Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi D Grubu’daki 5 maçında 0-0 berabere kalarak rakibi ile birlikte son 32’ye kalmayı garantiledi.

Bülent Tuncay, Kadıköy’deki maçı Karar için kaleme aldı:

Gol atmadan nasıl olacak

Dinamo Zagreb Kadıköy’e 4’te 4 yaparak gelmişti. Üstelik ilk maçta Fenerbahçe’ye 4 atarak şov yapmıştı. Fenerbahçe sonraki 3 maçta 7 puan toplayarak gruptaki pozisyonunu düzeltti ve puan cetvelinde ilk ikideki takım için bu 90 dakika son 32’yi garantilemek, Fenerbahçe için de Hırvatistan’daki maçın rövanşını alma fırsatı havasına büründü.

İlk yarıda kontrollü bir oyun vardı sahada. Hırvat takımı 3’lü forvet gibi oynadı ama Fenerbahçe kalesini zorlayacak organize atak geliştirmede zorlandı, ileride çoğalamadı. Eljif ve Jailson’un dinamizmi orta alan hakimiyetini Fenerbahçe’ye getirirken iki becerikli ayak Benzia ve Valbuena da Zagreb savunmasının zayıf noktalarını keşfetmek için uğraştı. Fenerbahçe rakibin katı savunmasını ilk yarıda iki kez aştı ama Barış ve Skrtel golü üretemedi.
Fenerbahçe ikinci yarının başlangıcında görece üstün taraftı ve gol pozisyonu bulmak için çabalayan ekipti. Ama en uçtaki Frey’in santrfor özelliklerini barındırmaması Fenerbahçe’nin bulmak için uğraştığı golün oluşumunu engelledi.
Maçın son yarım saatinde ise Dinamo Zagreb önce dengeyi sağladı, sonra da çoklu hücumla Fenerbahçe karşısında gol aradı. Bu bölümde oyundan düşen Fenerbahçe gedik vermeye başladı. Puan avantajı ile geldiği İstanbul’da düşüncesini ‘1 puan olsun bizim olsun’dan ‘3 puan da alabiliriz’e dönüştüren Hırvat ekibinin hızı uzun sürmedi. Son anlarda ise tribünlerin büyük desteği Fenerbahçe’yi tekrar maça soktu.
Fenerbahçe tribünlerinin Nazım Hikmet Ran’ın “Çocuklar inanın inanın çocuklar, Güzel günler göreceğiz güneşli günler, Motorları maviliklere süreceğiz, Güzel günler göreceğiz güneşli günler” şiirini söylemesi soğuk havayı ısıttı ama takımı galibiyete taşımaya yetmedi. Çünkü Fenerbahçe’nin tribünlerin taşıdığı inanç kadar; alternatifli bir oyun planına, daha da önemlisi skoru değiştirebilecek bir ‘golcüye’ ihtiyacı vardı. Koeman kulübeden hamlede bulunmayarak, oyuncu değişikliği yapmayarak ‘konuşmuyorum, görüyorsunuz’ mesajı verdi. Daha geçen sezon 4 gol kralını kadrosunda bulunduran Fenerbahçe için dramatik bir hatalı kadro planlaması daha demekti bu.
Sonuç olarak dünkü maçta ne şiş yandı ne kebap. Diğer maçın da (Anderlechy- S. Trnava) golsüz bitmesi ile iki takım da istediğini aldı. Fenerbahçe’ye ise hala çözülmemiş bir gol atma sorunu kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here