Avrupa futbolu uzmanı olan spor yazarı Hüseyin Özkök, Beşiktaş’ın maç erteleme talebini irdeledi. Özkök’ün sosyal medya üzerinden başlattığı tartışma şöyle:

1 Avrupa’da oynayan büyük takımlarımız ezelden beri maç takviminin yoğunluğundan şikayet ederler ve bu bağlamda da eğer Avrupa’da oynuyorlar fikstür de doğal olarak sıkışıksa maçların ertelenmesini beklediklerini dillendirirler.

2 Bunun son örneği de Beşiktaş kulübü. Başkan Orman, kendilerine tolerans gösterilmesi değil de yardım edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Oysa büyük takım olmanı gereği, tüm kulvarlarda iddiayı sürdürmek ve buna göre organize olabilmektir.

3 Peki neden kulüpler sıkışınca hemen şikayet ediyor? Bunun adına ister tolerans deyin ister yardım deyin, beklediğiniz şey kesinlikle kayrılmaktır. Futbolda sezon bir bütündür. Herkes bu bütünün bir parçası olarak oynar. Kimi kupa ve Avrupa’da ilerleyip daha fazla maç yapar.

4 Kimi de Avrupa’da oynamayıp kupadan da elendiyse sadece ligde oynar. Yalnızca ligde oynayan takımlar bazı rakiplerinin 3 kulvarda birden oynamasının avantajından yararlanmak isterler. Bu onların en doğal hakkıdır. Çünkü işin doğası budur.

5 Hatta İddaa’da bile yorum yapılırken Avrupa veya kupa maçı olan takımlar daha fazla yoruldukları için ona göre değerlendirilir ve rakibin bu bağlamda avantajlı olduğu ifade edilir.

6 Eğer siz bir takıma Avrupa’da avantaj sağlayacak diye o takımın maçını ertelerseniz, bundan yararlanmak isteyen rakibinin avantajını haksız yere elinden almış olursunuz. Bu ne adildir ne de etik. Geçmişte federasyonlar bu tür yanlış uygulamalar yaptı doğru.

7 Ama onlar bunu yaptı diye bunu örnek gösterip aynı yanlışın yapılmasını talep etmek kesinlikle ahlaki değildir. Yanlışın örneği yanlış olamaz. Herkesçe yanlış olduğu bilenen bir şey tamamıyla ortadan kaldırılmalıdır.

8 Aşağıda Beşiktaş ile Bayern’in programlarını paralel olarak göreceksiniz. Bayern de Beşiktaş gibi 3 kulvarda birden ilerliyor ve onlar gibi her hafta sonu ligde maç oynuyor.

9 Tek fark; Almanya’da kupa tek maç eleme sistemi ile oynandığı için onların Beşiktaş’tan 1 maç daha az oynadığını görüyoruz. Yani bütün hikaye zorlu rakipler peş peşe geliyor diye 1 maç fazla yapmış olmak mı? Beşiktaş da büyük takım Bayern de. Neredeyse aynı sayıda maç yapıyorlar.

10 Ama onlar maçlarının ertelenmesini talep etmiyor. Türkiye’de federasyon planlamaları iyi yapmamış olabilir. Bundan şikayetçi olmak her kulübün sonuna kadar hakkıdır. Ama bunun sadece gelecekte düzeltilmesini talep edersiniz. Bu da en doğal hakkınızdır.

11 Mesela, Bundesliga’da çok uzun yıllardan beri Cuma 1, Cumartesi 6 Pazar 2 maç düzeni vardır. Bu 2 yıl öncesine kadar asla değişmezdi. Çünkü tüm Almanya kendini bu plana göre ayarlar. Ancak bu düzen yoğunluk arttıkça Avrupa Ligi’nde oynayan takımlar için dezavantaj oluyordu.

