spor hayatını fotoğraflamıştır.

Aynı zamanda “Foto Metin” olarak Eyüp’teki; siyaset, eğitim, spor, sosyal yaşam, törenler ve etkinlikler ile Eyüp’ü genel anlamda da fotoğraflayarak Eyüp’ün tarihine görsel anlamda önemli bir katkı sağlamıştır.  

Bugün, özelikle spor ve siyaset camiasında çektiği fotoğraflarla tanınan ve sevilen bir isim olmuştur.

Metin Türkmenoğlu, 31 Mayıs 2022 Tarihinde Harbiye CRR Konser salonunda adına düzenlenen “60. Yıl Gala Gecesi” ile mesleğine veda etmiştir.

İletişim bilgileri: 

Tel: 0532 281 49 30

Adres: İslambey Mahallesi, Halit Paşa Caddesi No:7 Eyüp/İstanbul (Eyüp Sultan Camii karşı adası içerisinde)

Instagram: eyupfotometinmuzesi

Facebook: fotometinmuzesi

Web sitemiz hazırlanıyor.

Müzemiz: Pazartesi günleri hariç 12:00-17:00 arası ziyarete açıktır

Önceki İçerikSözcü TV’de Yılmaz Özdil bıraktı, peş peşe istifalar geldi
Sonraki İçerikOlimpiyat şampiyonu Yunan atlet Tentoglou, depremzedelere 20 bin euro yardım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz