İsviçre’nin köklü kulüplerinden Neuchatel Xamax, 12 Temmuz’da Galatasaray ile özel bir maç yapacağını duyurdu. Gözler 30 yıl önce, 9 Kasım 1988’de oynanan olaylı maça çevrildi.

1988-1989 sezonunda Şampiyon Kulüpler Kupası’nda ilk turda Rapid Wien’i eleyen Galatasaray, 2. turda İsviçre’nin Neuchatel Xamax’ın rakibi oldu. Galatasaray, 28 Ekim 1988’de oynanan ilk maçı deplasmanda 3-0 kaybetti. Rakibin golleri Robert Luhti, Frederic Chassot ve Michel Decastel’den geldi. İkinci maç için Galatasaray’ın umutları vardı ancak kimseler bu kadarının yaşanacağını tahmin etmiyordu. Galatasaray, Ali Sami Yen’de 9 Kasım 1988’de oynanan rövanş maçını 5-0 kazandı. Golleri 19 ve 77. dakikalarda Uğur Tütüneker, 54, 80 ve 89. dakikalarda ise Tanju Çolak attı.

Galatasaray’ın kadrosu: Zoran Simoviç, İsmail Demiriz, Semih Yuvakuran, Cüneyt Tanman, Erhan Önal, Metin Yıldız, Uğur Tütüneker, Cevat Prekazi, Mirsad Kovaçeviç, Tanju Çolak, Savaş Koç

5-0 biten maçtan sonra UEFA, çıkan saha olaylarını gerekçe göstererek Galatasaray’ı cezalandırdı ve hükmen mağlup etti. Galatasaray’ın yaptığı etkili savunma ile ceza kaldırıldı ve Galatasaray yoluna devam edebildi.
Bu eşleşmenin ardından çeyrek finalde Monaco’yu da eleyen Galatasaray, ardından yarı finalde Romanya’nın Steaua Bükreş takımına elenerek finalin kapısından dönmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here