Yargıtay, TFF ve Beşiktaş’ı suçlu buldu

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Beşiktaş İnönü Stadı’nda Cihat Aktaş’ın bıçaklanarak öldürülmesi olayında, ev sahibi spor kulübü Beşiktaş’ın ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) da sorumlulukları olduğuna hükmetti.

 

BJK İnönü Stadı’nda 22 Kasım 2004 tarihinde oynanan Beşiktaş-Çaykur Rizespor maçı sırasında bıçaklanarak öldürülen Cihat Aktaş‘ın ailesi, Beşiktaş Spor Kulübü ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun ”stadın güvenliğinden” sorumlu olduklarını öne sürerek, iki kuruluş aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açmıştı.

Davanın görüldüğü İstanbul 4. Asliye Hukuk Mahkemesi de olaydan Cihat Aktaş’ı bıçaklayan kişinin sorumlu olduğunu, Beşiktaş ve TFF’nin herhangi bir sorumlulukları bulunmadığını belirterek, davayı reddetmişti.

Ailenin kararı temyiz etmesi üzerine Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, dosyayı karar bağlandı. Alınan bilgiye göre, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin davanın reddi yönünde verdiği kararı usul ve yasaya aykırı bularak, oy birliğiyle bozdu.

Daire kararında, 5149 sayılı Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa’ya işaret ederek, yasanın”Spor Alanlarının Düzenlenmesi” başlıklı bölümünde, ”spor alanlarında, sağlık ve güvenlikle ilgili her türlü düzenlemeyi yapma görevinin ev sahibi kulübe ait” olduğunun belirtildiğini kaydetti.

Federasyonların görev ve sorumlulukları

Saha güvenliği, müsabaka güvenliği ve ev sahibi spor kulübünün sorumluluklarıyla ilgili hükümlerin yasada açık ve net bir şekilde yer aldığını vurgulanan kararda, federasyonların görev ve sorumluluklarına da işaret edildi.

Federasyonların, ”statlarda gerekli önlemlerin aldırılması, denetlenmesi, bağlı olduğu uluslararası federasyonların talimatlarının uygulamaya konulması ve gerekli ek önemleri aldırması konusunda il veya ilçe spor güvenlik kurulu ile koordinasyonun sağlanmasından” yetkili ve sorumlu olduğu ifade edilerek, kulüplerin bulundurmakta zorunlu oldukları özel güvenlik güçlerinin sayısı ve gözlem kameralarının yerleştirilmesinin spor güvenlik kurulunun, bilet satış ve güvenlik konularının da federasyonların talimatıyla belirleneceğine yönelik yasa hükümleri bulunduğu hatırlatıldı.

”Statların güvenlik konusundaki kontrol ve denetiminden federasyonların yetkili olduğu” belirtilen kararda, ”5149 sayılı Yasa’da yer alan düzenlemeler gereğince, iç güvenliği sağlamakla sorumlu ev sahibi spor kulübü Beşiktaş Spor Kulübü Derneği’nin, güvenliğin sağlanmasını kontrol ve denetleme görevi ile de TFF’nin meydana gelen ölüm olayından sorumlulukları bulunduğu anlaşılmaktadır” denildi.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin bozma kararının ardından, İstanbul 4. Asliye Hukuk Mahkemesi ilk kararında direnirse dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nda görüşülecek.

——————-

Tribün cinayetine 2007 yılında 20 yıl hapis cezası çıkmıştı

9 Mart 2007’deki duruşmada karar açıklandı.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında tutuklu sanık Fatih Sözüer, esas hakkındaki savunmasında, kendisini korumak amacıyla bıçağı salladığını ve öldürme kastı bulunmadığını söyledi.

Sözüer, “Kazara da olsa bir kişinin ölümüne sebebiyet verdiğim için çok pişmanım. Vicdan azabı duyuyorum” dedi. Son sözleri sorulan Sözüer, “Çok pişmanım tahliyemi istiyorum” diye konuştu.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Sözüer’in maç izlemeye gittiği statta, kartal başlı bıçakla Cihat Aktaş‘ı kasten öldürdüğünün anlaşıldığını belirterek, sanığı 24 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Heyet, Sözüer’in bu cezasını, pişmanlık hali, duruşmalardaki saygılı tutumu, sabıkasız olması, içinde bulunduğu sosyal ve kültürel ortamı dikkate alarak 20 yıla indirdi.

Haklarında, “cürüm eşyasını saklamak” ve “ölümle biten kavgaya el uzatmak” suçlarından dava açılan Cenk Özbulak, Cihan Erdem, Şafak Kalkan ve Melih Işık hakkında bu suçları işlediklerine dair kesin delil bulunmadığının anlaşıldığını ifade eden mahkeme heyeti, 4 sanığın beraatlarına karar verdi.

NE OLMUŞTU

Beşiktaş ile Çaykur Rizespor takımları arasında BJK İnönü Stadı’nda 22 Kasım 2004 tarihinde oynanan maçın devre arasında kapalı tribünde çıkan kavga sırasında Cihat Aktaş (16) bıçaklanarak yaralanmış, kaldırıldığı hastanede ölmüştü. Olayla ilgili aynı gece stat çıkışında yine Beşiktaş taraftarı olan Fatih Sözüer, şüpheli olarak gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemede tutuklanmıştı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here