D-Smart’ta yayınlanan Haftanın Konuğu programına, Hentbol Federasyonu Başkanı Uğur Kılıç konuk oldu.
Başkan adaylığı sürecine 2017 yılında başladıklarını söyleyen Uğur Kılıç ‘Vizyon 2022’ adlı bir kitapçık yayınlayarak hedeflerini açıkladıklarını belirterek şöyle devam etti: “Bir yılda kitapçıkta yer alan bir çok konuyu tamamladık. İlk önce Bakanlık, kulüpler ve tüm paydaşlarla iletişimi kurmak için Kurumsal iletişim departmanı kurduk. Bu bilgi akışı bize hızlı bir geri dönüş sağladı. Medyadaki varlığımız 44 kat arttı. Sportif başarılar daha uzun vadeli. Hentbola olan algıyı pozitif anlamda artırdık. Sporcu sayımız yüzde 43 arttı.” dedi.
Uğur Kılıç, bir yıllık görev süresinde yaptıkları projeleri anlattı: “Sponsorluk sayımızı 10’a çıkarttık. Daha büyük sponsorlarla anlaştık. Bu sayıyı artırmak istiyoruz. Hentbol Antrenör Akademisi’ni kurmaya çalışıyoruz. Antrenörlerin eğitimini sağlayacağımız bir program olacak. Hentbol Akademi projesini başlattık. Bilimsel kültürle yetiştirilen hentbolcuların tüm Türkiye’ye yayılmasını sağlayan bir proje. Hentbol Akademisi’ne Ankara’dan başladık. Hentbol şehirleri kurmayı planlıyoruz. Yayıncılık kısmında da gelişme gösterdik. Ayda 10-12 maç canlı yayınlanıyor. Ligimizin tanıtımı için çok önemli. Hentbolda kadın yönetici sayısını daha üst sıralara taşımak istiyoruz. Sporcu birimi kurduk. Aktif ve eski sporculardan oluşan bir ekip ve sahadan gelenleri bizlere aktarıyorlar. Sıkıntıları çözmemiz kolaylaşıyor. Aktif sporcuların ileride yönetici olmasını istiyoruz.” diye konuştu.
Uğur Kılıç, hentbolu sokaklara da yaymak istediklerini vurgulayarak; “Hentbol ellerle oynanan bir spor ve başlaması en kolay sporlardan biri. Sokaklarda hentbolun yaygınlaşması için belediyeler ve okullara çok iş düşüyor. Beden öğretmenlerimiz de hentbolu tekrar okullarda yaygınlaştırması gerekiyor. Milli takım havuzunu okullardan başlatarak oluşturmamız gerekiyor. Parklarda, belediye tesislerinde hentbol sahalarını oluşturursak daha çok kitleye ulaşmasını sağlayabiliriz.” dedi.
Hentbol Federasyon Başkanı Kılıç; hentbolun yaygınlaşması için kulüp takımlarından destek istediklerini belirterek “Beşiktaş kulübü uzun zamandır zaten hentbola büyük destek veriyor. Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’u da hentbolda görebilmek için görüşmelere başladık. Göztepe kulübü ile de görüşmelerimiz oldu. Bu kulüpleri hentbola katabilirsek gelişimimiz çok daha hızlı ve farklı olur.” dedi.
Uğur Kılıç, milli takımları da değerlendirdi: “Kadın milli takımımızın Giresun’da oynayacağı Sırbistan maçında dört tribünlü salonda seyirci baskısıyla oynamak istiyoruz. Rakibimiz iyi olduğu halde bizim kazanma şansımız var. Avrupa ve Dünya şampiyonası finallerine hem erkeklerde hem kadınlarda katılamadık. Şu anda kapısına kadar geldik. 10 maçtır yenilmeyen bir kadın milli takımımız var. Oyuncu havuzumuz oldukça genişledi. Şansımız hiç de az değil. Genç oyuncularımız da iyi şekilde geliyor. Erkek milli takımımız Lüksemburg maçlarını kazanarak, daha sonra oynayacağımız Portekiz ve Makedonya maçlarında ilk iki sırada yer alma mücadelesi vermek istiyoruz. 2’nci ya da en iyi 3’üncü olarak şampiyonaya katılmayı hedefliyoruz.” dedi.
Programa, Ariosto Pallamano Ferrara takımında forma giyen Ayşenur Sormaz ve Buducnost’a transfer olan Neslihan Çalışkan da bağlandı ve şu açıklamaları yaptılar:
Ayşenur Sormaz: “Uzun zamandır yurtdışında oynamak istiyorum. Benim için çok heyecanlı ve gurur verici bir durum. İleride hentbolun daha iyi olduğu ülkelere gitmek istiyorum. Buraya yavaş yavaş uyum sağlıyorum. Milli takım da bazı şeyler değişti ve takım gelişmeye başladı. Sponsorlarımız arttı. Biz de destekler arttıkça daha iyiye gidiyoruz.” dedi.

Neslihan Çalışkan: “Çok köklü bir kulübe geldim. Buducnost, Şampiyonlar Ligi’nin en önemli takımlarından biri. Çok heyecanlıyım. Yurtdışında iyi bir takımda oynamak hep hayalimdi ve bunu gerçekleştirdim. En büyük hedefim yeni takımıma gittiğimde Türk sporcularının da ne kadar başarılı olduğunu göstermek. Kişisel olarak ise, Şampiyonlar Ligi’nde Final Four oynamak istiyorum.” diye konuştu.

Önceki İçerikKadın futbolu Para Ligi’ne girdi. Para Ligi’nde kadın futbol takımlarının lideri 7,7 milyon euro gelirle FC Barcelona
Sonraki İçerikDiyarbakırlı spor yazarı Saffet Azbay, Ali Gaffar Okkan’ı anlattı: Diyarbakırspor ve Diyarbakır halkı onu asla unutmayacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz