Türkiye’de atçılığa bakışın değişmesi gerektiğini söyleyen Yasin Ekinci, her şehirde bir hipodrom olmasını istediğini söyledi

Atın Türk kültüründe önemli bir yeri var. Gereken desteğin verildiğini düşünüyor musunuz?
At medeniyetin temel unsurlarından biridir. İnsana çok önemli bir yoldaş olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma üç hara halen Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından işletiliyor. İngiliz atının atası da Osmanlı’dan gelmektedir. Bizim de ata, at yetiştiriciliğine bakışımızı değiştirmemiz gerekiyor. Atçı, toplumda saygıyı hak eden kişidir. Atçı istihdam sağlar. Spor olmanın dışında ciddi bir kitleye de istihdam sağlar. Bu bakışı değiştirmek istiyoruz.

HER ŞEHRE HİPODROM

Hipodrom sayısının artması için ne gibi çalışmalarınız var?
Türkiye’de 9 hipodrom var. Antalya’daki 10.’nun ihale süreci devam ediyor. Hemen hayata geçmesi kolay değil ama müsait başka iller de var. Yatırımı kendileri yapacak, işletmesi biz yürüteceğimiz, ekonomiye katkı sağlayacak. Her şehirde bir hipodrom olmasını, herkesin at sahibi olmasını istiyoruz.

II. ELİZABETH’İ DAVET ETTİK

İngiliz Başkonsolosu ile bu konuda bir görüşmeniz olmuştu?
TJK olarak tüm büyükelçilerle temas kurup bizim organizasyonlarımıza katılmalarını isteriz. Yarışçılığa meraklı olan Kraliçe II. Elizabeth de, 2007’de Veliefendi’de yarışa gönderdiği atı Banknote’u, aygır olarak kullanılmak üzere 2009’da TJK’ya armağan etmişti. Binicilik, kraliyet ailesine geleneksel olarak öğretilen sporlardan biri. Biz de kendisini 16 Eylül 2016’da yapılacak 46. Queen Elizabeth koşusuna davet ettik.

AZİZ YILDIRIM’IN LİSTESİNDEYDİM

Futbolla aranız nasıl?
Aziz Yıldırım’ın ilk başkan seçildiği 1998 yılında listesindeydim. Ancak Aziz bey bir oyla seçilirken, listesi kaybetti. Her zaman iyi futbol oynayan takımları takdir eder, desteklerim. Mesela bu sebeple bir süredir Beşiktaş’ı takip ediyorum. Yurt dışında ise Türk takımlarını desteklerim. İyi bir Fenerbahçeli olduğumu düşünüyorum.

O JOKEY BİR DAHA ATA BİNMEYECEK!

Son dönemde çok tartışılan atın kamçılanmaktan bayılması konusunda ne düşünüyorsunuz?
Hunharca yapılmış bir şey, atı dövmek diyebiliriz buna, toplumu derinden yaralayan bir durum. Biz TJK olarak söz konusu jokeyin en ağır cezayı almasını istedik. Kurul da bir soruşturma açarak o jokeyin ata binmesini durdurdu.

KÖKTEN ÇÖZÜM ÜRETMELİYİZ

Katledilen Özgecan için koşular düzenledik. Sosyal sorumluluğa çok önem veriyoruz. Ama tabi iş bununla bitmiyor. Bu tip sorunlar için kökten çözümler üretebilmeliyiz.

KADINLARI DAHİL ETMEK İSTİYORUZ

Kadınları seyislikle hayata dahil etmek istiyoruz. Çünkü kadına şiddetin temel sebeplerinden biri maddi bağımsızlık. Türkiye’de kadın seyis yok ama bence kadınlara çok uygun bir meslek.(sabah)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here