Spor basınının usta kalemi Aybars Hünalp, KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ı yazdı:

İHA KIBRIS’TA ERSİN TATAR’A HANGİ SORUYU SORAMADI?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar iyi dostumuzdur. Bugün Tatar’dan cebime mesaj geldi. Tatar KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, şahsını hedef alan sözlerine tepki göstermiş. Başbakan Ersin Tatar’ın açıklaması aşağıda. Ama önce yıllar önce yaşanan bir olayı anlatmak istiyorum. IHA’nın sormadığı soruyu anlatalım.

Yıllar önce KKTC’de bir grup spor yazarı ile seminere gittik. Ersin Tatar o zamanlar babası gibi Maliye bakanlığı yapıyor. Ersin bey Show Tv’de yıllarca mali işlerden sorumlu genel müdür yardımcımız. Ersin Bey çıktı kürsüye dakikalarca hem bizi hem yardımcılığını yaptığımız Şansal Büyüka’yı övdü. Yanımızda İHA’nın efsane spor müdürü Mustafa Karagöl var. Karagöl bana dönerek “Madem bu kadar samimisiniz benim dayım 1964’de köyde eşine ‘ben bir yere gidiyorum gelmezsem sen bu evde oturmaya devam et’ demiş. Kimileri o zaman bağımsızlığını ilan etmeyen Kıbrıs’a geldiğini söylüyor. Ersin bakanımız bize yardımcı olabilir mi sorsak” dedi. Ben de Ersin Bey KKTC’nin bunca önemli işi ile ilgilenirken böyle şahsi bir şeyi sormayalım demiştim. Bugün Ersin Tatar’ın aşağıdaki açıklamalarını okurken aklıma bunlar geldi. Yoksa İHA gibi dev bir ajansın soramayacağı hiç bir soru yok.

Tatar’ın Akıncı hakkındaki açıklaması da şöyle:

Sn. Akıncı’nın bugün şahsımı hedef alarak yaptığı açıklamayı derin bir hayret ve teessür ile karşılamış bulunuyorum..

Kendisine cevaben, öncelikle altını çizmek isterim ki; Sn. Akıncı demagoji yapmaktadır..

Çünkü, Benim sn. Akıncı için; *”macera arıyor…”* dediğim konular…

Kendisinin sosyal medya hesabında yer alan açıklamaları değil..

Bilakis, sn. AKINCI’nın; *Rumların müzakerelere yeniden başlamak için, ön şart olarak ileri sürdükleri..*

Kapalı Maraş’ın açılmasından ve hidrokarbon arayışlarından vazgeçilmesi, Güzelyurt ve Karpaz başta olmak üzere, Rumlar’a kayıtsız şartsız TOPRAK TAVİZİ verilmesi, hepsinden de önemlisi, Türkiye’nin garantörlüğünden VAZGEÇILMESİ gibi…

Ülkemiz açısından, kabulü ASLA mümkün olmayan koşullardır..

Üstelik sn. Akıncı, tüm bu ön koşulları bilmesine rağmen..

Bilmezmiş gibi davranmakta, dahası ve en önemlisi Guterres planı çerçevesinde, görüşme yapacağını ifade etmektedir..*

Kaldı ki; sn. Akıncı’nın tüm iddialarının, tam da aksine..

Kıbrıs Türkü’nün büyük çoğunluğu; Türkiye’nin garantörlüğünün devam etmeyeceği, veto yetkimizin olmayacağı, Güzelyurt ve Karpaz dahil bir çok yerde toprak kaybına uğrayacağımız..
Sözde bir çözüme elbette ki karşıdır…

Bu gerçeğin, artık sn. Akıncı tarafından da kabul edilmesi ise, en büyük arzumuzdur…”

ELİF ÖZDEMİR

Konudan konuya geçiyoruz. Merhum Nuri Özaltın’ın torunu Elif Özdemir yörede Türk Sporuna yönelik önemli işlere imza atıyor. Elif hanım Gloria Cup’dan sonra tesislerinde voleybol, basketbol ve atletizmde de önemli uluslararası yarışmalara evsahipliği yaptı. Her otel Gloria Arena kadar uluslararası sporcuyu toplayabilse Antalya dünya sporunun baş kenti olur bu, ne dersiniz?Alkışlarımızı Elif Özdemir ve ekibine gönderiyoruz…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here