Galatasaray’da olağan seçimli genel kurula yalnızca 8 gün kaldı. Başkanlık yarışının iddialı figürlerinden Işın Çelebi önemli açıklamalar yaptı. 

Çelebi, yapılacak tarihi seçim için şu ifadeleri kullandı:

“Seçimler bir barometre gibi insanların o ülkeye yaptığı hizmeti, o kuruma yaptığı hizmetin değerini ölçüyor. Seçim, çok sağlıklı bir mekanizma.”

Radyospor’da Özgür Sancar’ın canlı yayın konuğu olan Çelebi “Geri bildirimler çok pozitif. Her akşam iki tane Zoom toplantısı yapıyoruz. Bunlarda çok ilgi var. Fakat Galatasaray’da böyle bir değişim olduğunu düşünmedim. Çok bölünme ve parçalanma var. Bu da beni çok tedirgin ediyor. Galatasaray’ın birliğe bütünlüğe ihtiyacı varken: işte 15 Temmuz’da Avrupa’da iki tane ön eleme oynanacak. Her şey belirsiz. Mali kongreler olmamış. Rakamlar ortada yok. Bence seçim için sağlıklı bir ortam yok. 6 aday çıktı. 6 aday. Galatasaray tarihinde böyle bir aday enflasyonu olmadı. Adayların bir kısmına bakın çoğunluğun işi yok. İşsiz güçsüz iflas etmiş arkadaşlar. Galatasaray’ı problemlerini çözmenin anahtarı olarak görüyorlar. Gidin bakın. Son 6 ayda nerede çalışmışlar diye sorun. Cevabını bulursunuz. Benim bunu söylemem çok ayıp olur. Ben bir şey söylemek istemiyorum. Galatasaray kartvizitine sahip olmak için ölümüne bir mücadele yapılıyor şu anda. Biz, bir çağrı yapalım dedik. Birlik, beraberlik çağrısı yapalım. Bu listeyi destekleyelim dedik. Gücün birlik halinde olması lazım. Galatasaray’a huzur ve barış gerekiyor.” dedi.

“Oktay Vural gibi saygın bir arkadaşımız olabilirdi”

“Mehmet Cansun gibi Galatasaray’da başkanlık yapmış biri, ortak aday olabilirdi. Oktay Vural gibi saygın bir arkadaşımız olabilirdi. Ama bu menfaat ilişkisi ve Galatasaray kartvizitine sahip olma fikri maalesef bu birlik beraberlik çağrılarımızın sonuç almamasına yol açtı. Çünkü bankalarda borcu olan insanlar üst akılda yer alıp Galatasaray’ı yöneterek mali problemini çözmeye çalışıyorlar.”

“Ben iktisat profesörüyüm”

“Geçen hafta cuma günü biz bu çağrıyı yaptık. Ali Sami Yen’de buluşalım diye. Arkadaşlar gelmediler. O birlik, beraberlik içinde olmayı istemediler. Şimdi projelerimizi yarıştıralım diyorlar. Böyle bir şey olamaz ki. Galatasaray için önce barış ve huzurun sağlanması lazım. Ortada bir proje falan da yok ki. Bir şeyler söylüyorlar. Galatasaray’a yeni fikirlerin, yeni bir yapı kazandıracak çalışmanın ihtiyacı var. Dünya futbolunda büyük değişim oldu ve oluyor. Bunları uygulayacak yeni sistemleri ve mali yapıyı getirmek gerekiyor. Ben iktisat profesörüyüm. Yani, böyle bir eski dünya yok. Ezberlediğimiz eski dünya geride kaldı.” 

“Bir adayın organize ettiği çalışma”

Seçim öncesi ortak basın düzenlenmesi hakkında ise Çelebi “Ben bu daveti fazla ciddiye almıyorum. Bu davetin fayda getireceğini düşünmüyorum. Bir adayın organize ettiği çalışma. Kendi de o gün anons etmişti. Biz derneğe ve cemiyete saygılıyız. O zaman kabul etmiştik. Şardan’la anlaşamadık. Onunla anlaşamadığımız konulardan biri stadın çatısının açık veya kapalı olmasıydı. Galatasaray’da hukuksuzluğun başlangıcı bunlardır. Benim Yiğit Şardan’la en ufak bir görüş birliğim yok. Bir de ona sorun bakalım son 10 yılda ne gibi işler yapmış. Veya son 1 yılda ne iş yapmış? Bir sorun ona. Ben bir şey kastetmiyorum. Diğer başkan adaylarına da sorun. Son 2 3 yıldır ne iş yapıyorlar? Nereden para kazanıyorlar? Galatasaray’ı satmak istiyorlar mı, istemiyorlar mı? 2014’te statü değişikliği olacaktı. Bazı hisselerin satılamaz hükmünü kaldırıp satılır hale getirmek istediler. Stadda yapıldı bu toplantı. Şimdi aynı arkadaşlar bu problemi bir şekilde çözmeye çalışıyorlar. Bu arkadaşın şimdi bankalara 500 milyonun üzerinde borcu var. Hatta bir oteline el de koyuldu. Galatasaray’da ciddi bir çatışma ve bölünme var. ” ifadelerini kullandı.

“Yaptıklarımız ortada”

“Biz Galatasaray’ın geleceği için çaba sarf eden insanlarız. Yaptıklarımız ortada. Riva tarla halindeydi. İmar izninin açılmasını sağladık. Kulübe haciz geldi, bütün yapılandırmayı da yaptık. Bu adaylardan hangileri Galatasaray’a hizmet etmiş? Onu da sorun lütfen. Çekilmek gibi bir niyetim yok. Adnan Polat ve Yiğit Şardan’la hiçbir şekilde beraberliğimiz yok. Eşref Hamamcıoğlu ile Burak Elmas ile hiçbir sohbetim yok. Biz Galatasaray’ın menfaati ve geleceği nasıl iyi olacaksa onun yanında olacağız. Ama biz karanlığın yanında yer almayacağız.”

“Eski yönetim mantığıyla Galatasaray’ın sorunları çözülmez”

“Ben 5 yıl yöneticilik yaptım. O stadı sıfırdan aldık. Gece gündüz orada yaşadık. İnşa ettik. Orada, Riva’da havuzun kenarındaki 3 parselin imar durumunu çözmemiz gerekiyor. Bunlar ciddi meseleler. Mesele sadece Galatasaray kartvizitini almak değil. Bu arkadaşlar (Yiğit Şardan) Galatasaray kartviziti ile ne yapacakmış? Bunu söylüyor mu? Dünya futbolunu takip ediyorlar mı? Bugün, Bayern Münih’i çalıştıran antrenör kaç yaşında biliyorlar mı? Bu işin şakası yok. Çok ciddi yönetmek gerekiyor. Akıl ve bilimle yönetmek lazım. Eski yönetim mantığıyla Galatasaray’ın sorunları çözülmez. Galatasaray karanlığa gidiyor. Bu işin şakası yok. Galatasaray 15 Temmuz’da Avrupa’da ön eleme oynayacak. Bu kavga ve dövüş devam ederse nasıl olacak? 6 aday var… Böyle bir şey olabilir mi? Bankalar Birliği anlaşmasını da gözden geçirmek lazım. Galatasaray’da bir ameliyat yapmamız lazım. Ben finansal açıdan uzman bir insanım. Ben size matematik ve bilimle konuşuyorum.” 

“300 milyon dolarlık kaynak yaratmak için ön görüşme yaptık”

Seçim sonucu olarak küçük farkların ortaya çıkacağını dile getiren Çelebi “Kazanan aday çok küçük farklarla kazanacak. Bu azınlık hükümeti gibi bir şey olur. İş yapmak önemli. Galatasaray’a hizmet edilecekse o Bankalar Birliği anlaşması gözden geçirilecek. Körfez ülkelerindeki bankalarla konuştuk. 300 milyon dolarlık kaynak yaratmak için ön görüşme yaptık. Bankalar bizden bilgi istedi ama bu bilgileri kulüpten alamadık. Vermediler maalesef. Sürüncemede bıraktılar. “Bunu uluslararası bankalara vereceğiz” dedik. Yönetim bize izin vermedi. Körfez ülkelerindeki bankalarla konuşuyoruz. Ön mutabakatlar sağladık. Müzakere ettik. Onlar da bazı bilgiler istediler ama biz bu bilgileri sağlayamadık. Şimdi Galatasaray’ı temsil etme yetkimiz yok. 400-500 oyla seçilsek hangi yetkiyle gidip konuşacağız? Karşımızda 3 bin kişilik, 8 bin 500 kişilik oy verme hakkı olan insan var. Sizin gücünüzü kabul edecekler mi? şeklinde konuştu.

“Ben seçileceğimi görüyorum”

Galatasaray’ın gün geçtikte karanlığa gittiğini söyleyen Çelebi, şu ifadeleri kullandı:

“Ben seçileceğimi görüyorum. Ama bu işin şakası yok kardeşim. Mesela Radyospor yönetiminde birlik ve beraberlik olmasa siz yıllardır bu kadar başarılı programlar yapabilir misiniz? Bu işin şakası yok diyorum ve Galatasaray’ın karanlığa gittiğini görüyorum ben. Bundan 15 gün önce “gelin birleşelim arkadaşlar” dedim. “Bu problemler çözülsün” dedim. Hiçbiri kabul etmedi. Galatasaray kartvizitine sahip olmak ve kendi ekonomik problemlerini Galatasaray’la çözmeyi istediler. Galatasaray satılır mı?Bu da çok ciddi bir sorun. Ben Galatasaray’ın kesinlikle satılmasına karşıyım. Galatasaray 30 milyon taraftarın takımıdır ama bundan para kazanmak isteyen adaylar var. Hangi yönetimde kulübü satmak isteyenler olmuş. Bir bakın. Kulübü satmayı sağlayan arabulucu arkadaş hangi yönetimde var? Bir sorun. Galatasaray’ı sattırmamak bizim çok önemli amacımız. Galatasaray’ı Galatasaray yönetmeli. 100 yıl sonra da o genel kurul Galatasaray’ın sahibi olarak kalmalıdır.”

“Adnan Polat’ı sever sayarım ama gerçekleri söylemek benim görevim”

Önceki başkan Adnan Polat’ın Yiğit Şardan’ı desteklediğini söyleyen Çelebi “Adnan Polat, Yiğit Şardan’ı destekliyor. Gözüken o. Adnan Polat’ı sever sayarım ama gerçekleri söylemek benim görevim. Gerçekleri söylediğim için hayatımda önemli yerlere geldim. 5 yıl ekonomi bakanlığı yaptım. Üniversitede profesörlük yapıyorum. Bizim işimiz problem çözmektir. Bizim uzmanlığımız bu. Bizim işimiz yalan söylemek değil. Onun için bana ne sorarsanız ben kendi doğrularımı söylerim. Benim inandığım doğruları çok açık bir şekilde söylerim. Polat ve Şardan arasında özel arkadaşlık var. Onların tercihi. Ben o konuda bir şey diyemem. Ben onlarla aynı görüşleri paylaşmıyorum.” şeklinde konuştu.

“Galatasaray’ın karanlığında yer almayacağız”

Sarı kırmızılı kulübün borçlarına da değinen Çelebi “Galatasaray gelecek 1 yıl içerisinde 900 milyon TL borç ödemesi yapacak. Bunun 325 milyon TL’si futbolculara ve menajerlere verilecek. Bu paranın ödenmesi lazım. Ben 2006’da yönetime girdiğimde o zaman kalan futbolcu borçları vardı. Bunları teker teker ödedik. Zor olduğunu biliyorum. Bütün bu borçları ödeyip, federasyondan temiz kağıdı alıp maçlara başlayabiliyorsunuz. Bu ne kadar zor bir iştir biliyor musunuz? Uğraşmak gerekiyor. Bakmak lazım. 325 milyon TL ödememiz gerekiyor. Bu işin şakası yok derken, ben bu takımın en ince hücrelerine kadar tanıyorum, biliyorum onun için dedim. Adaylıktan çekilmem söz konusu değil. Ama Galatasaray’ın karanlıkta olmasını da istemiyorum. Galatasaray’ın karanlığında yer almayacağız. Seçimi kazanıp takımı aydınlatacağız. Arkadaşlarla konuşuyoruz. Bu akşam yine bir toplantı yapacağız. Biz birlik ve beraberliği sağlamakta zorlanıyoruz.” dedi.

“Beni kimse kariyerimle tehdit edemez”

Galatasaray’ın içine düştüğü durumun kendilerini üzdüğünü ifade eden Çelebi “Bu kadar parçalanmışlığı, bölünmüşlüğü içime sindiremiyorum. Galatasaray’ın huzura ve barışa ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Galatasaray kartvizitine sahip olmak isteyen arkadaşlar kaç gündür bize ağır ithamda bulunuyor. Kaç gündür bizi tehdit ediyorlar. Olağanüstü hakaret ediyorlar. Sosyal medyada eleştiriyorlar. Biz kavga bitsin diyoruz ve bu arkadaşlar sosyal medyadan bize hakaret ediyor. Dün 12’de bizim toplantımız vardı. Bitti. Bir hanım arkadaşımız, yönetimden; hakkımızda akıl almaz şeyler söyledi. Dedim ki neden bu kadar negatif konuşuyorsunuz? Bu kavga bitmeli. Galatasaray kongreden sonra el ele vermeli.  Beni kimse kariyerimle tehdit edemez. “7 Mayıs’tan önce liste verenler var” diye yorum yapıyorlar. “Kulüp üyeliğinden ihraç başlar” diye tehdit ediyorlar. Galatasaray’ın aydınlığa, akla ve bilime ihtiyacı var.” ifadelerni kullandı.

Son olarak seçimi kazanması halinde Fatih Terim’le çalışıp çalışmayacağına da değinen Çelebi, şöyle konuştu:

“Fatih Terim’e sevgimiz saygımız büyük ama…”

“Bu sene Chelsea Avrupa şampiyonu oldu değil mi? Tuchel kaç yaşında? Bayern Münih geçen yıl şampiyon oldu. Flick 56 yaşındaydı. Şimdi Nagelsmann geldi 36 yaşında. Klopp şu anda 50 yaşında. Real Madrid’de Zidane 45 yaşındaydı. Guardiola Avrupa Şampiyonu olduğunda 40 yaşındaydı. Bunlar bir fikir veriyordur diye düşünüyorum. Fatih Terim’e sevgimiz saygımız büyük. Ama şu bir gerçek: Avrupa’da başarı kazanan antrenörlerin hepsi bu başarıları 40 ve 50 yaşlarında bu başarıları elde etti. Biz bunu inkar mı edelim? Bu işin şakası yok. Öyle bir noktaya geldi ki Galatasaray. Türkiye’deki çürümüşlüğün daniskasını Galatasaray’da yaşadım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here