ADALETSİZLİKTEN HERKESİN PAY ALMAYA ÇALIŞTIĞI ÜLKE FUTBOLU

Fatih Karagümrük Spor Kulübü Başkanı Süleyman Hurma, be United programında çarpıcı açıklamalarda bulundu:

⚽️ Türkiye’deki Futbol İklimi
“Biz bütün sorunlarımızı tartışırken genel de parça parça tartışıyoruz. Mesela bir olay olur, oyuncu sakatlanır, zemin sorunumuz aklımıza gelir. Bunu bir müddet konuşuruz. Bir süre sonra da bir kenara bırakırız. Sonra kulüplerimiz batar bu işin ekonomisini bir müddet konuşuruz . Transferleri konuşur onu bırakırız. Gecekondu yapımı gibi anlayışımız var bizim maalesef…. Futbolda başarılı olmanın yolu ekonomik, sportif ve sosyolojik olarak iyi olmaktır. Şimdi sosyolojik olarak bakalım. Bütün takımlarımız birbirimizle kavga ediyor. Herkes herkesten nefret ediyor, herkes herkese küfür ediyor.

⚽️ Gecekonduyu Yıkmalıyız
“Protokol tribünlerindeki rezaletleri görüyor musunuz. Şu anda seyirci yok ama protokol tribünleri kale arkası tribünlerinden daha rezil durumda. Ağza alınmayacak ifadelerle futbolculara, hakemlere, rakiplere küfür ediliyor. Ve bunu alışkanlık haline getirmiş kulüplerimiz var. Ama bu onların suçu değil. Bu oluşturduğumuz futbol ikliminin suçu. Biz bu anlayış, yasalar ve futbol yönetme biçimiyle kesinlikle taktik, ekonomik ve sosyolojik olarak bir yere gidemeyiz.

⚽️ Dünyanın heryerinde işadamları futbola yatırım yapabilir ama futbol yönetmez. Almanya’da hiç iş adamı yok mu mesela? Federasyon başkanı olmuyor. İngiltere’de yok mu? Oralarda bu iş adamları gelir futbola yatırım yaparlar kendilerine lazım olan bilgiyi de oraya doğru profesyonelleri koyarak elde ederler. Bizim kulüplerimiz profesyonel değil. Kulüplerimizin tamamı dernek. Şimdi dernek olan bu kulüplerimizin tamamı önümüzdeki üç dört yıl içerisinde bekleyen tehlike kayyuma kalmaları. Çok net söylüyorum. Buna büyük(!) kulüplerimizde dahil. Bankalarla yapılandırma yapıldı. Futbol oynayarak bu borçlar ödenemez. Devlet nereye kadar destek verecek ? Bundan kurtulmanın tek yolu bu kulüplerin tamamının şirketleşmesi. Ama kulüplerin derneklerinin şirket kurması değil sahiplerinin olması. Sahipli işe döndüğü zaman bu para pul meselesi ve bilançolar hemen bir yere oturacaktır. Onu zaten çözmeye başladığınız zaman doğruları yapmaya başlayacaksınız. Artık futbolcu almak sizin için önemli olacak. Futbolcu yetiştirmek, teknik direktör almak sizin için daha da önemli olmaya başlayacak.”

⚽️ Yorumcuların Seviyesi
“ Yorumcularımıza bakın konuşabildikleri tek şey hakem. Oyunun bütününü bilmiyorlarki oyunla ilgili konuşsunlar.. Biri çıkıyor diyorki ‘İyi pas yapar, bulduğu pozisyonları değerlendirir, rakibe de gol pozisyonu vermezse yener.’ Zaten onu herkes öyle biliyor. Ben de diyorumki ” Barcelona’ya karşı iyi pas yaparsak, rakibe pozisyon vermezsek, bulduğumuz pozisyonları değerlendirirsek Barcelona’yı yeneriz ! Bunun nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili bir fikrimiz var mı? Yok.

