Hürriyet gazetesi okur temsilcisi Faruk Bildirici, Başakşehir’e transfer olan ünlü futbolcu Robinho ile ilgili çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Tecavüz suçu ve futbol

 

Brezilyalı ünlü futbolcu Robinho, geçen yıl Sivasspor’a transfer olduğunda İtalya’da bir kadına tecavüz suçundan 9 yıl hapis cezasına mahkûm edildiği hatırlatılmıştı.

Olay, Robinho’nun İtalya’nın Milan kulübünde oynadığı dönemde, 22 Ocak 2013 tarihinde Milano’daki bir gece kulübünde meydana gelmişti. Robinho, Arnavut uyruklu bir kadına tecavüz eden altı kişiden biri olduğu iddiasıyla yargılanıp mahkûm olmuştu. Cezayla ilgili temyiz süreci devam ederken İtalya’dan ayrılıp Brezilya’nın Atletico Mineiro takımına geçmişti.

Bu yüzden Sivasspor, sözleşmesine cezasının kesinleşmesi halinde anlaşmanın feshedileceği maddesi koymuştu. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği de Sivasspor’a tepki göstermiş, “Tecavüzden hüküm giymiş bir sporcunun transfer edilmesi en basitinden suçu meşrulaştırmaktır” açıklaması yapmıştı.

Robinho hakkındaki bu bilgi ve tepkiler, Sivasspor’un transfer haberiyle birlikte geçen yıl medyada yer aldı. Hürriyet’te basılı gazetedeki haberlerde yoktu ama internette yayımlandı.

Ünlü futbolcu, bu yıl da Sivasspor’dan Başakşehir’e transfer oldu. Fakat 6 Ocak’ta yayımlanan transfer haberlerinde –Oda TV dışında- tecavüz cezasıyla ilgili tek satır bilgi yoktu. Sözleşme töreninde ve sonraki söyleşilerde Robinho’ya tecavüzden mahkûm olmasıyla ilgili soru bile sorulmamış, bu mesele yok sayılmıştı.

Hürriyet’in yanı sıra diğer gazeteleri de taradım. Sözcü, Cumhuriyet, Milliyet, Star, Birgün ve Yeni Şafak’taki Robinho transferi haberlerinde de tecavüz mahkûmiyetine hiç değinilmemişti. Hatta Akşam gazetesinde markası da verilerek “Robinho’nun giydiği elbisenin beğenildiği” bile yazılmış ama tecavüz meselesine girilmemişti.

Mahkûmiyet kararının hatırlatılmasını geçtim, dokuz yıllık hapis cezasının temyiz süreci ne oldu, onaylandı mı, onaylanmadı mı? Dahası, Başakşehir de Sivaspor gibi sözleşmeye “cezası kesinleşirse sözleşmenin feshedileceği maddesi” koymuş muydu? Haberler bu sorulara yanıt vermiyordu.

Futbol medyası, Robinho’nun tecavüz suçunu unuttuğu için mi yazmadı, yoksa başka saikler mi devreye girdi? Bilemiyorum. Ama nedeni ne olursa olsun bu bilgilerin okura yansıtılmaması gazetecilik açısından yanlış ve üzücü.

Her ünlü futbolcu transferinde oyuncunun geçmişini ayrıntılarıyla yazan, “yenge” diyerek eş ve sevgililerinden bolca söz eden futbol medyasının, konu bir futbolcunun “tecavüz mahkûmiyeti” olunca görmezden gelmesi dikkat çekici.

Üstelik Robinho, sadece İtalya’da tecavüzden mahkûm olmuş bir futbolcu değil. 2009 yılında da İngiltere’de Manchester City’de oynarken bir gece kulübünde üniversiteli bir kıza tecavüz ettiği suçlamasıyla tutuklanmış, kefaletle serbest bırakılmıştı. Tabii o zaman dünyanın en pahalı futbolcularından biri olarak anılıyordu.

Şimdi Hürriyet dahil bütün futbol medyası Robinho’nun bu geçmişini yok sayarak, “tecavüzün meşrulaştırılması”na istemeden de olsa yeni bir katkıda bulunuyor aslında. Futbol medyası için “futbolcu ahlakı” bu kadar önemsiz ve hasıraltı edilecek bir konu olmamalı.

Önceki İçerikUEFA Kupası Türkiye’ye geliyor! , Enterprise, 5-6 Şubat’ta UEFA Kupası’nı Türkiye’ye getirecek!
Sonraki İçerikFenerbahçe 3 puanı hatırladı! Bülent Tuncay’dan çarpıcı Fenerbahçe- Malatyaspor tenkidi: Hulki Aktunç’un şiiri gibi… Yangın kavmindeniz ne giysek alev…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz