Süper Lig’de haftanın maçında Galatasaray ile Fenerbahçe 0-0 berabere kaldı. Bülent Tuncay maçı Karar için yazdı:

Fenerbahçe kazandı!

Her maçın öyküsü başkadır, Galatasaray- Fenerbahçe maçlarının öyküleri bambaşkadır. Dün de bu öyle oldu. Hakem düdüğü başlama vuruşu için çaldığında daha önceki maçların, performansların hükmü kalmadı.
Rize deplasmanında 7 eski 4 yeni transferle yumuşak bir geçişi tercih eden Erol Bulut, derbiye 7 yeni, 4 eski futbolcuyla başlamıştı.
Her gelen yeni transferle değişen ve güçlenen Fenerbahçe’yi Bulut, 4-2-3-1 sistemi oynattı. Orta sahayı kalabalık tutup Galatasaray forvetlerinin koşu yollarını kapadı. Valencia’nın arkasındaki Deniz- Ozan- Thiam üçlüsü ise Galatasaray oyun planının vazgeçilmezi olan beklerin ileri çıkmasını engelledi. Bu plan, ilk yarıda genel olarak işe yaradı. Feghouli’nin ofsayt nedeniyle iptal edilen golü, Arda’nın bomboş pozisyonda kaleci Altay’ın kucağına attığı kafa vuruşu ve Linnes’in sağ içle plase vurmak zorunda kaldığı şutu dışında Galatasaray forvetine top göstermedi. Öyle ki, ilk yarı boyunca Falcao’nun topla tek buluşması frikik atışında oldu. Buna karşın savunmasını kapatan Fenerbahçe’nin organize atakta sıkıntısı vardı.
Maçın ikinci yarısında da oyunda denge vardı. Fenerbahçe maçın temposunun yükselmesine izin vermiyor, Galatasaray orta sahası da bir türlü hakimiyeti eline geçiremiyordu. Arda yorulmuş, Feghouli çok pas hatası yapmaya başlamış, Emre Kılınç oyunun içine girememiş, çilingir Belhanda etkisiz eleman olarak boy göstermişti. Maçtaki dengenin değişmesi için hocaların oyuna müdahalesi şart olmuştu ama ilginçtir her iki hoca da bekliyordu. İlk hamle 65. dakikada Erol Bulut’tan geldi, Thiam’ın yerine Samatta’yı aldı.
Fatih Terim, 70. dakikada üç değişiklik birden yaparak durağan takımı ateşlemek istedi. Feghouli- Babel, Arda- Etebo, Falcao- Diagne değişikliği Galatasaray’ı hareketlendirdi. Babel’in nefis pasında Emre’nin şutunu yine Altay çeldi. Ancak bu organize atağın devamı gelmedi.
Erol Bulut, 78. dakikada savunmaya değil yine hücuma yönelik hamle yaparak, Deniz’in yerine Ferdi’yi alarak takıma inancını gösterdi. Gerçekten de Fenerbahçe pozisyon bulma konusunda çok becerikli olmasa da oyun kurgusu ve oyun planına sadık kalmada, yeni bir takım olarak ciddi mesafe katettiğini gösterdi.
Sonuç olarak Fenerbahçe istediği bir puanı aldı. Yeni kurulan bir takım olarak dün aldığı beraberlikle maçı değilse de moral motivasyon üstünlüğünü kazandı. Galatasaray ise üç günde bir maç oynama trafiğini henüz kaldıramadığı gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here