FUTBOLDA DEMANS VE BEYİN SARSINTISI KORKULARI ANTRENMANDA KAFA TOPUNA SINIRLAMAYA YÖNELİK TAVSİYELERE YOL AÇIYOR.

FA – İNGİLTERE FUTBOL FEDERASYONU DEĞİŞİM İÇİN BASKI ALTINDA.

METRO GAZETESİ – Bu sabahki Spor kapak sayfasında manşetten işlenen konu, profesyonel  futbolda  tespit edilen demans vakaları ve topa kafayla vurma sınırlaması getirilmesi. METRO Gazetesinin “ FA – İNGİLTERE FUTBOL FEDERASYONU DEĞİŞİM İÇİN BASKI ALTINDA” başlığı altında verilen haber detayları şöyle ; 
İngiltere Futbol Federasyonu, profesyonel futbolda kafa topuna çıkmayı azaltmaya yönelik çabaları desteklemeye daha da yakın gözüküyor. Bu konuda kampanya düzenleyenler beyin sarsıntısının tehlikeleriyle daha erken başa çıkmak için bir dizi girişim başlattı.
FA- İngiltere Futbol Federasyonu Tıp başkanı Dr Charlotte Cowie parlamento soruşturmasına verdiği demeçte; bağımsız bir uzman panelinin yönetim organının genç futbolda halihazırda yürürlükte olan önergelere uymak için üst düzeydeki yöneticilere, kafa topu uygulaması miktarında bir azaltma önerdiğini söyledi.

Dr Charlotte Cowie “Oyundaki topa kafayla vurma miktarına maruz kalmayı azaltmak konusunda hiçbir tartışma yok” dedi ve şöyle devam etti ‘Topa kafayla vurma ana maruziyeti antrenmanlardadır ve bu nedenle antrenmanda aynı zamanda topa kafayla vurma sayısı ve türü açısından da sınırlamaya kesinlikle gitmemiz gereken yöndür.’ 
Futbol da yaşanan ve örnekleri görülen özellikle uzun süreli beyin hasarlarında, ​​yürütülen kampanyalar fukbolcuları korumak için yeterince bir şey yapmadığı için eleştirildi. 
Dawn Astle, FA- İngiltere Futbol Federasyonu ve Profesyonel Futbolcular Derneği’nin “bir çekmeceye atıldı” dediği önceki bir demans çalışmasına atıfta bulundu.
İngiltere Milli takım ve West Brom forvet oyuncusu olan babası Jeff’in 2002 yılında ölümü, bir adli tıp görevlisi tarafından profesyonel kariyeri boyunca bir topun tekrarlanan yönünün neden olduğu nörodejeneratif bir durumun sonucu olarak belirlendi. Dawn Astle dedi ki: ‘Başka herhangi bir sektörde, böyle bir tahkikat kararı o sektör için deprem benzeri etkiler yaratırdı, ancak futbol için değil. Babamın ölümü onlar için önemli değildi. “
Eski Blackburn ve Celtic forvet oyuncusu Mike, geçen yıl demans nedeniyle hayatını kaybeden profesyonel bir futbolcu olan Chris Sutton, hükümetin konuyu “ sahiplenmesi ” gerektiğini söyleyerek, FA ve Profesyonel Futbolcular Derneği’nin  hiçbir şey yapmadığı konusunda ısrar etti “Bugün yaptığımız bu görüşme 20 yıl önce olmalıydı. Yetkililer görmezden geldi, kaçındılar, büyük bir mesele olan bu soruna sırtlarını döndüler. Babam dahil yüzlerce oyuncu öldü, yeter artık”dedi ve eleştirilerin şöyle sürdürdü; “Bu, hızlı bir şekilde halletmemiz ve halletmemiz gereken bir şey. [PFA başkanı olarak] istifa eden Gordon Taylor’ın elleri kanla kaplı. Yapabileceğimiz şeyler var, önleyici tedbirlerle bunu şimdi yapmamız gerekiyor. Bu yılın başlarında PFA, futboldaki bunama krizini ele almayı amaçlayan tedbirleri duyurmuştu”.
Diğer bir sözcü , PFA’nın “mevcut futbolcuları korumak için oyun içindeki alanları belirleme” konusunda “tamamen kararlı” olduğunu söyledi.
Dr Charlotte Cowie, FA – İngiltere Futbol Federasyonunun yıllık araştırma bütçesinin ne olduğu konusunda sorgulandı, ancak nelerin sunulabileceğine ilişkin “sınır” olmadığını ve her uygulamanın farklı bir maliyeti olduğunu belirtti. (Rıdvan ERTUĞ- Londra)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here