10 gün önce beyin kanaması geçiren serbest gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Yıldırım İncealemdaroğlu (61) bugün vefat etti. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği yazılı bir açıklama yaptı:

”Üyelerimizden Yıldırım İNCEALEMDAROĞLU vefat etmiştir. Yarın saat 11:00’de Kilyos aile mezarlığında kılınacak cenaze namazı sonrasında toprağa verilecektir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.”


Usta foto muhabiri Sebati Karakurt ise şu paylaşımı yaptı:

Usta Foto Muhabiri Yıldırım İncealemdaroğlu’nu kaybettik.

“Kaybettiğimiz usta Yıldırım İncealemdaroğlu, VII dönem Zonguldak milletvekili Ali Rıza İncealemdaroğlu’nun oğluydu. Ödüllerle dolu meslek yaşamında fotoğrafçıların kendi fotoğraflarını çektirmek istediği tek isimdi.
Dergi fotoğrafçılığının en temiz kareleri Yıldırım’ın objektifinden çıkardı. Dia-pozitif döneminde deklanşöre basmaktan kendini alıkoyamaz. Fotoğraflarını ard arda sinema makinesinde film gibi izleyebilirdiniz.“

YILDIRIM İNCEALEMDAROĞLU KİMDİR?

1959 Ankara doğumlu olan Yıldırım İncealemdaroğlu gazeteciliğe Hürriyet Dergi grubuna ait Tempo dergisinde 1987 yılında foto muhabiri olarak başladı.

Daha sonra yine aynı grupta Elele, Playmen ve Formen dergileri için fotoğraflar çekti. Tempo dergisinde çalıştığı 1986-91 yılları arasında dergi fotoğrafları dalında dört ödül kazandı.

1990 yılında dönemin Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey’in düşüncelerini ve günlük yaşamını içeren bir foto röportaj hazırladı. Bu foto röportaj Fransız haber ajansı Sipa Press aracılığıyla tüm dünya medyasına servis edildi. Fransız Le Point, Nouvel Observatuer dergileri ile İngiliz Sunday Telegraf ve Daily Mirror gazeteleri bunlardan sadece birkaç medya kuruluşuydu.

1992 yılından itibaren Sabah Dergi grubuna bağlı Aktüel dergisinde foto muhabiri olarak çalışmaya başladı. 2000 yılına kadar Aktüel dergisinde çalışan Yıldırım İncealemdaroğlu‘nun fotoğrafları birçok uluslararası yarışmada ödül aldı.

İncealemdaroğlu bu tarihten itibaren bağımsız olarak çalışıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here