Kulüpler ve oyuncular dikkat! Nereden çıktı bu kural demeyin

Hürriyet yazarı Murat Fevzi Tanırlı, yeni bir uygulamayı yazdı:Aynı takımdan 3’ten fazla oyuncu hakemin etrafını sararsa yandı.

Sezon başlamadan önce, 28 Haziran 2022 tarihinde “Rüyalar Gerçek Olsa” başlığıyla kaleme aldığım yazıda Premier Lig’de uygulanan bir ceza sisteminden bahsetmiştim. Hakeme agresif ve toplu şekilde itiraz eden oyuncuların kulübüne “çirkin görüntü” başlığı altında kesilen cezaların, bu manzaraların gediklisi Süper Lig’de acilen devreye alınmasını önermiştim.

1 ŞUBAT’TA REViZE EDiLDi

8 Aralık’ta toplanan TFF Yönetim Kurulu, konuyla ilgili olarak Futbol Disiplin Talimatı’na 40/A maddesini ekleyerek 20 Ocak’ta yürürlüğe girmesi yönünde karar almıştı. 1 Şubat’taki toplantısında revize edilen karar, MHK seminerinde hakemlere verilen talimatla uygulanmaya başlandı. “Müsabaka öncesi, sırasında veya sonrası aynı takımdan 3’ten fazla futbolcunun, görevlinin veya yöneticinin birlikte hareket ederek protesto amaçlı ve müsabakanın gereği gibi devamına mani olacak şekilde hakemin veya diğer müsabaka görevlilerinin etrafını sarması, hakemin ve diğer müsabaka görevlisinin uyarısına rağmen eylemlerini devam ettirmeleri halinde, ihlale neden olan kişilerin kulüpleri hakkında disiplin soruşturması başlatılabilir.

KULÜPLERE PARA CEZASI

Bu hükmü ihlal eden Süper Lig kulüplerine 50.000 TL, TFF 1. Lig kulüplerine 25.000 TL, TFF 2. Lig kulüplerine 15.000 TL, TFF 3. Lig kulüplerine 7.500 TL para cezası verilir. Cezalar eylemin yarı oranına kadar artırılabilir.”

DiOUF’UN iLK SARISI BÖYLE GELDi

Yeni MHK’nın 10 günlük seminerinde yeni kararın nasıl uygulanacağı hakemlere “MHK Yönergeleri” başlığı altında paylaşıldı: “Hakemin yanına itiraz için aynı takımdan gelen oyuncu sayısı 3’ten fazla olduğu zaman AVAR tarafından dakika bildirilerek not edilecek ve maçtan sonra Federasyonumuza rapor edilecektir. Bu durum öncelikle 4.hakemler tarafından eşgüdüm toplantısında takım sorumlularına bilgi olarak verilecektir. Maçtan önce futbolculara da takımlarının veya kendilerinin maddi yükümlülükleri olduğu hatırlatılacaktır”

SAHA iÇi TACiZDE

Hakemlere saha içi taciz (mobbing referee) konusunda ve toplu itirazlardaki kart uygulamalarında bir değişiklik yok, yaptırımlar her zamanki gibi. Yani, toplu itirazlarda talimat gereği en az 1 oyuncunun sarı kart görmesi bekleniyor. Hatta şiddetine veya oyuncuların davranışına, çevre şartlarına göre bu sayı artabiliyor. Buradaki arıza, hakemlerin standartsızlığıydı. Kimisi diyalogla geçiştirirken, kimi kart kullanıyordu. Halil Umut Meler’in Fenerbahçe-Konyaspor maçında Mame Diouf’a gösterdiği ilk sarı kart da bu kapsamda. TFF’nin yeni aldığı kararla artık hakemin disiplin uygulamasından bağımsız şekilde bu çirkin görüntüler cezasız kalmayacak.

Önceki İçerikPeluş projesi şov değil Türkiye projesidir! Beşiktaşlı yöneticiler Alper Üstündağ’a konuştu
Sonraki İçerikCan Çobanoğlu: Beşiktaş’ı tebrik ederim… Spor kardeşliği bitmesin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz