Galatasaray’ın Eski Başkanı Faruk Süren, sarı-kırmızılıların gündemine dair çarpıcı açıklamalara imza attı. Fatih Terim’in cezası, Mustafa Cengiz yönetimi, Şampiyonlar Ligi ve Falcao ile ilgili konuşan Süren, “Galatasaray’ı engellediler” yorumunu yaptı.

Radyospor’da Özgür Sancar’ın canlı yayın konuğu olan Süren, ”Fatih Terim’e verilen ceza değil bir engelleme. Ceza şeklini kullandılar. Sözüm ona disipline aykırı bir durum varmış gibi yaptılar ve Galatasaray’ı engellediler. Bir engelleme hareketi var. Terim ne dedi? “Galatasaray’a karşı amatörce yapılan hareket, profesyonelce oldu” dedi. Kime dedi? Kime dediği meçhul. Yarası olan gocunur. Kim bu hareketleri yapıyorsa ona diyor. Bunun üzerine 4 maç gibi bir ceza geliyor. Bir kere bir suç işledi. Emsali olması lazım. Cezaların da eş şekilde verilmesi lazım. Geçen sene Rizespor Başkanı, hakeme çok kızmıştı. Tabancam olsa sahaya inerdim dedi. Ne kadar ceza aldı? 11 takvim günü ceza aldı. 6222 sayılı kanuna da bir ifade şekli vardı. Burada hukuk çalışmamış. Bir engelleme niyeti var” dedi.

“Nihat Özdemir’in ceza verin dediğini düşünmüyorum”

Nihat Özdemir’in haberi var mıydı bilmiyorum. Kurulların bağımsız çalıştığını bilirim. Bariz bir şekilde adalet anlayışına, hukukun üstünlüğüne aykırı bir davranış. Bu Galatasaray’a karşı yapılmış bir harekettir. Ben öyle görüyorum. Kurulların bağımsız olduğunu düşünüyorum. Nihat Özdemir’in Disiplin Kurulu’na ceza verin dediğini düşünmüyorum. Kendi kendilerine bir ceza verdiler. Aslında ceza değil, engelleme.

“Kurullardaki insanların aralarındaki ortaklığı unutması lazım”

Disiplin Kurulu ile Tahkim Kurulu’nda ortaklıklar var bildiğim kadarıyla. Bu ortaklıkların unutulması lazım. Bu engellemenin kaldırılması gerekiyor. Galatasaray’da fikir ayrılıkları elbette olabilir. Ama Galatasaray hedef alındığı zaman, kulübün müdafaasını yapmak gerek. Bu konuda elbette bir birliktelik olacaktır. Çünkü konu Galatasaray.

Galatasaray Divan Kurulu’nda neler konuşulacak?

Bu konuyu vesile edip toplantılarda konuların konuşulmaması söz konusu değil. Gerekli her şey konuşulmalıdır Divan Kurulu’nda. Hesapların, her şeyin konuşulması gerek.

“Yönetime takımın ahengini sağlamak noktasında büyük iş düşüyor”

Transferde iyi işler yapıldı. Daha çabuk olur muydu? Bunlar bir uygulamadır. Transferler iyi. Falcao da iyi bir oyuncu. Önemli olan ahengi sağlamaktır. Önemli oyunculardan kurulu takımı ahenk içinde oynatmak gerek. Burada yönetime büyük iş düşüyor. Bu huzuru, ortamı sağlayacak idare şeklini adapte etmek lazım. Ödemelerle ilgili çekişme olursa huzursuzluk yaratır.

“Yönetimin, borcun yapılandırılmasını nasıl yaptığını açıklaması lazım”

Mustafa Cengiz yönetimi futbolcuların parasını ödemişse iyi. Fakat; nasıl ödedikleri önemli. Borçlanarak mı ödediler? Elimizde yeterli bilgi yok. Örneğin; anlaşmalar yapıldı. Ama nasıl bir plan var? Bunu zaten açıklamaları gerekiyor. Neticede halka açık bir şirketin borcunun yeniden yapılandırılması söz konusu. Nasıl ödenecek, hangi faizle ödenecek? Bunları bilmemiz gerektiğini düşünüyorum.

“Biz vitrine çıkardık, transferi başkası yaptı”

Biz oyuncuları gönderdik, kiraladık. Evet oyuncular aldık. Neticede sahip olduğumuz daireyi sattık ve kiraya geçtik. Takımı kurduk. İyi de bir takım kurduk. Bunu abartmamak gerek. Futbolcuları satın almıyoruz, kiralıyoruz. Galatasaray milyonların insanının ilgisini çekiyor. Problem hepimizindir. Eğer problem varsa tabi ki. Nakit akımı bakımından olabilir. Para aldık, aktif sattık. Öbürlerini kiraladık. Oyuncuların sahibi değilsiniz. Başkası için reklama çıkarıyorsunuz. Garry Rodrigues ve Onyekuru gibi. Biz vitrine çıkardık, transferi başkası yaptı.

“Falcao birinci sınıf bir oyuncu”

Şampiyonlar Ligi’nde elde edilecek başarı çok katkı yapacak. Galatasaray’ın Kasımpaşa maçına gitmeyeceğim. Falcao oynar mı bilemem. Fatih Terim formdaysa oynatır. Her maçta oynar gibi bir durum yok. İsme göre oynanmıyor. Falcao, birinci sınıf bir oyuncu. Performansını da göreceğiz. Geçen seneki performansını ele almamak lazım. Yetenekli, fiziği kuvvetli. Monaco’da bir avuç taraftar vardı. Monaco’nun nüfusu kadar taraftarımız gidip karşıladı Falcao’yu.

“Falcao da Galatasaray da klas”

Ronaldo ve Messi istisna seviyede. Falcao da klas bir oyuncu ama abartmamak lazım. Seri, Nzonzi, Muslera gibi çok klas oyuncularımız var. Takım klas. Bunun üzerine çok fazla odaklanmamak gerekiyor.

“Perez’e onları yeneceğimizi söylemiştim”

Süper Kupa döneminde Real Madrid Başkanı Florentino Perez’e kazanacağımızı söylemiştim. Süper Kupa maçını kazanınca birbirimizi tebrik ettik. Locada başka da bir şey konuşmadık. Sadece yeneceğimizi söylemiştim, başardık.

Önceki İçerikDiyarbakırspor’dan hemşehrileri Nihat Özdemir’e destek: Özdemir, Türk futbolunun şansıdır
Sonraki İçerikBaşakşehir’den Abdurrahim Albayrak açıklaması: 6222 sayılı yasayı ihlalden 5 bin TL para cezası aldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz