Fenerbahçe, Başakşehir’le 0-0 berabere kalırken maç sonrası taraftarının protestosuna maruz kaldı.

Bülent Tuncay ilginç maçı Karar için kaleme aldı:

Fenerbahçe için kolay maç değildi. Kaybederse un ufak olabilir, belki de sezona mal olacak bir krize girebilirdi. Kazanırsa da toparlanma sürecini başlatabilirdi.

Cocu ‘ceza alanına yaklaşmıyorlar’ dediği orta alanda ayağı ‘top yapan’ isimleri kulübede oturttu, buna karşın hücumcu sayısını çoğalttı. Hedefi üç forvetle, ligin en sert savunmasını hataya zorlamaktı. Frey, Slimani, Eljif üçlüsüne Ayew de katılınca Başakşehir savunması ilk yarıda 3 kez geçit verdi. Ayew, Slimani ve Eljif topu ağlarla buluştursa Cocu’nun planı skora da yansımış olacaktı. Ancak gol ve goller bulunsa bile bu sistemin zaafları vardı. Forvetler geriden yeteri kadar beslenmediği için Slimani sık sık orta sahaya gelip kanatlara top açtı, ardından da yerine, santrforun olması gereken yere depar attı. 4-2-4’e dönen oyunda en büyük problem Reyes- Jailson ikilisinin ofansif yönlerinin zayıflığıydı.
Cocu, 58. dakikada sahanın en çok koşan ancak bal yapmayan arısı olan Frey’i alıp Benzia’yı soktu. Onun girmesiyle organize atak sayısı nispeten artmaya başladı. Cocu hemen ardından vasatı aşamayan Reyes’in yerine Mehmet Topal’ı sürerek ortadaki boşluğu kapama adına müdahalede bulundu.
Abdullah Avcı ise karmaşık bir futbol oynayan Fenerbahçe’yi çözemediği için risksiz futbol oynatmayı tercih etti. Çoklu hücumu pek düşünmedi. Aklı daha çok adamla gelen Fenerbahçe’yi durdurmadaydı. Adebayor ileride boş yere top ve destek bekledi. Ne zaman ki Fenerbahçe ileride çok adamla presi bıraktı, o zaman Başakşehir’in gol girişimleri ortaya çıktı.
Fenerbahçe oyunu kontrol etti ama ihtiyacı olan golü bir türlü bulamadı. Skrtel ve yorulana kadar Slimani takımın en iyisiydi. Eljif, Hasan Ali ve Isla da ortalamanın üstünde kaldılar.
Seyirci açısından ise bekleme süreci yoktu. Reyes’in ıslıklanması, takımın ‘Sabrımız taşıyor’ diye uyarılması kredinin bittiğinin göstergesiydi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here