Türkiye Futbol Federasyonu, medyaya sızan Galatasaray- Antalyaspor maçı penaltı pozisyonunun değerlendirme görintülerinin ardından Merkez Hakem Kurulu’nun 1 Mart 2024 Cuma tarihli toplantısının tüm görüntülerini yayınladı.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yayınladığı görüntülerde Fenerbahçe – Kasımpaşa maçının tartışmalı pozisyonlarının da değerlendirmeleri paylaşıldı. Toplantıda Jayden Oosterwolde’nin Fall’ın müdahalesiyle yerde kaldığı ve serbest vuruş kararı verilen pozisyonda penaltı kararı çıkması gerektiği aktarıldı. Sarı-lacivertli ekibin maçın uzatma dakikalarında kazandığı penaltıda ise net bir elle oynama görüntüsünün olmadığı belirtildi.

Fenerbahçe – Kasımpaşa maçındaki Jayden Oosterwolde – Fall pozisyonu için yapılan görüşme;

Pawel Gil: “Hakem direkt serbest vuruş veriyor. En iyi açılardan bakıyoruz. Tüm kameralardan izleyelim. VAR kararı değiştirmedi. Sol ayağa yapılan temas ve sol ayak altına yapılan teması bu kameradan değerlendirildi. Bu açıdan baktığımızda ilk temasın ne zaman olduğu, ceza sahasının bir miktar içi, ilk temas yukarıdan çok net. Bu kadar net bir görüntüyle VAR hakeminin devreye girip hakemin serbest vuruşu penaltıya çevirmesini bekleriz. Tüm açılardan izleyip teması görmek çok önemli.”

Hugh Dallas: “Bu noktada, hakemin dışarıda karar vermesi çok normal. Biz, burada Cihan’dan ziyade VAR hakemi Erkan’ın müdahale edip doğru şekilde müdahale etmesini beklerdik.”

Fenerbahçe’nin mücadelenin son dakikalarında kazandığı penaltı pozisyonuyla ilgili olarak ise yaşanan diyaloglar şu şekilde:

Hugh Dallas: Erkan, Pawel’e hangi görüntünün net bir elle oynama olduğunu göstermeni istiyorum. Buradaki görüntülerin hangisinde net bir elle oynama var.

Erkan Engin: Şu anda ben de net bir elle oynama göremiyorum ama benim odadaki hissiyatımdan bahsetmem gerekirse kale arkasından ve tighttaki görüntüden emin oldum. kendim bunu el olarak gördüm. Topun kırılmasından el olarak gördüm. Şu an ki hissayatımı soruyor. göstermemi soruyor sanırım.

Hugh Dallas: Var odasında gördüğünle burada gördüğün farklı değil. Orada gördüğünle burada gördüğün aynı. Ben burada Erkan’ın ‘ah penaltı olabilir’ diye endişe etmesini anlıyorum, ancak bu görüntüyle beraber eğer topun ele değip değmediğini ispatlayacak bir imajımız yoksa o zaman hakemi de çağırmıyoruz çünkü elimizde bir kanıt yok.

Hugh Dallas: Sahada doğal olarak senin açın bunu görmeye mümkün değildi. Sadece monitöre gittiğinde hangi görüntünün elle oynama olduğuna kanaat getirdim Cihancım”

Cihan Aydın: Erkan’a gittiğimde ilk anda Erkan abi ‘Ele temas ediyor’ dedi. Başka bir açıdan da kolun doğal konumda olmadığını gösterdi. Ben de ‘Direkt top eline mi geliyor bir yerine çarpıyor mu?’ diye sordum. ‘Hayır direkt eline geliyor’ dedi. Ben de penaltı kararı verdim.

Hugh Dallas: Pawel sence de var hakemi çağırdığında kendi düşünceleriyle çok fazla yönlendirme yapmıyor mu?

Pawel Gil: Bir defa temas noktasını göstermedi doğru ama net olarak göremiyorsanız bir de bunu sözlerinizle destekleyici bir tutum sergiliyorsanız bu hakemi birşeylere inandırmaya giriyor.

Hugh Dallas: İletişim bu görüntüler vasıtasıyla olmalı. Ama siz eğer hakeme topun yön değiştirdiğine dair bir ifade kullanıyorsanız bu yön değiştirmeyi görüntüyle de kanıtlamanız gerekiyor. Hakemin de bunu göremediğinde de nihai kararda yine sorumluluğunun olduğunu bilmesi gerekiyor. Burada insanlara bu görüntüyü gösterdiğinizde penaltıyı neden verilmediğine dair şüpheleri ortadan kaldırma fırsatı olmadı. Aksine penaltının niye verildiğine dair ciddi bir şüphe oluştu. Çünkü elde net bir kanıt yok. Dakika 90+1 müsabaka 1-1 ama 4-1 olsa yine bir şey diyeceğim. Maç 1-1 oyunu komple değiştiren bir karar. Ama elde net bir kanıt yok. Olmamalı.

Önceki İçerikGazeteci Fehmi Özgüler Futbol Turnuvası’nda yarı finale kalanlar belli oldu
Sonraki İçerikErden Timur: Cesur olmamız lazım. Ahlaksız insan korkaktır, idealist insan cesurdur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz