7-4 futbol galip!
Oylamada genel sekreter Mahmut Uslu ile Ekşioğlu, Zülfikari ve Mosturoğlu ‘maçlara çıkmayalım’ dedi. 3 yönetici çekimser kalırken, 7 yönetici ‘çıkalım’ deyince kriz aşıldı

Fenerbahçe’de Çaykur Rizespor maçı sonrası yaşanan ‘silahlı saldırı’ ile ilgili olarak yönetim kurulunun önceki gün aldığı ‘maçlara yeniden çıkma’ kararının perde arkası ortaya çıktı. Sarılacivertli yöneticilerin, 4 saati aşan toplantısında ciddi fikir egzersizleri yapıldığı belirlendi. Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük’ün, “Maçlara çıkmazsak çok büyük mali kaybımız olur, sahaya çıkalım” dediği tavsiye mektubunun okunduğu toplantıda ilk konuşmayı başkan Aziz Yıldırım yaptı.

Arkasında duralım
Yıldırım geçen hafta aldıkları maçlara çıkmama kararının ‘arkasında durmaları’ gerektiğini söyledi. Aziz Yıldırım’ın bu kararına genel sekreter Mahmut Uslu, Deniz Tolga Aytöre, İlhan Ekşioğlu, İsfendiyar Zülfikari ve Şekip Mosturoğlu destek verdi. 5 yönetici Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük’ün verdiği rapora ve devletin en üst makamlarının sağladığı güvencelere rağmen ‘maçlara çıkmayalım’ görüşünü dile getirdi.

Yaptırımlar ağır
Nihat Özbağı, Ender Alkaya ve Mithat Yenigün’ün başını çektiği yönetim içinde ‘denge unsuru’ olarak görülen ekip ise ‘maçlara çıkalım’ dedi. ‘Maçlara çıkmayalım’ demelerine rağmen Erhan Türkoğlu, Aytöre ve Mosturoğlu, bunun hukuki yaptırımlarını ve karşı karşıya kalınacak mali yükümlülükleri tek tek anlattı. İstanbul Valisi, Emniyet Müdürü, İçişleri Bakanlığı müsteşarları ile telefon görüşmeleri yapıldı.

Kupaya çıkmayalım
Yönetim kurulu üyesi İsfendiyar Zülfikari, yaptırımların ağırlığı üzerine, “O zaman Türkiye Kupası maçlarına çıkmayalım. Sözümüzün de arkasında dururuz. Zaten bize de büyük külfet” önerisini gündeme getirdi. Başkan Aziz Yıldırım bu sözlerin ardından toplantının 4.5 saati geçtiğini belirterek, “Artık oylama yapalım ve bir karara bağlayalım” dedi ve oylamaya geçti. Yıldırım’ın teklifi üzerine el kaldırma usulü ile oylama yapıldı.

Yıldırım katılmadı
Oylamada ; Mahmut Uslu, İlhan Ekşioğlu, İsfendiyar Zülfikari ve Şekip Mosturoğlu ‘maçlara çıkmayalım’ dedi. Çıkmama kararını destekleyenlerden Deniz Tolga Aytöre oylamada ‘çekimser” kaldı. Nihat Özbağı, Ender Alkaya ve Mithat Yenigün’ün ‘çıkalım’ görüşüne Tahir Perek, Turhan Şahin, Erhan Türkoğlu, Ünal Uzun da destek verdi. Hakan Dinçay ve Ömer Temelli de çekimser kaldı. Kendisinin oyu ‘iki oy’ sayılan Yıldırım iki karara da el kaldırmayınca 3 çekimsere karşılık 7-4’le maçlara çıkma kararı verildi.

Yıldırım’dan demokrasi dersi
Başkan Aziz Yıldırım, kendisi aksini savunsa da yönetim kurulunda demokratik bir oylama sonunda verilen ‘maçlara çıkma’ kararına saygı gösterdi. Bu arada başkan Aziz Yıldırım’ın görüşüne ters olarak ‘maçlara çıkılmasını’ isteyen yöneticiler; Ender Alkaya, Nihat Özbağı ve Mithat Yenigün, Abdullah Kiğılı’nın istifa ettiği dönemde, Yıldırım’ın Mahmut Uslu’yu başkan vekili olarak göreve getirmek istemesine de karşı çıkmışlardı.

Tekrarında en sert tepki
Sarı-lacivertli yönetim bundan sonrası için soruşturmayı yakından takip etmeye devam edecek. Tüm maçlara yönetim kurulunun tam kadro gitmesi kararlaştırılırken, bir daha bu tip bir olayın yaşanması halindeyse daha sert uygulamalar yapılması gerektiği karara bağlandı. Yönetim, teknik ekip, sporcu veya taraftar farketmeksizin yaşanılan en basit şiddet olayı karşısında takımı tamamen sahadan çekme ve tescilin dondurulması dahil tüm radikal tedbirler tekrar gündeme gelecek.(fotomaç)

Önceki İçerikSürmene’deki saldırıyı soruşturan 50 kişilik özel ekipten ilk rapor: Profesyonel işi. Tüfek başka ilden, fişek İç Anadolu’dan…
Sonraki İçerikFenerbahçe’de yaprak dökümü… Kuyt’tan sonra bir yabancı daha ayrılık kararı aldı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz