Fenerbahçe Kulübü’nün 19 olan şampiyonluk sayısını resmi sitesinde 28 olarak göstermeye başlaması tartışmalara neden oldu. Sarı-Lacivertli kulüp ise iddiasının arkasında durarak süreci devam ettireceğini duyurdu.

Fenerbahçe Müzesi Müdürü ve Yüksek Divan Kurulu Başkanı Alp Bacıoğlu, Radyospor’da yayınlanan Spor Kazanı programda Özgür Sancar’a açıklamalarda bulundu:

“Temennimin üzerine geçemez. 1960 yılından beri maçlara gidiyorum. Hamleler temenniden öteye geçmez maçtan önce. İnşallah iyi bir sonuç ile alarak dönmeyi umuyorum.

1959 ile ilgili çalışmalarımız var. Birçok kanaldan destek görüyoruz. Kulüpte, Ali Koç yönetimi de çok ciddi bir şekilde eğildi. Çeşitli platformlarda artık 19 şampiyonluk sözünden bahsetmeyeceğiz.

1959 yılında Türkiye Ligi başladı. O zamans adece 3 ilden takımlar vardı. 7 sezon Türkiye Ligi’nde yani Eskişehirspor gelene kadar 3 ilden takımlar vardı. Bölgeye yayılmamıştı. Böyle bir saçma mantık vardı. O zaman zaten Türkiye’de futbol gelişmemişti. Büyük illerde daha çok yaygınlaşmıştı.

Haluk Ulusoy Federasyonu onu öyle tescil etti. Çünkü Haluk Ulusoy ‘un nasıl bir Galatasaraylı olduğunu benim anlatmama gerek yok. İyi bir Galatasaraylıydı. Galatasaray’ın sadece Milli Kümede 30 yıllarında başlayan bir tek 39 yılında şampiypnluğu var Fenerbahçe’nin 6 şampiyonluğuna karşı. Yani Fenerbahçe’nin 9 şampiyonluğuna karşı Galatasaray’ın bir şampiyonluğu vardı.

Kaldıki Galatasaray’ın bir iddiası daha var. Bir sezonda iki şampiyonluk olmaz. Milli Kümede  37 yılında 24 yılında başlayan futbol sezonu zaman zaman çakıştı.

1920-21 yılında İtalya şampiyonları Serie A iki ayrı ligin düzenlendiği 2 ayrı takımın kazandığı ve İtalya ligi o iki takımı şampiyon sayıoyor. Bunun gibi örnekleri var.

Yargıya intikal söz konusu değil. TFF’nin özel bir statüsü var. Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde bunu yargıya götüremiyorsun. O zamanda Tahkim Kurulu kararı vermişti Haluk Ulusoy döneminde. Yine tahkime gidip bu kararı düzeltin diyeceğiz. Bizim de 9 tane şampiyonluğumuz var diyeceğiz. Şu anda değil tabii. Başvuru mercimizin Tahim Kurulu olduğunu biliyoruz.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here