Futbolmedya yazarı Recep Güngör, Konyaspor- Fenerbahçe maçını yorumladı:

Okan Buruk ve İsmail Kartal’ın rekorları bir daha kırılamaz

Fenerbahçe, gerçekte şampiyonluğu Trabzon’da kaybetti. Olaylardan sonra oyun temposu ve coşkusu tükendi. Son dakikalara kadar golü arayan takım, ortadan kayboldu. O maç sonunda yaşananlar, sahaya giren ne olduğu belli olmayan insanlarla kavga etmek, hiçbir sağlıklı düşünebilen futbolcunun yapabileceği davranışlar değildi. Taraftarlar ile yapılan kavga Fenerbahçe’yi haklı iken haksız duruma düşürdü. Çok büyük bir kamuoyu baskısı oluştu. Futbolcular üzerindeki gerginlik öyle kolayca üstesinden gelinebilecek şeyler değildi…
6 yıldır Fenerbahçe başkanlığı yapan Ali Koç, ilk geldiği zaman “Bana 3 yıl verin” demişti. 3 değil, tam 6 yıl verildi bir adım yol alamadı. Ne Fenerbahçe’nin haklarını savunabildi ne de takım içi dengeleri yönetebildi. Geldiğinden beri tek başarabildiği transfer rekorları kırmak. Koca sezonlarda öyle olmadık zamanlarda ortaya çıktı ki tepkileri Fenerbahçe’ye fayda sağlamayı bırak büyük zararlar verdi.
Fenerbahçe’nin haksız yere kaybettiği maçlarda, ortalıkta gözükmeyen başkan, ne zaman işler iyi gitse meydana çıkıp anlamsız demeçler verdi. Belki haklıydı, belki Fenerbahçe’ye haksızlıklar yapıldı, ama etrafına bir bak bakalım bana haksızlık yapılmadı diyen var mı? Ama rakiplerin durumlarını senden çok daha iyi anlatabildi…
Şampiyonluğu kesinleşen Galatasaraylılar bile sezon boyunca haksızlıklara uğradıklarını düşünüyor. Hele Trabzon’u, Beşiktaş’ı söylemiyorum bile… Verdiği anlamsız demeçler, gereksiz polemikler hep takımı aşağı çekti. Ali Koç futbol takımlarının şirket gibi yönetilemeyeceğini 6 yılda anlayamadı ve maalesef bundan sonrası için de hiç umut yok.
Sarı Lacivertli takımın rakipleri, zamanında Aziz Yıldırım’ı çok topa tutarlardı, hep başkanlığı bıraksın isterlerdi. O gidip, Ali Koç gibi bir isim gelince, sarı lacivertli takımın fark yaratacağı, rakiplerini çok tedirgin etmişti. Bu saatten sonra rakiplere, Fenerbahçe başkanlığında kimi istersiniz diye sorsalar herhalde ömür boyu Ali Koç kalsın der…
Trabzonda yaşananlara dönersek, o güne kadar her şey Fenerbahçe’nin elindeydi. Galatasaray’ı sahasında yenmek yetiyordu. Öyle şeyler yaşandı ki ne İsmail Kartal ne de takım kendine gelemedi. Taraftar yaşananlardan sonra takıma zaten büyük destek verdi. Olay o kadar farklı yerlere çekildi ki, gerçekte olan bu sene ki şampiyonluk yarışına vurulan darbe göz ardı edidi. Şimdi bana farkında mısın! Fenerbahçe o maçı kazandı diyebilirsiniz. Evet maçı kazanmış olabilir ama coşkusunu ve şampiyonluk heyecanını kaybetti. Futbolcuları şampiyonluk yarışında ayakta tutamamak ve motive edememek ise yönetime yazar.
İsmail Kartal’a gelince, sezon boyunca alışılmış şablonun dışına çıkamadı. Puan kaybettiği maçlara bakarsak, rakipleri hep aynı oyun taktiğiyle Fenerbahçe’den puan koparmışlar. Bir teknik direktörün farklı bir formasyonu olmaz mı? Hep aynı oyuncu değişiklikleri yapıldı. Kriz anlarında bir tane farklılıklar göremedik.
Fenerbahçe’nin başındasın, çift forvet sahaya çıkmaya korkuyorsun. Bırak ilk 11 çıkmayı iş çığırından çıkana kadar bile çoğu maçta forvetleri ikileyemedin. Samsunspor karşısında maç 1-1, puanlar gidiyorum diye bağırıyor sen Dzeko’yu çıkarıyor, Batshuai’yi oyuna alıyorsun. Adam şok geçiriyor ben mi çıkıyorum, gol lazımken diye, sen bana mısın demiyorsun!..
İşte o anlarda devreye başkanın girmesi gerekir, alıp takımı karşısına soru çözmeliydi, gerekirse hoca değişikliğine bile gitmeliydi, çözemedi ve bağıra bağıra bugünlere gelindi.
Diğer yandan, eleştirileri yapıyoruz ama kalbim de Fenerbahçe’ye yapılan haksızlıkların artık dayanılmaz bir hal aldığı gerçeğini de unutmuyor. Puan kaybedilen maçlarda ne takım, ne de İsmail Kartal hatalar yapmasaydı, yine şampiyon olması çok zordu. Fenerbahçe, İsmail Kartal ile kulüp tarihinin rekorlarını kırmış ve koca sezonda sadece 1 yenilgisi var, karşısında da puan kaybetmeyen bir takım. Hem de, en zor zamanlarında bile kayıp yaşamayan, belki de bundan sonra kırdığı rekorları başka birinin kırması mümkün olamayacak puanlar almış bir rakip…
İşin özeti, Okan Buruk ve İsmail Kartal’ın, Türkiye Ligi’ne damga vuran rekorları bir daha kırılamaz.
Diğer yandan, bu sezon daha çok ikna oldum ki, Fenerbahçe Çemişgezekspor ile şampiyonluk yarışına girse yine sonunu getiremez ve şampiyon olamazdı.
Çünkü karşısında gerçekten çok güçlü bir yapı var…

Önceki İçerikArtık mucizelere kaldı… Bülent Tuncay, Konyaspor- Fenerbahçe maçını yorumladı
Sonraki İçerikTrabzonspor’un eski hocası Bjelica, Union Berlin’den de gönderildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz