Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, yatırımlarının yüzde 80’inin Türkiye’de olduğunu söyledi. Şahenk “Buradayım, hiçbir yere gittiğim, göçtüğüm yok” diye konuştu.

Kapadokya’da bulunan Ferit Şahenk, Sözcü gazetesinden Özlem Gürses’in de aralarında bulunduğu bir grup gazeteciye konuştu.

– Ne vesile ile Kapadokya’da bulunuyordunuz? Burada beğenilen bir oteliniz var; ARGOS, ama sık geldiğinizi bilmiyordum…

Ben her ay, en azından iki kere, yurtdışında tanıdığım iş insanlarını, sanatçıları Türkiye’ye getiriyorum… Yazın D Maris’lere, Göcek’e, bu mevsimde Kapadokya’ya…

– Dünya vatandaşı olarak yaşıyorsunuz, oradan ve buradan nasıl görünüyor ülke?

Benimle ilgili şu algı çok yanlış “Ferit Şahenk yurtdışında…” Değilim. Yatırımlarımın yüzde 80’i Türkiye’de. Karımla buradayım, baba topraklarımda… “Eşiyle boşandı” diye yazıyorlar, hayır, boşanmadım! Eşim Diana burada. Beni gören “Aaa ne zaman geldi” diyor. Çok yanlış yaklaşımlar bunlar. Anneme gidiyorum, annem bile ne laflar ediyor… Üzülüyorum bunlara. Kendimi en rahat, en mutlu hissettiğim yer, burası benim toprağım dediğim yer tam da burası. Babam burada, 45 dakika ileride yatıyor.

‘BEN BU LAFLARA ALIŞTIM ARTIK’

– Ziyaret eder misiniz?

Her geldiğimde giderim babacığıma, mutlaka. Buraya beni çok mutlu eden bir akademik yatırım da yaptık. Niğde’deki Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin içine çok önemli bir Ziraat Fakültesi kurduk. Orada tohum geliştireceğiz. Bizden hep havalimanı yapmamızı istiyorlardı ama bence özgün ve yerli tohum sahibi olmak havalimanından çok daha değerli. Nasıl ki silahımızı, uçağımızı kendimiz yapıyorsak, yapacaksak, tohumlarımızı da kendimiz yetiştireceğiz.

– Burayı başka türlü seviyorsunuz. Eşiniz de “Buraya gelince 20 yıl gençleşti” dedi!

Buranın suyu da başka havası da… Burada 5 saat uyu, dinç başlarsın güne.

– Yatırımlarınızı, malınızı mülkünüzü sattığınız satacağınız konuşuluyor hep… Nusret’in dışında her şeyi satacağınız, zarar ettiğiniz…

Ben artık alıştım bu laflara. TEMASEK diye bir şirket var. Singapur’un en büyük yatırım fonu, dünyanın da herhalde ilk 10’undandır. 2 milyar dolar üzerinden bizim yüzde 17’mizi aldılar. Böyle bir fon, zarar eden bir şirkete 2 milyar dolar verir mi?

 Sizi heyecanlandıran sektör hangisi?

Gülümseyeceksiniz ama Türkiye! Türkiye hiç bu kadar cazip olmamıştı. Şu anda Türkiye yatırım olanakları açısından büyük fırsatlar içeriyor. Sektör olarak derseniz, konaklama, turizm, yeme içme sektörleri. Bankacılığı zaten bıraktım biliyorsunuz!”

‘MEDYADAN ÇIKMAYACAĞIM’

Ferit Şahenk, “Medya yatırımlarınız ne alemde? Star TV’nin küçüleceği, hatta medyadan çıkmak istediğiniz de söyleniyor” sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Star TV devam eder muhakkak ama şimdi dünya nereye gidiyor ona bakmak lazım. Star TV’nin kendini dönüştürmesi şart. Bütün medya aslında, radyoda da gazetede de. Medyadan çıkmayacağım. Önemli olan içerik. Sizlersiniz yani…”

 

Önceki İçerikSadettin Saran: MEB’ten sonra en çok salonu biz yaptık… Radyolarımla gurur duyuyorum… TV’ye yatırıma devam ediyoruz, S Sport 2 geliyor…
Sonraki İçerikŞeyma Subaşı’nın pilates hocası olan ablası Kübra Açıl eski bir spor muhabiri çıktı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz