“FUTBOLU BEŞİKTAŞ KAPTANI İBRAHİM TORAMAN OLARAK BIRAKMAK İSTERDİM.”

“GELECEKTE TÜRK FUTBOLUNA HİZMET VERME KONUSUNDA HEDEFLERİM VAR.”

“ÇOCUKLUĞUMDA BABAM FUTBOLCU OLMAMI İSTEMEDİ, ANNEM BENİ DESTEKLEDİ. İLKOKULDA ATLETİZMLE KEŞFEDİLİP, UZUN YILLAR SANTRAFOR OLARAK OYNADIM. ÇOK GOL ATARDIM.”

“PARIS SAINT-GERMAIN ACADEMY TURKEY; KİŞİSEL GELİŞİM DERSLERİYLE HARMANLANMIŞ FUTBOL EĞİTİMİYLE, TÜRKİYE’YE YENİ YETENEKLER KAZANDIRILMASI NOKTASINDA BÜYÜK ŞANS.”

Türk futbolunun en kariyerli isimlerinden Beşiktaş eski kaptanı İbrahim Toraman, “Kendimi daima Beşiktaşlı İbrahim Toraman olarak niteliyorum. Ancak beklediğim gibi bir ayrılık yaşadığımı söyleyemem. Benim isteğim futbolu, Beşiktaş kaptanı İbrahim Toraman olarak bırakmaktı” dedi.

Paris Saint-Germain Kulübü’nün Türkiye’deki resmi altyapı organizasyonu Paris Saint-Germain Academy Turkey, YouTube kanalındaki programda Beşiktaş ve Türk futbolunun efsanesi İbrahim Toraman’ı ağırladı.
Deneyimli futbol adamı; Beşiktaş’ta geçirdiği yıllardan genç futbolcular ve ailelerine tavsiyelere, gelecek hedeflerinden Türk futbolunun mevcut düzenine dair pek çok konuda samimi açıklamalarda bulundu.

“Daha iyi şekilde ayrılabilirdik”
2004-2014 yılları arasında Beşiktaş’a emek veren İbrahim Toraman, “Beşiktaş’ta bir şekilde takımla, taraftarla, camiayla bütünleşmeye çalıştık. Bu konuda mesafe kat ettiğimi düşünüyorum. Kendimi Beşiktaşlı İbrahim Toraman olarak niteliyorum. Böyle anılmak istiyordum hep… Ayrılık sürecimde biraz kırgın ayrıldım diyebilirim açıkçası” diye konuştu.
Toraman ayrıca, “Beşiktaş’ta beklediğim gibi bir ayrılık yaşamadım. Uzun yıllar hizmet eden bir futbolcu olarak daha güzel ayrılabilirdim. Futbolda böyle ayrılıklar da var. Tabii ki benim isteğim Beşiktaş’ta futbolu bırakmaktı ama olmadı. İyi şekilde ayrılabilirdik” ifadelerini kullandı.

“Doğru yerden başlamak istiyorum”

Gelecekte Türk futboluna hizmet etmek isteyebileceğini söyleyen tecrübeli futbol adamı, “Futbolculuk kariyerim bitti ama hayallerim ve hedeflerim var. Türk futbolunu, Avrupa futbolunu takip ediyorum. Eğer kendimi doğru ifade edip istediklerimi yapabileceğim bir yer varsa, çalışmayı arzu ediyorum. Ancak illa da çalışacağım diye bir durum yok” dedi.

“Atletizmde keşfedildim, futbolcu oldum”
Kendi kariyerinden yola çıkarak sporcu ailelerine mesaj gönderen Toraman, “Sivas’ta doğup büyüdüm. Bu oyunu mahallede ve toprak zeminde öğrendim. İlkokulda beden eğitimi öğretmenim Ruhi Hoca, atletizm yeteneğimi keşfetti ve Sivas 2.’si oldum. Ardından beni amatör takıma yönlendirdiler. Amatör kulüpte santrafor olarak oynadım. Çok gol atardım. Sonra orta sahada ve sağ bek ile stoper de oynadım. Çok yönlü olmak her konuda avantajdır” şeklinde konuştu.

“Paris Saint-Germain Academy, Türkiye için büyük şans”

İbrahim Toraman, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Çocukluğumda babam futbolcu olmamı istemezdi. Annem ise bu konuda beni hep destekledi. Bizim zamanımız 20 sene öncesiydi ve şimdiki imkânlar kesinlikle yoktu. Ailelerin, çocuklarını her konuda her zaman desteklemesini öneririm. Bu bağlamda Paris Saint-Germain Academy Turkey 5 şehirdeki 8 tesisiyle fark yaratıyor. Paris Saint-Germain gibi bir kulübün Türkiye’ye yatırım yapıp; kişisel gelişim dersleriyle harmanlanmış futbol eğitimini sunması, Türkiye’ye yeni yetenekler kazandırılması noktasında çok büyük bir şans.”

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here