İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleşen futbol zirvesinden şiddet olaylarına karşı birlik ve beraberlik içinde mücadele mesajı çıktı.
Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’ndeki toplantıda, Süper Lig takımlarının kaptanlarının dışında Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış konuşmasını yapmasının ardından, oyuncuları tek tek dinlerken, önemli mesajlar da verdi.

ERDOĞAN, SÜPER LİG’İN KAPTANLARIYLA BULUŞUYOR ERDOĞAN, SÜPER LİG’İN KAPTANLARIYLA BULUŞUYOR
4 Nisan’da Fenerbahçe kafilesinin maruz kaldığı saldırıdan dolayı büyük üzüntü yaşadığını belirten Erdoğan’ın, “Olayı duyunca şok oldum. Hemen İsmail Kartal’ı, Emre’yi ve şoförün ailesini aradım. Verilmiş sadakanız varmış, Allah korudu. Büyük geçmiş olsun diyorum. Faillerin yakalanması için her şey yapılıyor” dediği öğrenildi.
ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE
Saha içindeki ve dışındaki şiddetle mücadele edilmesi gerektiğinin de altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şu noktaları vurguladığı belirtildi: “Saha içindeki şiddetle de saha dışındaki şiddetle de mücadele için azami gayret gösterilmesi gerekiyor. Sonuçta bir maç oynuyorsunuz. Ne olursa olsun maç sonunda birbirinize sarılın. Taraftarların tepkisine takılmayın. Sizlerden taraftara örnek olmanızı istiyorum. Saha içindeki rekabet tamam. Ancak saha dışındaki dostluğunuzu da herkese gösterin. Maç bitiminde forma değiştirin, sevgi-saygıdostluk mesajları verin.”

ORTAK SORUN KÜFÜR
Futbolda yaşanan gerilimin nedenleri ve çözüm önerilerini kapsayan ‘şiddet zirvesinde’ tüm kaptanlar tek tek konuştu. Oyuncular saha içinde ve dışında yaşadıkları sorunları aktarırken ortak nokta olarak ‘küfür’ öne çıktı. Kendilerine yönelik küfürlerden şikayetçi olan oyuncular, “Küfürler nedeniyle çok rahatsızız. Rakiple forma değiştirsek bile tribünlerden küfür yiyoruz! Daha da kötüsü bu küfürler, edenin yanına kar kalıyor. Cezaların caydırıcı hale gelmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TERİM DESTEK VERDİ
Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de oyunculara destek verirken, “Futbolda şiddeti önlemeye yönelik düzenlemeler hem caydırıcı hem de uygulanabilir olmalı. Bu başarılırsa daha iyi netice alırız. Kazakistan ile oynadığımız maç öncesi Volkan Demirel’e küfredildi. Eylemi yapan kişi 1 yıl ceza aldı! Ama 1 yıl nedir ki? Bunu yapan adam, 1 yıllık cezası bittikten sonra yine gelip küfredecek” diye konuştu. Erdoğan’ın, takım kaptanları ve Terim’e konuyla ilgileneceğini söylediği belirtildi.

DEMİRÖREN DERT YANDI: 6222 UYGULANMIYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirvede takım kaptanlarının dışında TFF Başkanı Yıldırım Demirören’le de görüş alışverişinde bulundu. Erdoğan, Fenerbahçe’nin uğradığı saldırı sonrası liglerin ertelenmesinin altını çizerken, “Bizzat teşekkür ederim, maçları erteleyerek doğru karar verdiniz. Ortalığın sakinleşmesi gerekiyordu. Bir tavır gösterilmesi gerekiyordu” dedi. Erdoğan’ın “Futboldaki şiddetin önlenmesi için benden ne yapmamamı istiyorsunuz” sorusu üzerine ise TFF Başkanı Demirören, “6222 sayılı sporda şiddet yasası tam olarak uygulanmıyor. Savcıların elinde yetki var. Bu konuda gereken adımların atılmasını istiyoruz” dedi. Demirören, RTÜK’ün bazı televizyon programlarına karşı ‘gereğini’ yapmasını da talep etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6222 sayılı kanunun kendisinin başbakanlığı döneminde çıkarıldığını işaret ederek eksikliklerin yeni düzenlemelerle giderilmesinin önemli olduğunu vurguladığı belirtildi.

EMRE: BİZLERE TELKİNDE BULUNDU
Emre Belözoğlu, zirve sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Emre, “Kendisine çok teşekkür ediyorum. Yaşamış olduğumuz kötü olaydan ötürü birinci dakikadan itibaren bizim yanımızda oldu. Burada beraberce bizi ağırladı. Bu süreçte yaşanan olaylar görüşüldü. Fenerbahçe futbol takımının yaşamış olduğu olaylar ile alakalı herkes görüşünü beyan etti. Oyuncu grubu olarak saha içinde arkadaş olduğumuzu, kendi takımlarımızın formaları adına mücadele ettiğimizi maç bittiğinde arkadaşlığımızın, dostluğumuzun baki kaldığı yönünde görüşmeler yaptık. Bütün taraftarların da bunu bilmesini istediğimizi ifade ettik. Bununla alakalı Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ifadelerimizi destekleyici konuşmaları oldu. Biz oyuncu grubunun sahanın içinde hal, hareketlerimize, tavırlarımıza dikkat etmemiz gerektiği yönünde telkinde bulundu” dedi.

FUTBOLCULARA HEDİYE KRAVAT
Süper Lig kulüplerinin kaptanlarıyla sıcak bir ortamda sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabul sonrası oyuncuları tek tek uğurladı. Erdoğan, futbolculara buluşmanın anısına birer kravat hediye etti.

X Tek tek not etti
Toplantıda sözü daha çok kaptanlara vermeyi tercih eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oyuncuların büyük bir dikkatle dinledi. 80 dakika süren buluşmada, futbolcuların aktardıklarını da tek tek not aldı.

X Bosingwa tercümanıyla
Toplantıya tercümanıyla birlikte katılan Trabzonspor kaptanı Jose Bosingva, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu buluşmaya vesile olması nedeniyle teşekkür ederek, “Önemli olan oyuncular olarak bizlerin de, saha içinde de saha dışında da davranışlarımızla daima pozitif mesaj vermeyi başarmamız” dedi.

X Hoşçan: Verimli toplantı
Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Başkanı Mesut Hoşcan toplantı çıkışı, “Biz artık bu tür olayları yaşamak istemediğimizi ilettik. Futbolun artık skora endeksli olmaması gerektiğini dile getirdik. Verimli bir toplantı oldu” diye konuştu. (HT)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here