Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri A Grubu’nda Kazakistan’ı 1-0 yendikleri maçta aldıkları 3 puanın çok önemli olduğunu belirterek, “Uçurumun kenarında yürümek çok kolay değil” dedi.

Almatı’daki Ortalyk Stadı’nda oynanan karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Terim, maçın beklediği gibi geçtiğini kaydederek, “Bizim ihtiyacımız olan 3 puandı. Uçurum kenarında yürümek çok kolay değil. O yüzden aldığımız 3 puan çok önemli. Buna rağmen kimsenin beklemediği veya bizim için sürpriz bir oyun değildi” şeklinde konuştu.
Terim, alınan 3 puanın önemine değinerek, “Bazen istediğiniz gibi gitmeyen maçlarda bütün gücünüzü ve konsantrasyonunuzu ortaya koyarsınız ve bu sizi takım yapar. 3 puan bizi rahatlattı. Yaza herkes rahat edecek. Eylül veya ekim ayında böyle olmayacağız. Konya’da Letonya’yla başlayacağız ve nasipse 11 puanla Hollanda’nın karşısına çıkacağız. Benim ekibim birçok hamlesi olabilen, ileride çok iyi işler yapabilecek bir takım” diye konuştu.
Maçın senaryosunun kendileri için sürpriz olmadığını anlatan tecrübeli teknik adam, “Oyuncular, ilk yarı golü bulamayınca ‘Ne oluyor?’ diye başlar. Birkaç hamle yaptık. Maçın bitmesine 15 dakika kala benim 3 oyuncu değişiklik hakkımı doldurduğum nadirdir. Volkan Şen’in kafasında sıkıntı olmasına rağmen bu hamleleri yaptık. Belki oyun formatında da birkaç hamle yapabilirdim. Maç öncesi bu karşılaşmanın çok sıkıntılı geçeceğini söylemiştim. Maç beni yanıltmadı” ifadelerini kullandı.

Kazakistan karşısında milli takımın tek golünü atan ve mücadelede son derece hırslı gözüken Arda Turan’la ilgili bir soru üzerine ise Terim, “Arda bir örnek olarak devam ediyor. Çok küçük yaşlardan itibaren ben de dahil herkes ona şans verdi. Bugün Türk futbolunun idollerinden bir tanesi. Hepimizin de medarı iftiharı. Milli takımımızın da kaptanı. Arda dünya çapında bir oyuncu ve dünya çapındaki oyuncular da takım sıkıştığı anlarda ortaya çıkar ve işi bitirir. Çok mu yapıyor, hayır. Bence az yapıyor, daha fazla yapması gerekiyor. Hem iyi bir çocuk hem de iyi bir insan. Bizim görevimiz de birkaç Arda çıkarmak ama o da bu ve buna benzer birkaç gol atmalı” dedi.

Terim, Ozan Tufan’la ilgili bir soruya ise, “Birçok transfer problemiyle uğraşıyoruz ama aksettirmiyoruz. Haziran ayı kötü bir zaman. Ozan, Bulgaristan maçında kötü oynamadı, bugün de iyi oynamadı. Kötü oynadığı zaman bunu bilip çalışan bir futbolcu. Bu kadar dış etken genç bir oyuncunun oyununa etki edebiliyor. Ozan birçok mevkide oynayabilecek yetenekli bir çocuk. Sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye yanıt verdi.
Kazakistan’ın maçta nasıl oynadığıyla ilgili bir soru üzerine de Terim, “Hollanda maçında da onlardan böyle bir mücadele bekliyorum. Ayrıca kendilerini tebrik ediyorum. İyi mücadele ettiler. Açıkçası biz bu coğrafyadaki ülkelere kendimizi çok yakın hissediyoruz ve buralarla iyi ilişkiler içinde olmak istiyoruz. Beraber iş yapmak ve çalışmak istiyoruz. Bu konuda TFF’ye bir mektup yolladım. O yüzden Kazakistan bizim için önemli bir yer. Gruptaki kalan maçlarda kendilerine daha çok başarılar diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here