Fransa Ligue 1’in yayın haklarının büyük bölümünün sahibi olan ve nakit sıkıntısı çektiği için geri çekilen Mediapro’nun hakları açık artırmada alıcı bulamadı. Bu durumun Ligue 1’i çok daha derin bir krize sürüklemesi bekleniyor

Fransa Profesyonel Futbol Ligi’nden yapılan açıklamaya göre; ABD’li teknoloji devi Amazon, Eurosport kanalının sahibi olan ABD’li yayın devi Discovery ve spor yayıncısı DAZN, Ligue 1 için teklifte bulundular ancak kurum yapılan fiyat tekliflerinin hiçbirini yeterli bulmadı.

LFP’den konuyla ilgili yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“İstenilen fiyatlara ulaşılamadığı için görüşmeler başarısız olup sona erdirilmiştir. Kurum tarafından bir sonraki adım 48 saat sonra atılacaktır”

“Kulüpler batabilir”

20 takımdan oluşan Fransa Ligue 1’de yayıncılardan Mediapro Ekim ayında ekonomik zorluklar sebebiyle kulüplere ödeme yapmayı kesmişti. İsmini vermek istemeyen bazı kulüp başkanları ise bu sorunun gittikçe büyüdüğünü ve sonunda bazı kulüplerin batmasına ya da en hafif şekilde futbolcu maaşlarında kesintiye gitmesine sebep olabileceğini belirttiler. 

Bilindiği üzere Canal Plus yıllar boyu Fransa Ligi yayın haklarının sahibiydi ancak 2018’de devreye giren Mediapro fiyatı yüzde 60 kadar artırıp, 1 milyar euroya çekince Canal Plus’ü büyük oranda devre dışı bırakmıştı. Medipro’ya oranla çok daha küçük bir yayın hakkına sahip olan Beinsports da daha sonra Canal Plus ile 330 milyon euroluk bir anlaşma yaparak maçlar için hak elde etmişti. 

Yayın haklarının satılamamasında Canal Plus ve Beinsports’un teklif vermemesinin de büyük etkisi olduğu belirtiliyor. 

Koronavirüs pandemisiyle beraber, zaten vârolan kriz daha da derinleşmiş ve ödeme yapmakta zorlanan MediaPro, TeleFoot adlı “İzle-öde” şeklinde çalışan bir kanal kurmuştu ancak pandemi bu kanalında da yayın hayatının kısa sürmesine sebep olmuştu. Mediapro daha sonra Ekim ayında tüm ödemeleri kesmişti.

Önceki İçerikGillette ve Milliyet öğrencilere desteğini sürdürüyor. Sporla ilgilenen öğrencilerin uzaktan eğitimine erişimlerini sağlayabilmeleri için adım atıldı
Sonraki İçerikAra transferde hangi takım kimi aldı? İşte isim isim 21 takımın transfer listesi…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz