İsviçre polisi, ABD’nin yönelttiği yolsuzluk iddialarına dayanarak sabahın erken saatlerinde beklenmedik bir operasyon düzenledi ve Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) üst düzey 7 yetkilisini gözaltına aldı.
Zürih’teki beş yıldızlı Baur au Lac otelinde gözaltına alınanlar arasında FIFA Başkan Yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo da var.
Webb aynı zamanda CONCACAF (Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu) ve Cayman Adaları Futbol Federasyonu Başkanı.
Uruguaylı Figueredo da aynı zamanda CONMEBOL (Güney Amerika Futbol Federasyonu) Başkanı.
ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, soruşturmanın 9 eswki ve mevcut FIFA yetkilisi ile 5 şirket yöneticisini (FIFA yayın haklarını pazarlayan şirket) kapsadığı belirtiliyor. FIFA’nın eski Başkan Yardımcılarından Jack Warner da soruşturulanlar arasında.

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’ne (FIFA) yönelik operasyonunun 20 yıllık bir yolsuzluk şebekesine yönelik olduğunu söyledi.
Loretta Lynch, “(Gözaltına alınan FIFA yetkilileri) Hem 2010 Güney Afrika Dünya Kupası’nda hem de 2011 FIFA Başkanlık seçiminde yolsuzluk yaptılar” dedi.
Lynch, “Gözaltına alınan şahıslar, kişisel çıkarları uğruna dünya futbolunu lekelemiştir” diye konuştu.
Basın toplantısında söz alan Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey de “Verdiğimiz mesaj açıktır. Eğer kirli ellerinizle bizim topraklarımıza gelmeye çalışırsanız buna müsaade etmeyiz. Hiç kimse hukuktan üstün değildir” dedi.
Soruşturmayı yürüten ABD’li savcı Kelly Curries ise “Bugün yaşananlar bir sürecin başlangıcıdır. Sonu değil. Soruşturmada ismi geçen şahıslar çok farklı geçmişlere sahip. Tek ortak yönleri ise açgözlülük. FIFA yetkilileri açgözlülükle bu eylemleri gerçekleştirmiştir” yorumunu yaptı.

İsviçreli savcılar tarafından başlatılan ayrı bir soruşturmada ise FIFA’nın 2018 ve 2022 Dünya Kupası organizasyonları için sırasıyla Rusya ve Katar’ın ev sahibi ülkeler olarak seçilmesi sürecini incelediğini açıkladı.
İsviçre polisi FIFA’nın merkez binasına giderek belgelere el koydu.
Sivil polislerin, FIFA yetkililerinin kaldığı Baur au Lac otelinin resepsiyonundan oda anahtarlarını alarak operasyonu yürüttükleri bildiriliyor.
İsviçre savcılık yetkilileri FIFA’nın Zürih’teki merkezine de polisin operasyon düzenlediğini ve bazı belgelere el konulduğunu açıkladı.

FIFA’nın tüm üst düzey yetkilileri, Cuma günü yapılacak olan ve Başkanlık seçiminin de gerçekleşeceği Kongre’ye katılmak üzere İsviçre’nin Zürih kentine gelmişti.
Cuma günkü seçimlerde bir kez daha başkanlığa aday olan mevcut FIFA Başkanı Sepp Blatter ise gözaltına alınanlar arasında değil.

Amerikan New York Times gazetesi, gözaltına alınanların sınır dışı edilerek ABD’ye gönderileceğini yazdı.

FIFA Sözcüsü Walter de Gregorio Zürih’te düzenlediği basın toplantısında gözaltıların başkanlık seçimini etkilemeyeceğini belirterek “Kongre’yi ya da seçimi ertelemek hiç aklımıza dahi gelmedi. Seçim planlandığı şekilde yapılacak” dedi.
Yürütülen soruşturma kapsamında Başkan Blatter’e yönelik bir suçlama olmadığını da hatırlatan sözcü, “Blatter’in adaylığı devam edecek. Yeterli oyu alırsa tekrar başkan seçilecek” dedi.
Sözcü de Gregorio, FIFA için zor bir gün olduğunu ifade etse de “Yaşananlar FIFA’nın imajı iyi değil ancak FIFA’nın temizlenmesi için olumlu. Soruşturmayı memnuniyetle karşılıyoruz” diye ekledi.
De Gregorio, “Blatter ofisinde dans etmiyor. Şu an mutlu birisi değil. ancak yetkililerle tam bir işbirliği içerisinde” dedi.

FIFA yöneticilerine yöneltilen ve son 20 yılı kapsayan suçlamalar arasında, kara para aklama, haraç alma ve para transferi sahtekarlığı yer alıyor. Bu yolsuzluklar, Dünya Kupası adaylıkları, pazarlama kampanyaları ve yayın haklarıyla ilişkilendiriliyor.

New York Times gözaltıların, “dünyanın en gözde spor dalını yöneten milyarlarca dolarlık bir örgüt” diye nitelediği FIFA açısından ‘beklenmedik bir darbe olduğunu’ yazdı.

FIFA Cuma günü Zürih’te yıllık toplantısını yapacak. Toplantı sırasında başkanlık seçimi de yapılacak ve Sepp Blatter beşinci kez göreve aday. Blatter’in en büyük rakibi Ürdünlü Prens Ali Bin el Hüseyin.
Prens Ali Bin el Hüseyin, bugünkü gözaltıları “futbol için kötü bir gün” diye niteledi, ancak daha fazla yorum yapmadı.
Blatter bir süre önce, bazı eski meslektaşları hakkında soruşturma yürütüldüğünden haberdar olduğunu söylemişti.

BBC’nin İsviçre’deki muhabiri Imogen Foulkes, uzun bir süredir FIFA ile ilgili pek çok yolsuzluk iddiası ortaya atılırken Başkan Sepp Blatter’in ismine nasıl olup da gölge düşmediğinin merak konusu olduğunu belirtiyor.
Bir İsviçre gazetesinin FIFA başkanını, “futbolun karanlık prensi, baba Don Blatterone” diye adlandırdığını hatırlatan muhabirimiz, şimdiye dek yürütülen soruşturmaların hiçbirinin Blatter’ı rüşvet suçlamalarına dahil etmediğini söylüyor.

ŞENES ERZİK DE İFADE VERECEK

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanı Loretta Lynch, FIFA’ya düzenlenen ve 9 kişinin tutuklandığı Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu hakkında bilgi verdi. Soruşturma süresince aralarında Türkiye Futbol Federasyonu Onursal Başkanı Şenes Erzik’in de bulunduğu 10 kişinin daha bilgisine başvurulacak.

FIFA’ya düzenlenen Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nun yankıları sürüyor. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanı Loretta Lynch konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Lynch, aralarında FIFA başkan yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo’nun da bulunduğu üst düzey 9 FIFA üyesinin tutuklandığı operasyonun detaylarını paylaştı.

Buna göre, FIFA yetkilileri 2010 Dünya Kupası’na Güney Afrika’nın ev sahipliği yapması için rüşvet almayı kabul etti. Bunun yanı sıra yetkililer 2011’deki FIFA başkanlık seçimlerinde ve önümüzdeki yıl yapılacak 2016 Libertadores Kupası organizasyonları için de rüşvet aldı.

ERZİK’İ DE DİNLEYECEKLER
Soruşturma süresince aralarında Türkiye Futbol Federasyonu Onursal Başkanı Şenes Erzik’in de bulunduğu 10 kişinin daha ifadesi alınacak. İsviçre Savcılığı, 2018 ve 2022 Dünya Kupaları’na ev sahipliği süreci hakkında da ayrı ayrı adli soruşturma başlatacak.

İddialara göre, 1990’lı yılların başında başlayan rüşvet ve yolsuzlukla 150 milyon doları aşkın para aklandı. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, rüşvet paralarının Amerikan bankaları aracılığıyla aklandığı gerekçesiyle Zürih’te tutuklanan kişilerin yargılanmak üzere Birleşik Devleter’e iadesini istiyor.

Önceki İçerikTSYD İstanbul Şube yöneticisi İsmail Er, genel merkez seçimlerindeki sistemi eleştirdi, suçlamalarda bulundu…
Sonraki İçerikUEFA Onursal Başkanı Johansson’dan suçlama: Blatter rüşvet ve kara para aklamada ustadır! 2018, Rusya’dan alınıp İngiltere’ye verilmeli…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz