Ünlü teknik direktör Güvenç Kurtar derbiyi Karar için değerlendirdi:

Kazananı Cocu belirleyecek!

Bu akşam saat 21.00’de Türkiye’de hayat duracak, gözler Ülker Stadı’nda olacak. Kâbustan uyanmaya çalışan Fenerbahçe taraftar desteği, Beşiktaş da oturmuş kadrosu ile sahne alacak. Peki iki dev derbiye hangi oyuncularla; hangi taktik anlayışla çıkacak?.. Karar için kritik maçı yorumlayan Güvenç Kurtar’a göre kazanan tarafı Cocu’nun kadro tercihi belirleyecek: “Savunmanın önünde Mehmet Topal ile Jailson oynamazsa Fenerbahçe’nin şansı kalmaz. Dirar da mutlaka takıma dönmeli…”

Süper Lig’in 6’ncı haftası müthiş bir derbiye sahne olacak. Tarihinin en kötü süreçlerinden birini yaşayan Fenerbahçe, Kadıköy’de moralli Beşiktaş’ı ağırlayacak. Saat 21.00’de, Fırat Aydınus yönetiminde oynanacak dev mab, beIN SPORTS 1’den naklen yayınlanacak. İki kulüp başkanlarının sağduyulu açıklamaları, divan kurulu başkanlarının hafta içi bir araya gelmesi gibi güzel gelişmeler nedeniyle her zamankinden daha dostça gidilen derbide neler yaşanacak? İki takımın kadro ve taktik tercihleri nasıl olacak? Karşılaşmaya damga vuracak oyuncular, iki devi bundan sonraki süreçte bekleyen muhtemel gelişmeler, artılar, eksiler… Derbi öncesi konuşulacak ne varsa Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük futbol adamlarından Güvenç Kurtar ile masaya yatırdık. İşte Kurtar’a yönelttiğimiz sorular ve yanıtları…
*** Öncelikle futbolseverleri kadro ve taktik açıdan nasıl bir derbi bekliyor?
Beşiktaş’ın kadrosu hemen hemen belli. Fenerbahçe’nin nasıl bir kadroyla çıkacağını hiç bilemiyorum. Muhtemelen Konyaspor kadrosuyla çıkar. “Fenerbahçe’de Mehmet Topal ile Josef birlikte oynamaz” diyerek arı kovanına çomak soktular. ‘Takım defansif ağırlıklı oynuyor” diye yalan, yanlış, bilgisiz bir tez attılar ortaya. Bu da Fenerbahçe’yi mahvetti. Yorumcuların, spor yazarlarının çoğu göbekte Josef ile Topal yerine Mehmet Ekici ile Eljif Elmas tercihini doğru buluyordu. İstedikleri oldu ve Kayserispor maçında facia yaşandı. Sonra Zagreb’de bir facia daha. Cucu, Konyaspor maçında Mehmet Topal ile Jailson’u oynattı. İyi de yaptı. Ekonomik sebeplere bir şey diyemem ama onun dışında Josef ile Guiliano’nun gidişi çok yanlıştı. Alınanlar henüz form tutmadı. Cocu ne yapsın? Beşiktaş’a karşı göbekte Jailson ile Topal oynamazsa Fenerbahçe’nin hiç şansı yok.
*** Mehmet Topal-Josef ikilisi devam etse bu hezimetler olmaz mıydı?
Olmazdı tabii ki. Yeniler henüz hazır değil. Mesela Barış çok iyi oyuncu ama zamana ihtiyacı var. Çok koşan bir Dirar, bir Guiliano maçın temposunu yükseltiyordu.
*** Maça kimler damga vurur sizce?
Fenerbahçe’den Cocu… Çıkartacağı takım ve yapacağı değişikliklerle en önemli isim Cocu… Sağ bekte hücum gücünü arttırırsa Şener’in, oynarsa Skrtel’in katkıları önemli. Ama Fenerbahçe’nin orta alanında söyleyeceğim bir isim yok. Belki ileride Slimani bir şeyler yapabilir. Ama Beşiktaş’ta maça damga vurabilecek bir sürü oyuncu var. Babel, Quaresma, Oğuzhan, oynarsa belki Wagner Love mesela… Duran toplarda Pepe…
*** Beşiktaş Sarprsborg önünde kötü bir ilk yarı oynadı. İkinci 45’teki bambaşka görüntüsüyle kazandı. Fenerbahça ise Zagreb’de 90 dakika boyunca vasatın üzerine çıkamadı ve ağır bir yenilgi aldı. Ama ev sahibi avantajı sarı lacivertlilerde. Favoriniz hangisi?
Avrupa Ligi’nde Beşiktaş maça tam kadro çıkmadı. Bir Babel oyuna girdiği zaman maçın gidişatı değişti. Beşiktaş’ın kenarda iyi oyuncuları var. Quaresma hiç oynamadı örneğin… Fenerbahçe’nin nasıl bir orta saha ile çıkacağı çok önemli. Çünkü Eljif-Topal ikilisi yetersiz kalıyor. Hatta Topal ile Jailson oynadığında bile Cocu’nun oraya koşan bir adam koyması lazım. Dirar bir an evvel kadroya alınmalı. Cocu bunu yaparsa Fenerbahçe en azından Beşiktaş ile dengeyi sağlamış olur.


*** Her iki takımın artıları ve eksileri neler sizce?
Beşiktaş’ın en önemli artısı futbolcularının öz güven kazanmış olması. Lens de forma girdi. Bu çok iyi. Şenol Güneş belki Lens-Quaresma-Babel üçlüsünü kullanabilir. Medel’in cezalı olması Beşiktaş için büyük bir dezavantaj. Siyah-Beyazlıların tek eksisi bu. Fenerbahçe’nin handikapı çok. Adapte olmuş bir forveti yok. İleri üçlüsü henüz belli değil. Her maç değişiyor.
*** Cocu’nun yerinde olsaydınız taktik tercihiniz nasıl olurdu?
Göbekte Jailson ile Topal’ı direkt oynatırım. Önlerine de Eljif Elmas’ı koyabilirim. Solda Aatif’i, sağda Dirar’ı kullanırım. İleride Slimani. Geri dörtlü zaten belli. Sağda Şener, solda İsmail ortada Reyes ile Skrtel. Harun formsuz veya şaşırdı. Daha önce bu kadar şut atılan bir kaleyi korudu mu bilmiyorum. Her maç 15-20  top geliyor.
*** Aynı soruyu Şenol Güneş için sorsam…
Şenol Güneş, Cocu’ya göre daha rahat. İyi bir kalecisi var. Üstelik formda. Sağ bekte Gökhan, sol bekte Caner veya Adriano. Rakip Fenerbahçe olduğu için sanırım Caner’i oynatır. Ben göbeğe Pepe ile Vida’yı koyarım. Medel’in yerine de Necip. Oğuzhan ve Adem de oynar. Kanatlarda Lens ile Quaresma, ileri uçta da Babel…
*** Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı nasıl bir gelecek bekliyor?
Fenerbahçe oturana kadar biraz daha puan kaybedebilir. Taraftarın sabırlı olması lazım. Cocu’ya da kredi vermesi lazım. “Asalım, keselim, gönderelim” olmaz. Beşiktaş’ta yönetim ile Şenol Güneş arasında bir sıkıntı var. Gelecek açısından bu durum ciddi bir tehdit. Bir an önce çözülmesi lazım.
*** Bu kriz yardımcı hoca tartışması ile mi başladı, yoksa daha eskiden gelen bir anlaşmazlığın devamı mı?
Bence daha önce başlayan bir sıkıntının devamı. Maçtan sonra başkanın Şenol Hoca’yı eleştirmesi bana biraz bahane gibi geldi. Keza Şenol Hoca’nın ekonomik konularla ilgili konuşması da öyle… Bu sıkıntı çözülmezse başarı gelmez. Mutlaka takıma yansır.

*** Fenerbahçe nasıl toparlanır?
Cocu kimsenin etkisinde kalmamalı. Hiç TV izlememeli, gazete okumamalı. Aatif’i de, Dirar’ı da, Mehmet Topal’ı da beğenmiyorlar. Aslında kimseyi beğenmiyorlar. Bunlara kulaklarını tıkamalı. Önemli olan taşları yerine oturtmak. İstikrar bir an önce yakalanmalı. Rotasyon da işleri zorlaştırıyor.
*** Cocu eleştirildiği gibi yetersiz bir hoca mı yoksa gerçekten zamana mı ihtiyacı var?
Cocu, zaten çok tecrübeli değil. Ama şu anki tabloda onun yapabileceği bir şey yoktu. Futbolcular geliyor, gidiyor. Gelenler hazır değil. Ama kadroyu bir an önce oturtmalı. Ama şunu söyleyeyim; Mehmet Ekici-Eljif Elmas tercihi beni şaşırttı. Böyle bir yanlış olmaz. Kayserispor maçına bu ikiliyle çıkılır mı? Ona kim önerdi, nasıl yaptı aklım ermiyor.
*** Transferde 2 takım da geç kaldı. Başarısızlıkta bunun etkisi var mı?
Evet geç kaldılar. Eğer geç kaldıysan elindekileri satmayacaktın. Geçen sene Fenerbahçe 3 puan farkla 2’nci Oldu. Kupada da final oynadı. Bu takımdan 11 kişi gider mi? Hocayı beğenmediniz gönderdiniz. O zaman daha iyi bir hoca getirir, şampiyon olursunuz aynı takımla. Kadro kötüyse hocayı neden gönderdin o zaman?
*** Yeni transferleri değerlendirir misiniz?
Henüz transfer yok. Daha hazır değiller herhalde. Şu ana kadar bir şey görmedik ki.
*** Fenerbahçe adına umut verici bir şey söylemenizi istesem…
Yok ki… Hocayı kim etkiliyorsa aklını başına alsın, rahat bıraksın. Cocu’ya güven verip, destek olunması gerek. Camia olarak Fenerbahçe’de yanlış bir şeyler var.
*** Ali Koç ile ilgili düşünceniz ne? Seçimden önce beklenti çok yüksekti. Sizce beklentileri karşılayabiliyor mu, yoksa altında mı kaldı?
Beklenenin altında kaldı. Bir başkanın başarısı takımla paraleldir. Ali Koç iyi bir yönetici. Senelerdir bu işin içinde. Kendi holdinginde de çok başarılı. Ama bu danışmanlarını iyi seçmesi gerektiğini daha sezon başında söylemiştim. Belli ki onu yanlış yönlendiriyorlar. Transfer tercihleri de yanlış mesela…
*** Tribünlerde agresif tavırlar vardı. Şimdi 2 naif başkan var. Nasıl bir hava bekliyorsunuz bundan sonra?
Başarı varsa tribünler başkanın arkasında. Yoksa Aziz Yıldırım’ı eleştirenlerin hepsi onun tarafına geçer. Fanatik taraftarlar bilhassa. Yöneticilerde bile yaşanabilir bu. Aziz Yıldırım sesleri yükselmeye başlar. Onun için başarı şart. “Ali Koç ne yapsın” diyeceğim ama “Transferleri biz yapıyoruz” diyor. Comolli Liverpool’da çalıştı ama Liverpool’un kalecisini Beşiktaş aldı. Şimdi Harun mu, Karius mu? Böyle sorgulamak lazım. Comolli neredeydi arkadaş? Volkan ile son anda zar zor anlaştılar. Madem kaleci arıyorsun niye Karius’u almıyorsun? Fenerbahçeli değilim ama Fenerbahçe’yi seviyorum. Ali Koç’u seviyorum. Başarılı olsunlar istiyorum. Allah yardımcıları olsun. Çok başarılı olurlar inşallah.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here