MAÇ TAHMİNİ, SEÇİM TAHMİNİ

Sevgili ülkemiz bir seçime doğru yürürken; popüler spor dalı futbolda ise finallere yaklaşıyoruz. Yıllardan bu yana; hem futbolda kendini otorite sayanları da, kendine “anket uzmanı” diyen, hatta; bunu meslek edinenleri de izliyorum. Vardığım sonuç: Onların tavsiyesi ile piyango bileti bile almam. Bunun sebebi; hem futbolla ilgilenenlerin, hem de kamu oyunu yoklayanların gerçek kanalı bulamamasıdır.

Türkiye’nin tirajı 1 milyona ulaşmış efsane gazetesi Sayın Haldun Simavi’nin GÜNAYDIN’ında (1968-1988) görev almış, bir genel seçimde seçim masasını yönetmiştim. Tarafsız olarak illerden seçim tahminleri alırken; ne sokaktaki vatandaşa, ne de anket şirketlerine başvurmuştum. Gazeteciliğe başladığım günden buyana kurduğum yurt muhabir teşkilatındaki uzman yerel gazeteci arkadaşlarımı aradım. Çünkü; onlar halkın nabzını en iyi bilenlerdi, taraf değillerdi. Yanılma payları çok düşüktü. Günaydın seçimden önce araştırma sonucunu açıkladı. Seçimler bitti. %95 tahminimiz tutmuştu. Ankara’dan Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden bir ekip gelerek araştırma sistemimiz hakkında bilgi bile aldı.

Şimdi, spor müsabakalarının tahminlerini yapanların çoğu masa başından yazıyorlar. Takımın son durumu, hakemin performansı, oyuncuların sarı kart barajı, saha ve meteoroloji durumu ve tribünlerin eğilimi gerçek tahmin verileridir. Tüm bunlar incelense bile; hata payı vardır. Genel seçimlere gelince: Ne sokakta mikrofon uzatılanlara, ne fanatik taraftar gibi konuşanlara bakıp tahmin yürütmek hatalı olur. Bu yalnız bizde değil, tüm dünyada böyledir.

Dileğimiz; sporda iyi oynayıp hak edenlerin, genel seçimde ise; en kıymetli varlığımız Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında aziz ülkemizin geleceğini de aydınlatacak olanların kazanmasıdır.

Önceki İçerikYusuf Kaya Şahin, GSTV ile anlaştı
Sonraki İçerikMert Günok’un direnişi… Bülent Tuncay, Trabzonspor- Beşiktaş maçını yazdı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz