Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç, spor servisinden Uğur Karakullukçu’nun sorularını yanıtladı:

Mustafa Cengiz’i iyi tanırım

3 Soru 3 Cevap: HINCAL ULUÇ

1- Uğur Karakullukçu: Galatasaray’da tarihi bir seçim oldu, ilk kez aktif bir başkan girdiği seçimi kaybetti. Üstelik Dursun Özbek seçimi de kendisi istemişti. Yeni Başkan Mustafa Cengiz’i ve Dursun Beyin seçim kaybını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dursun bunu kendi hazırladı. Aklınca 3.5 sene daha Galatasaray’ın başında kalmayı garantilemek için bu seçimi yaptı ve neticede yarım sene kaybetti. Fatih Terim’li Galatasaray mayısa şampiyon girseydi mesela. Kongreyi biliyorum. Şampiyon bir başkana katiyen dokunmazlardı. Baskın seçim yapıp bu seçime iki gün kala hayatının en aptalca lafını etti. “Tüydüler” diye… Aptalca. Mustafa Cengiz’in kazanması için artık sadece, “Ben adayım ve buradayım” demesi yeterliydi. Kimsenin tanımadığı, bilmediği Mustafa Cengiz onları kendi silahlarıyla vurdu. Cengiz’in iki misyonu var, birini tamamladı. “Galatasaray’ı ben mayısta seçime götüreceğim” dedi. O misyon tamamlandı.Mustafa’nın mayısta bu karardan vazgeçeceğini düşünmüyorum, onu çok uzun zamandan beri tanıyorum çünkü. Birincisi hemşerim, ikincisi mekteplim, üçüncüsü komşum, dördüncüsü benim vurulduğum yer yani benzinci onun. Yollarımız çok kesişti. İyi de arkadaşım… Benim bildiğim, tanıdığım Mustafa Cengiz verdiği sözü tutar. İkinci misyon kendisi ve Galatasaray için… Mustafa 4 aylık dönem için başkan oldu ama amacı başkan kalmak. Bu süreci çok iyi değerlendirmesi lazım… Sadece futbolda değil, Galatasaray’ın yarıştığı 14 spor dalında umutlar vermesi lazım. Esas zor misyonu bu.

2- Uğur Karakullukçu: Başkanlık seçimlerinde hep “Kısa vadeli borçlar varken para koymayan başkan bu işi yürütemez” fikri konuşulur. Mustafa Bey için de bunu söyleyenler oldu.

O yüzden bu hale geldi Galatasaray. Fenerbahçe de bu yüzden bu halde. Taşıma suyla değirmen dönmez. Parası olan Galatasaray’ı satın alır o zaman… Niye Dursun alıyor? O zaman Katarlı dolar milyarderi alsın, Çinli dolar milyarderi alsın, Azeri dolar milyarderi alsın. Dünya kadar örneği var. Niye Galatasaray’ı cebinde 3 kuruşu olan Dursun’a emanet edeyim? Messi’yi alıp getirebilecek bir Çinli milyarder gelsin o zaman, bari Messi’yi getirir!

EN SUÇSUZU ROBİN VAN PERSİE

3- Uğur Karakullukçu: Van Persie 24 milyon Euro’ya mal oldu Fenerbahçe’ye, kalıcı bir iz bırakmadan da gitti. Burada oyuncunun kendisine mi suç bulmalıyız, yoksa Van Persie’nin yönetilemediğini mi düşünüyorsunuz?

Bu işin içindeki en suçsuz kişi Van Persie. Şimdi Aziz Yıldırım bana gelip 24 milyon Euro vermek istese niye hayır diyeyim? Van Persie ne işe yaradı, hiçbir işe yaramadı. Ben en azından yarayabilirim, yazılar yazabilirim Aziz Yıldırım’ın işine gelecek (gülüyor)! Kimse Van Persie’yi suçlamasın. Suçlanacak olan Türkiye’deki sistem… Bu sistemin suçlusu Türkiye Futbol Federasyonu, bu sistemin suçlusu Türkiye Büyük Millet Meclisi… Kulüpler Yasası mecliste bekliyor senelerden beri. Kaç iktidar değişti, kaç bakan değişti, o yasa orada. Şimdi Fenerbahçe 24 milyon Euro vermiş, Aziz Yıldırım’ın umurunda mı? “Kabul edenler, etmeyenler, kabul edilmiştir”, ibra edildi, bitti gitti. O parayı kim ödecek, kim öderse ödesin! Kulüpler Yasası’ndan sonra, “Gel bakalım arkadaş, sen bu kulübe geldiğinde borç şuydu, şimdi bu. Aklan, yoksa ödersin” denir. Bu yasayı meclisten geçirmiyorlar, kulüpler de istemiyor, yönetimler de… Herkesin menfaati var çünkü bu yasada, herkesin bir dümeni var bu yasada. O zaman Van Persie’nin ne günahı var, az bile almış!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here