⚽️ Yerde Yatanlar
“ Bütün takımlarımız yerde yatıyor. 1-0 öne geçen topu dağlara taşlara vuruyor. Kimse yerden kalkmıyor. Hiç futbol oynamadan, bir tane kontratak bulucam ve maç kazanıcam! Evet o maçı kazanabilirsin ama günün sonunda futbol dediğimiz iklimi kaybediyoruz. Ve günün sonunda West Ham bizim en büyük kulübümüzden daha zengin oluyor. Onlar bizim bu kulübümüzden bir oyuncuyu istediği zaman oyuncu transfer için orayı tercih ediyor. Çünkü orada oynanan futbol ve futbol iklimi ile oluşturdukları ekonomi daha yüksek. Biz bu yolla bunu düzeltemeyiz. Yerde yatarak düzeltemeyiz. Bazı maçlar oynanmıyor. Bazı takımlar var bunu adet edinmiş. Oyunun temposu düşük. Taktik kalitesi zaten düşük. Bundesliga’nın üçte biri seviyesinde sprint atıyoruz. Bu ne demek biliyor musunuz? Üç kat daha gerideyiz.”

⚽️ Yanlışa Prim Kazandırmak
“Özellikle hakemlere de söylemek istiyorum. Oyuncu gerçekten sakatladı mı? Bunu hisset. Oynamak için sahaya çıkmış oyuncu ile oynamamak için elinden gelen her şeyi yapan oyuncuyu ayırt et . Mesela bazı oyuncular var. Tekme atmak üzere sahaya çıkıyor. Hakemlerin bunları tespit edip oyun dışına bırakması lazımki biz doğruya prim kazandıralım.”

⚽️ Süper Lig A.Ş. Olmalı
“ Türkiye’de Süper Lig A.Ş.’nin kurulması gerektiğini, kulüplerin kendi pazarlamalarını yapmasının gerektiğini ve amatör futbolla profesyonel futbolun ayrılması gerektiğini savunuyorum. Avrupa’da yanılmıyorsam Süper Lig’i A.Ş. olmayan Bosna Hersek ile biz varız.”
Kulüpler Birliği ve kulüplerimizin bir an önce acilen, mümkün olan en kısa sürede, profesyonelleşmesi lazım. Bütün bunları futbol federasyonundaki canı yanmayan işin meşaggatini çekmeyen insanlarla halletmek mümkün değil..Siz yuvarlak bir şey üretilen makineden dört köşe bir şey nasıl çıkartabilirsiniz.??

Bu ülkede transferin iyi yapılma olasılığı yok. İstisnalar hariç. Nedenini konuşmamız lazım. Mesela gittik oyuncu seyredeceğiz. Kalktık Arjantin’e gittik. Estudiantes – San Larenzo maçını seyrediyoruz. Bir baktık orada 6 numaralı oyuncu çok iyi oynuyor. Listeden de baktık yaşı 21. Kafanı şöyle bir çeviriyorsun. Bayern Münih’in, Porto’nun, Benfica’nın, Barcelona’nın, West Ham’ın, Newcastle’nin, Arsenal’in scootu var. Senin gördüğünü onlar görmüyor mu? Biz daha mı iyi biliyoruz? Oyuncu sana mı gider onlara mı? Birincisi bu… İkincisi biz burada futbolda para var falan diye konuşuyoruz. Türk futbolunda para falan yok. En önemli sorunlarımızdan biri kaynak. Olmayan parayı harcamak.

⚽️ İnsanımız Fakir
“ Yurtdışında mesela Almanya’da adam alıyor 5.000 Euro maaş. 150’sini bir bilete veriyor. Bizde bileti 20 lira yaptığım zaman insanlara pahalı geliyor. Bunu kabul etmemiz lazım. Bizim insanımız fakir.

“Yorumcular maçı yorumlarken ‘Bu oyuncu transfer edilir mi?’ diyorlar. Başkasını tansfer etme şansınız yok . Çünkü sen 100 milyon Euro bonservis parası verebilir misin? Yok… Ne arıyorsun? Sözleşmesi bitmiş oyuncu. Kimin sözleşmesi biter? Yaşlı ve işe yarayamanın! Yaşlı oyuncu dediğin nedir? İnişe doğru geçen. O yüzden bizim iyi oyuncu transfer etme şansımız yok. Biz futbol iklimizimizi ve ekonomimizi düzeltmeden, doğru ortam oluşturmadan iyi tansfer yapamayız. Bir kere bunu taraftar bilsin. Onların git demediği hiç bir oyuncuyu alamayız. 50 milyon , 100 milyon Euro verip oyuncu alamayız. Sözleşmesi bitmiş,yaşlı, işe yaramayan inişe geçmiş oyuncular alabiliriz .. Aldığımız oyuncularımız artık o taktiği uygulayabilecek durumda değil. Temposu, sprint ve km mesefasei ona uygun değil. Türk futbolu Azerbaycan ve İran futbolunun altına gidiyor diye. Bugün dünya sıralamasında geldiğimiz nokta bu. .”

⚽️ Her Şeyi Bilen İnsanlar var.!!!
“Futbol yasalarımızı ve yapımızı değiştirelim. Biz statlar yaptık statlarımız atıl duruyor. Yazık günah devletimizin ve milletimizin parasına. Bu statları 24 saat 365 gün çalışabilir hale getirmemiz lazım. Bir yere gittik, 400 500 Milyon TL para harcadık. Koyduk bir yere 15 günde bir maç yapılıyor ve onunda zeminine bakmamıyoruz. ”

⚽️ Futbolda Belediye Takımları
Bir havuz düşünün. Yedi yerden su geliyor. Bunun üç yerinden pis su gelirse; pis suyla temiz su aynı havuzun içerisinde birleşiyor. Ve artık siz ‘Ben vallahi temiz taraftan akıyorum!’ diye söyleyemezsiniz. Futbol iklimi bizde bu. Biz bu iklimi değştirmeden ne yayıncıyla ilgili ne transferlerle ilgili sorumlarımızı ne de ekonomiyle ilgili sorunlarımızı çözmeyiz.. Bir de futbolun sosylojik tarafı var. Bir şehirde belediye başkanı çıkıyor gücünü kullanarak kulübe çeşitli yardımlarda bulunuyor. Devlet bir imkan sağalayacaksa herkese eşit şekilde sağlayacaktır ve sağlamalıdır. Belediyeler futbola destek olucaksa stat yapsınlar, amatörlere destek olsunlar. Profesyonel spora da destek olsunlar stat ve tesis yaparak.”

⚽️ Niye Oyuncu Yetişmiyor?
“Türk takımlarının oyuncu yetştirme olasılığı söz konusu bile değil. Bu mandalina alır gibi bir şey değilki. Futbolcu yetiştirmek ülke sporunun politikasıyla ilgili bir şeydir. 140 tane profesyonel kulüp var. Hepsinin altyapısı iyi de olsa futbolcu çıkartamazsınız. Sizin çocuklarınız semtte. Semtte var mı saha? Yok. Okula gidiyor orada fiziki koşullar var mı? Peki nerede hazırlanacak bunlar? Ben altyapıda 20 kişiden 6 yaş grubu kursam 120 futbolcu yapar. Hadi diyelim 200 tane. Şimdi Amerika’da 10 bin okul takımı var. Bizde çocuklar saat 4’te okuldan çıkacak ve nerede antrenman yapıcak? Bir de İstanbul trağinde nasıl gidecek? Ülke nüfusumuzun yarısı büyükşehirlerde yaşıyor. Sonra sabah 6’da nasıl kalkacak? Çocuk nerede olur? Okulda veya semtinde. İkisinde de fiziki koşullar yok şu anda bizde. ’”

⚽️ Herkes bir yolunu bulupta hırsızlık yaparsa biz bu dünyada yaşayabilir miyiz? Almanya’da bir amatör maça gitmiştim. Etrafta hiç tel örgü falan yoktu. Orman bir arazinin içererisinde bir saha var ve bir tane de küçük soyunma odası var. Herkes oturmuş piknik havasında maç saatini bekliyordu. Kız geldi, küçük bir masayı çıkartıp ortaya biletleri koydu. Bütün herkes sahanın kanarından kalktı, geldi ve kuyruğa geçip bilet aldı. Onları engelleyecek hiçbir şey yok bilet almamak için. Ama bu bir kültür. Toplumda erdemlerimiz değişmiş. Son 20-25 yılda bize ne olduyu gerçekten oturup tartışmamız lazım. Ne oldu da biz bu hale geldik. Galatasaraylıyla Fenerbahçeli, Fenerbahçeliyle Beşiktaşlı, Beşiktaşlıyla Karagümrüklü birbirini severken ne oldu da biz şimdi birbirimize en garez küfürleri ediyoruz.

⚽️ Vicdanı Fahişeleşenler
“Mesela taraf tutan yorumcu diyorki ‘Galiba koluna kafa attı!’ Allah’tan kork! Bu kadar mı vicdanın fahişeleşti. Bir futbolcu gider birinin koluna kafa atar mı. Niye söyleyemiyorsun burada penaltı var diye? Sosyal medyadan tepki gelecek diye. Bu hakemlerde bizim çocuklarımız. Nasıl bir sistem oluştuyoruzki bunlar bu hale gelmiş. MHK başkanları gidiyor geliyor, gidiyor geliyor. Federasyon, Merkez Hakem Kurulu ve başkanları, futbolun hakim insanları her şey sürekli değişiyor ama değişmeyen tek şey bizim hakem konuşmamız. 30 sene öncede konuşuyorduk şimdi de konuşuyoruz. Çünkü herkes her şeyi kendi anlık çıkarı için düşünüyor. O zaman gücü yeten gücü yetene…..

⚽️ “Hakemlik bu şekilde yönetilemez. Tamamen yöneticisi dahil profesyonel olmak zorunda. Ve denetlenebilir olmak zorunda. 40’a yakın hakemimiz var. Bunların içinde 15 yıldır Süper Lig Hakemliği yapan var. 15 yılda 10 tane maç yöneten hakem var. Hiç büyük maç yönetmemiş hakem var. Hiç süper lig maçına çıkmamış hakem var. Her sene 5 maç almış hakem 15 sen üst klasmanda tutulur mu. Bu iyiyse maç verin. Kötüyse gönderin yerine başkasını alın ama onun torpili bunun torpili şunun tanıdığı bilmem nesi diye ne maç vermeye güvenipte maç verebiliyorlar ne de aşağıya inddirirebiliyorlar. ”

⚽️ İlkel Gözlemci Sistemi
“Sen böyle bir iklim oluşturduğunda yorumcunda sporcunda yöneticinde bu şekilde oluyor. Hepsi iklimden kaynaklı. Şimdi gözlemci sitemi. Böyle bir ilkel bir sitem ve düzen olur mu? Bunu değiştirmek zorundayız. Niye değiştirmiyorsun. Çünkü güç odakları yer kaybedecek. Ederse edecek hiç bir makam kalıcı değilki. Dünyada başbakanlar, cumhurbaşkanları, padişahlar ve krallar değişiyor. Günün sonunda isteyerek veya istemeyerek bir makamdan ayrılacaksınız. Önemli olan vatanseverseniz o işin doğru yürümesi. Şimdi senin sistemin ve maç izleme yöntemin eskimiş. Premier League’de nasıl izliyorlar biliyor musun? Biliyorsun da niye yapmıyorsun? Şimdi diyorlar Premier League’de hata olmuyor mu? Oluyor Bunsdesliga’da da oluyor ama sen hiç orada maçın 1. dakikasından 90. dakikasına kadar hakem bütün gri pozisyonları bir takımın lehine çalmıyor. Penaltı, ofsaytı ve kırmızı kartı görmemesi anlaşılabilir bir şeydir. Bunu anlamamakta sorun yok ama sen bunu yaptığın zaman ben senin niyetinden şüphe duyduğum için verdiğin tacı da faulude korneri de konuşuyorum. Önce bu güvenilir atmosferi sağlamamız lazım. Peki bu güvenilir atmosferi nasıl sağlayacağız? Ne yapabilirsek biz sana inandırabiliriz? Bu insalar burada doğru iş yapıyor. Ortaya çıkan sitemi anlatırsın insanlara ve dersinki ‘Bu şekilde yetiştirip eğitiyor ve denetliyorum!’ Ve bu insanlarda görürki bunda bir art niyet yok. Eğitim ve denetleme düzgün olursa ve yeteneksizler gider de yetenekliler gelirse insanlar sana güvenir.”

⚽️ Yasa Koyucu Sistemi Kurmalı
“Dünyanın her işi ve sektöründe kanunları ve yasaları uzmanları yapar. Peki bizim futboldaki yasalarımızı kim yapıyor. Nasıl oluyorda aynı olayda bir başkan 2 maç, biri 90 gün, diğeri 15 gün ve öbürü biri 1 yıl ceza alabiliyor? Şimdi sen aynı kuruldan bunu çıkardığın zaman kusura bakma benim sana saygım kalmayacak. Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu’nun kararları, işlevi, yönetilme ve yönetme biçimi kabul edilebilir değil. Türkiye Futbol Federasyonu bir açıklama yapıyor. UÇK, Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu bu açıklamanın lehinde veya eleyhiğnde tavır belirliyor. Her maça gidiyoruz. Her maçta da bizim medya ekibi protokol tribün de olanları çekiyor. Ben onları yayınlasam kimse yerinde oturamaz. Sonradan gelen cezalara ve gözlemci raporlarına bakıyorum. Şimdi sen temsilci ve gözlemci olarak Süleyman’a farklı Ahmet’e Mehmet’e farklı yaparsan ben sana karşı saygı duymam. Peki bizim ne yapmamız lazım. Şikayet mi etmemiz lazım. Hayır. Bizim düzeni ve sistemi kurmamız lazım. Kim kuracak bunu yasa koyucu. Yasa koyucu kim? Bilenler olmalı. Türkiye’de üzülerek söylüyorum bilenler istenmiyor, istenenlerde bilmiyor.”

⚽️ Adil Olunursa VAR’a Gerek Yok
“Hangi sistemi koyarsanız koyun onu yöneten insansa ve onu yöneten insanın erdemleriyle ilgili sorunu varsa o sistem işlemez. Burada diyor mesela ‘Ben öyle gördüm!’ Koluna kafa attığı diyen yorumcu da olduğuna göre bunu diyen hakemde oluyor. ‘Öyle gördüm’ diyor öyle görmek istiyor. Önemli olan insanımız. Çıplak gözle yönetsinler. Hiç VAR’a da gerek yok. Adil olduğu zaman bir sene ben kaybederim bir sene ben şampiyon olurum.

⚽️ Güç Odakları Korkuyor
“ Futbol Federasyonu yönetim kurulu ile Tahkim Kurulu veya Disiplin Kurulu’nu hangi kriterlere göre seçiyoruz? Bunu konuşmamız lazım. Bu seçtiğimiz kriterler beni bir kulüp başkanı ve futbolsever olarak tatmin etmiyor. Bugün futbol başka bir ihtiyaça ve amaca hizmet ederken 50 sene önce başkaydı. Bugün biz bazı şeyleri maalesef kaldıramıyor ve değiştiremiyoruz. Çünkü bunu yapmak istediğimiz zaman güç odakları kendi yerini kaybetmekten korktuğu için buna engel oluyor.”

⚽️ Şemayı Kulüpler Çizmeli
“Bu organizasyon şemasını futbolu oluşturan kulüpler ve klulüplerin içerisindeki sporcular, antrenörler ve çalışanlar çizmeli. Çünkü kanunlar ihtiyaclara göre yapılır..
Yabancı kesinlikle serbest bırakılmalı. Kendi çocuklarımızı geliştirmek istiyorsak eğitimleri ve Avrupa ile dünyadaki insanlarla rekabet etmesi için onları yetiştirmemiz lazım. Bizim çocuklarımızın yetişip yetişmemesi yabancı sayılarıyla ilgili değil.. Türkiye’de hiç yabancı oyuncu yokken biz İngiltere’den 8 yerdik..

Futbolcunun yabancısı yerlisi, genci yaşlısı olmaz. İyisi kötüsü olur.”

(be United)

Önceki İçerikTürk Spor Ajansı yenilendi. Remzi Yılmaz, TSA’da yaşanan değişim sürecini yazdı
Sonraki İçerikKarate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Covid nedeniyle 52 yaşında hayatını kaybetti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz