Fenerbahçe, Başakşehir deplasmanında son dakika golü ile güldü: 2-1. Bülent Tuncay, maçı Karar gazetesi için yazdı:
Fener’in dönüşleri
Fenerbahçe, iki topunun direkten döndüğü, bir golünün ofsayt nedeniyle iptal edildiği ilk devreyi 1-0 geride bitirdi. Burada Crivelli’nin Mert’in pasıyla başlatıp sağdan tek başına giderek attığı nefis golün hakkını vermek lazım ama Fenerbahçe açısında bakıldığında eksikleri de görmek lazım.
Kanatta Moses, beklerde de Isla ve Hasan Ali’nin yokluğu bir takımı bu kadar etkiliyorsa… Ve savunmadaki dört oyuncudan üçü asıl yerlerinin adamı değilse ortada yine bir kadro mühendisliği hatası var demektir. Ozan sağ bekte, Jailson stoperde idare etti ama Dirar, 6-0’lık Bayern Münih maçındaki gibi arka alanını rakiplerinin kullanımına verdi. Crivelli’nin goldeki o süratli koşusunda Dirar ortada yoktu, Jailson da penaltı yaptırmadan nasıl müdahale edeceğini bilmiyordu.
Dün göründü ki Fenerbahçe’de kadro derinliği olmaması, sakatlananın yerine yedek oyuncu bulunmaması uzun sezon için çook önemli bir handikaptı.
Gerçi sonradan oyuna girenler skora katkı sağladı ama Ersun Yanal açısından kulübede alternatif zenginliğinin olmaması ciddi bir sorundu. Yılın en önemli transferlerinden Rodrigues’in hala takıma adapte olamaması sonrası Yanal’ın hamlesi Ferdi’yi sahaya sürmek oldu. Deniz’in yerine de Zajc girdi. Fenerbahçe’de Emre’nin futbol zekası ve liderliği vardı ama takımın hatları arasında kopukluklar da vardı. İleriye yeteri kadar top taşınamadı, kanatlar yeteri kadar çalışmadı, savunma çok gedik verdi.
İkinci yarının hemen başında Visca’nın direkten dönen topu ve ardından Visca’nın vuruşunun Altay tarafından nefis çelinmesi farka gidebilecek anlarda Fenerbahçe’yi oyunda tuttu. Fenerbahçe hücumda çoğalamadı çünkü karşısında bu kez ürkek bir rakip değil, ligin en hızlı hücuma çıkan takımı vardı, bu nedenle ileride çoğalıp rakibe baskı da kuramadı. Ancak Tolga’nın nefis pasında Vedat’ın golcü vuruşu Fenerbahçe’yi maça bağladı. Savunmada aksayan Dirar’ın son dakikalarda attığı gol ise Fenerbahçe için tam bir geri dönüş başarısıydı.
Sonuç olarak Fenerbahçe geçen sezonun ilerisinde, ışığı var ama eksiği de var. Bu karşılaşma transfer dönemi bitmeden eksiklerin net olarak görüldüğü gerçek bir test maçı oldu. Eğer eksiklerini tamamlamazsa, kadro derinliği yaratılmazsa bu sezonu mehter adımları ile tamamlanır.
İlk hafta fark yiyerek herkesi şaşırtan Başakşehir ise gücünü büyük ölçüde koruyan kadro yapısına rağmen soru işareti yaratmaya devam etti. Avucunun içindeki galibiyeti koruyamaması bu tecrübedeki bir kadro için kötü puandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here