12 Eğer 3 takım AL’nde oynuyorsa biri Perşembe oynadıktan sonra mecburen cumartesi maça çıkmak durumunda kalıyordu. Kulüpler bunun düzeltilmesini talep etti ve DFL de 2 yıl önce bunu düzelterek Avrupa Ligi’nde 3 takım oynadığında o 3 takımın maçlarını pazara koymaya başladı.

13 Artık Pazar günleri Bundesliga’da bazen 3 maç olmasının nedeni budur. Ancak bu durum o dönem sezonun bitiminde düzeltildi. Oyun oynanırken değil. Takımlar da hiçbir zaman bizim maçımızı erteleyin demedi.

14 Bizde de artık TFF açıklama yapmalı ve maç erteleme uygulamasının yapılmayacağını ve sezon sonunda daha iyi bir planlama için çalışılacağını kamuoyuna bildirmelidir. Bu tür “A la Turca” uygulamalar Türk futbolundan kazınmalıdır.

15 Ayrıca UEFA kendi organizasyonlarının olduğu günlere üst liglerde ve kupalarda maç konulmasını istemiyor. Çünkü tüm gözlerin kendi organizasyonunda olmasını ve büyük paralar yatıran sponsorları mümkün olduğunca çok sayıda gözün görmesini istiyorlar.

16 Diğer yandan Beşiktaş’ın erteleme talebi bütün bular göz önüne alındığında hem yersiz hem de zaten erteleme maçlarını koyacak yer yok. Dünya Kupası olduğu için 20 Mayıs’ta tüm ligler “kepenk indirmek” ve oyuncularını göndermek mecburiyetinde.

Beşiktaş ve B.Münih’in sezon sonuna kadar maç programı

10.02 Beşiktaş-Karabük
10.02 B.Münih-Schalke

16.02 Konya-Beşiktaş
17.02 Wolfsburg-B.Münih

20.02 B.Münih-Beşiktaş (ŞL)

25.02 Beşiktaş-Fenerbahçe
24.02 B.Münih-Hertha

27.02 Beşiktaş-Fenerbahçe (Kupa)

04.03 Trabzon-Beşiktaş
04.03 Freiburg-B.Münih

11.03 Beşiktaş-Gençlerbirliği
10.03 B.Münih-Hamburg

14.03 Beşiktaş-B.Münih (ŞL)

18.03 Başakşehir-Beşiktaş
18.03 Leipzig-B.Münih

Milli Maç arası

01.04 Beşiktaş-Alanyaspor
31.03 B.Münih-Dortmund

03/04.04 Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final ilk maçlar

08.04 Beşiktaş-Göztepe
07.04 Augsburg-B.Münih

10/11.04 Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final rövanş

15.04 Akhisar-Beşiktaş
14.04 B.Münih-M’gladbach

17.04 Fenerbahçe-Beşiktaş (Kupa)
17.04 B.Münih-Leverkusen, Schalke, Frankfurt’tan biri (Kupa)

22.04 Beşiktaş-Malatya
21.04 Hannover-B.Münih

24/25.04 Şampiyonlar Ligi Yarı Final ilk maçlar

29.04 Galatasaray-Beşiktaş
28.04 B.Münih-Frankfurt

01/02.05 Şampiyonlar Ligi Yarı Final rövanş

06.05 Beşiktaş-Kayserispor
05.05 Köln-B.Münih

09.05 Türkiye Kupası Finali

13.05 Osmanlıspor-Beşiktaş
12.05 B.Münih-Stuttgart (Lig sonu)

19.05 Almanya Kupası Finali

20.05 Beşiktaş-Sivasspor (Lig sonu)

26.05 Şampiyonlar Ligi Finali

Önceki İçerikVodafone ve Beşiktaş’ın ortak projesi olarak geliştirilen “Geleceğin KaraKartalı” Türkiye’yi tarayacak
Sonraki İçerikEfsane spor müdürü son yolculuğuna uğurlandı… Cemal Alkan için TSYD’de de tören düzenlendi…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz