A Milli Takım’daki Mircea Lucescu dönemi, Haziran 2019’da sona erecek sözleşme bitimini beklemeden noktalandı.

Bülent Tuncay, Milli Takım’da yaşanan süreci Karar için değerlendirdi:

 

Türk futbolu dev bir öğütücü gibi. Yıllar boyu kurtarıcı olarak beklenen, almak için defalarca kapısına gidilip gelinen Lucescu’ya Milli Takım emanet edildi ve sonunda getirilen bir efsane Türkiye futbolunun sert ikliminde yok oldu gitti.
Lucescu’nun Milli Takım’daki maç karnesi pek parlak değildi. 17 karşılaşmada alınan 4 galibiyet bize bir başarısızlığı gösteriyordu ama asıl sıkıntı aday kadro tercihlerindeydi. Süper Lig’de ve Avrupa liglerinde en çok canlı olarak maç izleyen teknik adamdı belki fakat kadroya çağırdığı isimler olay oldu. Hollanda 2. Ligi ekibi FC Dordrecht’te forma giyen Türk-Surinam asıllı Erol Erdal Alkan ise bardağı taşıran olaydı. Kendi takımında bile forma şansı bulamayan bu genç futbolcunun menajerlerin baskısı ile A Milli Takıma çağrıldığı iddia edildi. Lucescu, “Ümit Takım’dan potansiyeli olan isimleri istedim, onun adını verdiler, ben de çağırdım” dedi ama kimseyi ikna edemedi çünkü Türkiye’ye kredisi bitmiş olarak gelmişti.
Rumen teknik adamın yabancı futbolcu konusundaki çıkışları da ilginçti. TFF’nin 14 yabancıya izin veren politikasının ligi güçlendirdiğini ancak Milli Takımı zayıflattığını savundu ısrarla. Patronuna meydan okudu bir anlamda! Türk futbolcu bulmakta zorlandığını, bu nedenle alt ligler dahil geniş bir arama sistemi kurmaya çalıştığını söyledi durdu ama sesini duyuramadı.
Rekabetin sertleştiği Süper Lig’in sürpriz bir şekilde genç oyuncular yetiştirip Avrupa’ya ihraç etmeye başlaması ile Lucescu’nun tezini zayıflattı. Enes, Cengiz, Çağlar, Ozan derken Alanyaspor’dan (Merih) bile İtalya’ya futbolcu gönderildi. İster sitemez Lucescu’nun savunması mazerete dönüşüverdi.
Kabul etmek gerekir ki, Lucescu çok büyük hoca. Fakat şunu da kabul etmek gerekir ki hocalığında son kullanma tarihi geçmişti. Türk halkını ve Türk futbol kamuoyunu yakalayamadı. Sonuç üzerinden gidersek, Lucescu ile vakit kaybedildi. Umarım Türk futbolunun ihtiyacı olan yeniden yapılanma ve sitemi Şenol Güneş kurabilir. Türk futbolunun öğüten dişlilerini hizaya getirebilir.

Önceki İçerikVe Lucescu gönderildi! Şenol Güneş ve Beşiktaş’ta ‘Terim formülü’ önerilecek
Sonraki İçerikİddaa ihalesinde sürpriz hareketlilik… Dört firma teklif verdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz