29 Mayıs’ta Manchester City ve Chelsea arasında İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda oynanacak olan Şampiyonlar Ligi finali öncesinde, İngiltere, Türkiye’yi koronavirüs açısından ‘yüksek riskli’ ülkeler arasına ekledi. Türkiye’den gelen yolculara 10 gün otelde karantina zorunluluğu getirildi.

“FİNAL İNGİLTERE’DE OYNANSIN” İSTEĞİ

Telegraph’ta yer alan habere göre, İngiliz hükümeti Şampiyonlar Ligi finalinin İngiltere’de oynanması için UEFA’ya baskı yapıyor.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ise yaptığı açıklamada İngiliz taraftarların Şampiyonlar Ligi finali için İstanbul’a gitmemeleri gerektiğini söyledi.

Futbol taraftarlarını maçı izlemek için İstanbul’a seyahat etmemeleri yönünde uyaran Bakan Shapps, kırmızı listedeki ülkelere acil durumlar dışında seyahat edilmesine izin verilmediğini söyledi.

Bakan, kırmızı listedeki ülkelerden İngiltere’ye dönenlerin zorunlu otel karantinasına girmesi ve bu kişilerin otel masraflarını da kendisinin ödemesi gerektiğini belirtti.

Maçın İngiltere’ye taşınma olasılığı olduğuna da dikkat çeken Shapps, bu konuda UEFA ile görüşmeler yürütüldüğünü, ancak nihai kararın UEFA tarafından verileceğini de sözlerine ekledi.

12 ülkeye seyahat kolaylığı

İngiltere, Türkiye’nin yanı sıra Maldivler ve Nepal’i de kırmızı listeye ekledi.

İngiliz Ulaştırma Bakanlığı, aralarında Portekiz, Avustralya, İsrail ve Yeni Zelenda’nın bulunduğu 12 ülke için ise seyahat uyarısını kaldırarak yeşil listeye ekledi.

Fransa da karantina zorunluluğu getiriyor

Öte yandan Fransız haber ajansı AFP de Fransız hükümetinden bir kaynağın Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yedi ülkeden Fransa’ya seyahat eden yolculara Cuma gece yarısından sonra karantina uygulanacağını söylediğini duyurmuştu.

Bu ülkelerden gelen yolcuların, Fransız makamlarına nerede konaklayacaklarına dair bir belge sunması gerekecek ve karantinada kalan kişiler sadece günde iki saat bulundukları yeri terk edebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here